Procjena stanja i ulaganja u C3 1.4i

Echo49teen

New member
U pitanju je obiteljski C3 1.4i (8 ventila benzinac, 54kw = 73 KS), prva vlasnica već desetak godina moja poostarjela teta. Auto nije vidio ništa osim ovlaštenog servisa (njezina volja i izbor). Stanje na cajgeru je bilo koliko se sjećam oko 55 tkm. Razbijan nikada, kvarovi jedino jednom puknuta guma i nešto s kilometar satom (nešto od elektronike zezalo). Uglavno je vožen na dugim relacijama otvorene ceste, po gradu skoro pa ništa.

1. mogući kronični kvarovi na 60 tkm?
2. servis čega na toj istoj kilometraži?
3. može li mi netko potvrditi ili opovrgnuti dimenziju guma...s početka je imala dobro se sjećam 175/65 R14 (isto kao i susjed) a sada ima 165/65 R14...na nekoj markici piše ova 165/65 kod vratiju, a u knjižici obje...u biti tražim preporuku što da mi upišu kod izrade naše prometne jer želim gore staviti šire gume i veću colažu pa da me ne zezaju na tehničkom?
4. koja je najveća tvornička dimenzija koja je išla na C3?

Ako mi padne još što god napamet postat ću na temi :angel:
 

Krky

Lakerski profesionalac
očekuj da ti bude pukel feder na prvim amortizerima uskoro :D
po meni na oko 120tkm veliki servis, a na svakih 10tkm mali..
na 60tkm idu prve pločice a na 100tkm i diskovi d pločicama i pakne sa cilindričima..
gume:
175/65/14
185/60/15
195/50/16
ja sam uspel ugurat u prometnu i 185/55/15 kaj sam primetil da mu je najbolje legla..
 

Echo49teen

New member
Ja sam si više razmišljao 195/50 R15 jer su dosta jeftine ljetne gume, a vozio sam se u jednom s tom dimenzijom, nas 4 u autu krkana i nije strugalo nigdje na serijskom ovjesu :cool:
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
vozim tu dimenziju već nekih 4 godine... problema nikakvih ;) Najmanje cijene največi izbor.

Nemoj ga strašit krky, ako nisu meni do sad federi pukli :whistling:

Nekakve ''kronične'' kvarove nemoraš očekivat... treba vidit što je i kad mijenjano pa možda preventivno pumpu, remenje, ulja razno razna izmijenjat... ovisno o raspoloženju i financijama.
 

Echo49teen

New member
Auto je imao veliki servis u trećem mjesecu, a od njega je napravio možda 1000 km...godišnje je radio u prosjeku oko 5 tkm...a nije da me straši...auto je kupljen u 3. mj 2004. a problematične serije su bile do 30.11.2003. tako da pitaj Boga
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
A najbolje da ga kreneš vozit u dobro upoznaš ;) s obzirom na dosadašnje korištenje i servisiranje ne vidim mogućnost nekih većih problema uskoro.
 

Franzg

New member
Auto je imao veliki servis u trećem mjesecu, a od njega je napravio možda 1000 km...godišnje je radio u prosjeku oko 5 tkm...a nije da me straši...auto je kupljen u 3. mj 2004. a problematične serije su bile do 30.11.2003. tako da pitaj Boga
mislim da je cijela prva serija problematična, moj je 11mj 2004. godine i prosle godine pukla opruga

ja sam uspel ugurat u prometnu i 185/55/15 kaj sam primetil da mu je najbolje legla..
to uz malo nagovaranja ili se moze i "legalno i po propisima za c3" to stavit? buduci da dosad nikad nemam srece na tim tehničkim pregledima

U pitanju je obiteljski C3 1.4i (8 ventila benzinac, 54kw = 73 KS), prva vlasnica već desetak godina moja poostarjela teta. Auto nije vidio ništa osim ovlaštenog servisa (njezina volja i izbor). Stanje na cajgeru je bilo koliko se sjećam oko 55 tkm. Razbijan nikada, kvarovi jedino jednom puknuta guma i nešto s kilometar satom (nešto od elektronike zezalo). Uglavno je vožen na dugim relacijama otvorene ceste, po gradu skoro pa ništa.

1. mogući kronični kvarovi na 60 tkm?
2. servis čega na toj istoj kilometraži?
3. može li mi netko potvrditi ili opovrgnuti dimenziju guma...s početka je imala dobro se sjećam 175/65 R14 (isto kao i susjed) a sada ima 165/65 R14...na nekoj markici piše ova 165/65 kod vratiju, a u knjižici obje...u biti tražim preporuku što da mi upišu kod izrade naše prometne jer želim gore staviti šire gume i veću colažu pa da me ne zezaju na tehničkom?
4. koja je najveća tvornička dimenzija koja je išla na C3?

Ako mi padne još što god napamet postat ću na temi :angel:
dakle 2004 godište je auto? Isto tako je i moj, i bas u pon idem mjenjat zupčasti remen, sad to je stvar izbora, kazu 100,000 ili 10 godina moj također kupljen sa jako malo km pa nije jos doso do 100,000),ali ja se ne zelim s tim igrat jer ak to pukne šteta je dosta veća, tako da kod mene to ide novo :p
 

Automatic

Well-known member
Po ovom sve ti štima.Ako nis neki sportski tip ostavo gume koje jesu jer će ti saćuvati ovjes u kompletu kao i cijeli auto.Mjenjaj ulje i uljni filter svakih 10 000 km ostake filter svakih 20 000 i nemaš brige .MAlo se vozi i buš videl da li je tetka nekaj propustila ali u biti ako ima 55000 i napravljen veliki servis ,ti si miran par godina.Umjesto nekih širih guma kupi nove zimske ili ako jesu MS onda alu i ljetne.
 

Krky

Lakerski profesionalac
to uz malo nagovaranja ili se moze i "legalno i po propisima za c3" to stavit? buduci da dosad nikad nemam srece na tim tehničkim pregledima
Od ovih svih dimenzija mi se ta najbolje pokazala, s njima ja najljepše išel..
uzmi saobračajnu i idi pitaj na tehnički pregled..
bez dobre veze se ni po internetu nemre surfati :D
 

Echo49teen

New member
Ona je takva da što su ovi u servisu rekli, ona je mjenjala i plaćala. Zadnji je izašao 900 eura ako se dobro sjećam, uzimala je i nove ljetne gume. Nove zimske ako ju dobro poznajem su na autu i sada stavljene ovaj mjesec...istina Bog, taj neće ostat tvornički, a gume tako jako mirišu 195/50 R15 u proljeće da je to skoro i riješena stvar
 

Krky

Lakerski profesionalac
Nebudeš mogel proč na tehničkom sa njima, a u 70% županija su droti toliko opičeni da kad te zaustavi u rutinskoj kontroli, odmah te šalje na vanredni, pa da vidiš belaja i troškova..
ja ti preporučam 195/50/16 to ti kod produženja rege upišu kao dodatne gume i miran si..
sa 195/50/15 ti bez gevindi izgleda uočljivo, ne profesionalno i neorginalno..
 

ZlatkoC4

Well-known member
U pitanju je obiteljski C3 1.4i (8 ventila benzinac, 54kw = 73 KS), prva vlasnica već desetak godina moja poostarjela teta. Auto nije vidio ništa osim ovlaštenog servisa (njezina volja i izbor). Stanje na cajgeru je bilo koliko se sjećam oko 55 tkm. Razbijan nikada, kvarovi jedino jednom puknuta guma i nešto s kilometar satom (nešto od elektronike zezalo). Uglavno je vožen na dugim relacijama otvorene ceste, po gradu skoro pa ništa.

1. mogući kronični kvarovi na 60 tkm?
2. servis čega na toj istoj kilometraži?
3. može li mi netko potvrditi ili opovrgnuti dimenziju guma...s početka je imala dobro se sjećam 175/65 R14 (isto kao i susjed) a sada ima 165/65 R14...na nekoj markici piše ova 165/65 kod vratiju, a u knjižici obje...u biti tražim preporuku što da mi upišu kod izrade naše prometne jer želim gore staviti šire gume i veću colažu pa da me ne zezaju na tehničkom?
4. koja je najveća tvornička dimenzija koja je išla na C3?

Ako mi padne još što god napamet postat ću na temi :angel:
U biti tvoj je auto super održavan. Napravljen veliki servis što znači da je zupčasti , pumpa i ostale điđe izmjenjeno. ne bih trebao imati nikakvih problema. ovo sa serijom što pričaju nekome da nekom ne, tako da samo ti to teraj.

Što se tiće guma i felni. to je tvoj osobni odabir što ti je naljepše i najbolje ti odgovara.
Jedina napomena ti je ta da što su veče felne gume pliče, auto je tvrđi. pa pripazi na to s obzirom na naše ceste. :D
Moj izbor bih bio 185/60/15, :rolleyes:
 

Echo49teen

New member
S obzirom da je 165/65 R14 na autu sada, 185/60 R15 nikako ne dolaze u obzir jer su 3 cm deblje i to je već hebeni balon...195/50 R16 također...
 

ZlatkoC4

Well-known member
S obzirom da je 165/65 R14 na autu sada, 185/60 R15 nikako ne dolaze u obzir jer su 3 cm deblje i to je već hebeni balon...195/50 R16 također...
Ovo su gume za tvoj model:

14''
165 70 R14 81 T
175 65 R14 82 T
15''
185 60 R15 84 H
16''
195 50 R16 84 V

A ti sad kako hočeš.
 

Krky

Lakerski profesionalac
S obzirom da je 165/65 R14 na autu sada, 185/60 R15 nikako ne dolaze u obzir jer su 3 cm deblje i to je već hebeni balon...195/50 R16 također...
195/50/16 ti nije ništ veči kotač nego 175/65/14 mislim niti +1% odstupanja, a dozvoljeno je + ili - 3, a ovu dimenziju kaj spominješ 165/65 jednostavno zaboravi, jer sa tim sramoriš c3.. :D
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Atest nove dimenzije je sveukupno manje od 300 kuna. Što jedna kupovina 195/50-15 kompleta isplati naspram tvorničkih dimenzija 15 i 16.

Estetski dojam je subjektivan... ja sam već mislim spominjao negdje... prednji kraj ostane OK, jedino bi rep trebalo spustit. Ja se osobno navikao na izgleda nakon godina i godina...
Same gume na felgi lijepo izgledaju.

Ali mi je uz financijske i funkcionalne prednosti to nebitno.
 

Echo49teen

New member
Da, pardon moja greška...u pitanju su 165/70 R14 :palac-gore: krivom dimenzijom sam računao pa je preveliko odstupanje bilo... hm hm hm sada po računici 185/55 R15 što je netko napomenuo ispada najbolja opcija (osim u financijskom smislu)
 
Na vrh