Pali se lampica razine antifriza

sino

Member
Xara je 1.4hdi 2004.g. sa cca 150 000km i zadnjih par dana se svako malo pali lampica razine antifriza. Upali se na par sekundi a nekad i na koju minutu te se ugasi. U posudi ima dovoljno antifriza i temperatura je normalna. Šta bi moglo biti? Indikator ili možda nešto drugo?
 

chuck

Member
najbolje je posjetiti kvalitetnog majstora - sličan problem imao sam na kćerinom C3, kod nje se svjetlosni i zvučni indikator uključivao povremeno. također razina rashladne tekućine ok. promijenjen termostat sa kućištem, stalo dva dana pa opet. nakon toga rađen veliki servis komplet pogonskog remena i vodene pumpe, tri dana ništa pa opet. nakon toga zakazao ventilator (nije skroz nego je prilikom vrtnje jako strugao) promijenjen i već drugi dan opet indikator pišti i svijetli. ostalo nam je zamijeniti indikator nivoa vode i relej ventilatora. sretno
 

deda

New member
Kod takve stvari,prvo se izmjeri kompresija,ako je sve u redu onda se čačka dalje,a ne sve pogađat i mjenjati bez veze,a na kraju je u večini slučajeva brtva glave,indikator nivoa,ili termoprekidač, a termostat se lako provjeri bez skidanja i mjenjanja.Pumpa vode se mjenja na redovnom servisu i ako se toga drži nema je potrebe provjeravati,uostalom ona najprije počinje slinit,pa tek sve ostalo.
 

sino

Member
Zna li neko ako se da ispitat indikator nivoa da li je isparavan ili ne? Da se ne mijenja ako nije u njemu problem pošto nije baš jeftin.
 

kaktus.dzek

New member
Mozda se preko dijagnostike moze iscitati da li je ispravan ili ne.

Jel vam senzor izgleda ovak nekak ?

http://www.ebay.co.uk/itm/PEUGEOT-CITROEN-FIAT-WATER-LEVEL-SENSOR-G-CARTIER-PSA-9622507780-/252182220264?hash=item3ab73b4de8:g:cVgAAOSwt6ZWUxlT

Ako da , mozda se daju pocistiti ovi dugoljasti kontakti kaj idu u rashladnu tekucinu. Mislim da ovakav tip senzora radi na principu da ako su mu ovi dugoljasti kontakti uronjeni u tekucinu onda je zatvoren strujni krug = ima tekucine. Ako nisu strujni krug otvoren = nema tekucine.

Ali najbolje ce vam znat reci ljudi kaj su radili u servisu odnosno na takvim autima.
 

sino

Member
E da to je takav senzor. Nisam se sjetio da ga skinem i očistim kontakte. Možda se nešto nalovilo na kontakte pa gubi spoj.
Za sad hvala a kad očistim kontakte javim rezultat.
 

sino

Member
Indikator je pobrisan krpom i za sad je već dva dana ok. Ništa ne svjetli i ne pišti :)
Vjerojatno se samo po kontaktima nalovilo taloga i gubio je kontakt.
 

mban

New member
Nadam se da je sino riješio svoj problem. Ja imam isti problen na Xsari 2003 1.4 benzinac, ali kod mene ne postoji indikator u posudi za antifriz. Bio sam u Citroenovom servisu i kod još dva autoelektričara. Nitko ne može riješiti taj problem. Citroen servis mi predlaže da odem kod jednog određenog autoelektričara i bio sam. Taj električar kaže da nema smisla da se lampica pali a ne postoji indikator. Pokušao je u postavkama isključiti funkciju lampice te je ustanovio da je u konfiguraciji nešto podešeno za japansko tržište, pa je pokušao promijeniti na evropsko tržište ali ga je tražilo kôd za tu promjenu, ali on nema tu razinu pristupa pa ništa od toga. Kaže neka odem u Citroen servis! Drugi električar predlaže zamjenu BSI modula, ali nije siguran da će to riješiti problem. Inače sam iz Đurđevca, Citroen servis je u Reki kraj Koprivnice, a prvi električar je u Prelogu.
 

Mrki5

Well-known member
Pokušao je u postavkama isključiti funkciju lampice te je ustanovio da je u konfiguraciji nešto podešeno za japansko tržište, pa je pokušao promijeniti na evropsko tržište ali ga je tražilo kôd za tu promjenu, ali on nema tu razinu pristupa pa ništa od toga
Kod je 03114 za kodiranja u BSI-u . Nije ta lampica samo odjednom počela svetliti iz "čista mira" ?
 

mban

New member
Kod je 03114 za kodiranja u BSI-u . Nije ta lampica samo odjednom počela svetliti iz "čista mira" ?
Da, na žalost lampica je ničim izazvana počela svjetliti. Nije bilo pregrijavanja niti nedostatka antifriza. Pali se nasumično da nasumičnije ne može biti. Često čim upalim auto, svijetli par sekundi ili minuta ili desetaka minuta pa se ugasi. Isto tako je ugašena, na sekundu, minutu ili čak cijeli dan. Nema veze da li je motor hladan ili vruć. Npr. u 30 km se ugasi i upali dvadesetak puta. Istovremeno se upali i stop i zapišti zvučni signal. Ili se u 50-100 km uoće ne upali. I to traje već godinu dana.
 
Posljednje uređivanje:

labrax77

New member
Isti problem imam na mojoj Xsari iz 2003g. Pali se lampica nivoa tekućine i zuji zvučno upozorenje a senzora nema. Prošao sam X majstora i autoelektričara ali problem je još tu. Zadnji mi je rekao da je možda neki problem u satu. Pada mi napamet da fizički maknem zvučnik upozorenja ali neznam gdje je.
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Ispod volana, u tzv. Com jedinici.
Ako makneš zvučnik ostat ćeš bez svih zvučnih signala (klik za žmigavce, zvuk za upaljena svjetla, pojaseve itd.)…
 
Na vrh