Obrtaji variraju pri držanju gasa na leru

brankoXM

Member
evo mene sa jos jednim pitanjcem,u pitanju je xm 2.0 benzin 89 to nema plin.ne smeta mi mnogo,ali ima jedna cudna pojava,naprimer kad na leru dam gas na 3000 obrtaja recimo i drzim tako ,motor drzi 3000 obrtaja jedno 2-3 sec,onda padne polako na 2,nekad na 1,5,nikad ispod,pa malo gore,malo dole,i vrati se na 3000 .naravno ja ne popustam pedalu gasa drzim konstantno ali on sam seta obrtaje.pritom kad padaju obrtaji motor ne crkava ne trokira ne seca,radi normalno kako da mu ja smanjujem gas ali ja to ne radim,nego on sam:) sta je to uslo u njega?
 

misa

Active member
Map senzor,koji je u tvom slucaju integrisan u motorni racunar,ili vakuum linija od njega do usisne grane.

Mozda i ventil za ler gas koji se cisti,crkla lambda...a mogu biti i delimicno zapusene dizne posto je auto imao plin.
Na svu srecu,protokomer nemas.

A moze biti i da jednostavno motor negde vuce fals vazduh.
 

brankoXM

Member
hvala na odgovoru
ventil ler gasa sam cistio nedavno,imao je motor nemiran ler,sad toga nema stabilan je.vakuum liniju cu da pregledam.kao i lambdu cim uskocim u kanal sledeci put.gde bi mogao da vuce fals osim na dovodu vazduha od filtera do usisa? e ak je map ja mu tu ne mogu nista,neka ga. ima li neki uradisam nacin da proverim lambdu sem osciloskopa ili zamene drugom?
 

misa

Active member
Moze da vuce fals vazduh na dihtungu usisne grane npr...na gumicama(o ring) dizni,na crevu od ventila za ler gas.

Sto se map-a tice...mozes da probas da izvuces prljavstinu i prasinu iz njega usisivacem na primer.Prati gumeno vakuum crevo koje izlazi iz ecu-a.Otkaci ga i usisaj necistoce iz tog otvora na ecu(to je map senzor).

Bitno je da ne upotrebljavas pistolj za vazduh ili nesto slicno jer poenta je u tome da se necistoce izvuku IZ njega a ne da se guraju U njega.

Ako je ispravan radice ako nije moraces da promenis ecu jer bez mapa auto vrlo lose radi,lose vuce,nema dobru smesu...tesko pali izmedju ostalog a u nekim slicajevima bez ispravnog mapa auto nece ni da upali.
 
Na vrh