Neobavezni razgovori 💬

szahtila

Well-known member
Namjenski kabal za KNX smart home sistem. Najsličniji je kablu koji se kod nas koristi za vatrodojavne sisteme. Malo je tanji od UTP Cat 7 kabla. Unutra 4x0.8mm² puni bakar, sa puno izolacije i zaštite okolo. Može se voditi direktno pored kablova za jaku struju i ne smeta mu, tj. ne ometa komunikaciju.

Nešto poput profibus kabla samo sa dvije parice. U kućnim instalacijama definitvno pretjerivanje po pitanju kvalitete kabela Kod DALI sustava signali se šalju kroz običan 5-žilni kabel 5x1.5(L,N,Pe i dali signal) i sve radi bez problema
 

nero81

Active member
Donator foruma
Jel se kuzi tko u laptope kompjutere? Da je u korak sa vremenom. Zena bi novi laptop, a ja sam misljenja da bi bolje bilo upgrejdat stari. Pogotovo jer joj budget 400 eur ,a za te pare nema nista posteno. Sada ima neki asusu 10 god star sa i7 proc i 8gb rama. Na njemu je obradjivala slike u photoshopu i lightroomu. Za 400eur vidim da moze max i3 procesor i isto 8gb rama. Savjet? Akonje ovaj stari vrtio sve te programe onda ce na ssd disku i sa jos sa 8 gb rama vrtit jos lakse
 

nero81

Active member
Donator foruma
Moze li trenutni da podrži 16gb rama? Ako nema SSD, onda uzeti SSD i mislim da je to dovoljno.
Nisam ga jos otvarao ali googlanjem modela vidim da ima 2 slota za ram. Pretpostavljam da sad im 1x8gb, ne vjerujem da su 2x4gb l. Takonda jos 1x8gb bi bilo moguce. Nema ssd.
 

Milosh

Test
Ja mislim da to nije baš tako jednostavno za odgovoriti. Da, više RAM-a i SSD će donijeti poboljšanje (SSD puno više nego RAM!), ali ima tu više stvari.

Vrlo lako je moguće da taj moderni i3 šije starog i7 po pitanju performansi. Uzmi tačan model jednog i drugog procesora i uporedi ih detaljno na nekoj stanici za podređenje cpu-a. Taj novi i3 ima puno veću brzinu bus-a, radi na sličnom ili višem taktu, ima više fizičkih jezgri, da ne pričamo koliko je bolji što se tiče potrošnje struje i toplote. Radi sa bržom memorijom, a ugrađena grafička je možda i bolja od neke stare dedicated grafičke.

Ja imam Dell R17 iz 2012.! sa i7 (mislim da je to druga generacija), 8 GB RAM-a, poslabom Nvidia grafičkom i Samsung SSD-em kojeg sam ugradio prije sigurno 7-8 godina. Radi on, ali što se tiče brzine i performansi, nije to više to. Pored browsera (množina) i Office-a, na njemu radim u Photoshop-u, Lightroom-u, Sketchup-u, Fusion 360. Radi on, ali nije to više ta brzina i produktivnost koju sam nekad imao.

RAM nije problem, ja ne radim sa ogromnim fajlovima, i čak i sa 8 GB RAM-a, nije ga skoro nikad zafalilo (bude često na 70-80% ali to se ne primjećuje). Takođe nije problem ni u junk softveru ni OS-u, razumijem se i pazim šta mi se vrti na kompu. Ali jednostavno ni softver više nije isti. Danas svaki softver ima 5+, a često i 10+ procesa i servisa koji su u pozadini aktivni. Prije 5 do 10 godina, ja bih slušao muziku i radio u PS 2016. Danas imam otvorena 2 browsera sa ukupno desetak tabova, od čega Opera ima 10 procesa u pozadini, imam Dropbox koji ima svojih 5 procesa, imam Viber i antivirus. Uz to još nešto radim u Photoshopu 2021 (koji je puno teži od starog) i Sketchupu istovremeno. Plus svaki ozbiljniji novi softver (naročito Adobe, čak i krekovani) ima nekoliko servisa koji se stalno vrte u pozadini, što za update što za licenciranje. I sve to kad se skupi, padaju performanse.

Količina RAM-a kod modernih kompjutera nije problem i nije ključna. Sistem po svojoj logici nikad ne smije ostati bez RAM-a, zato se koristi tzv. Page file (zapisivanje najstarijih informacija iz RAM-a na HDD). To je uvijek bilo usko grlo jer su diskovi bili stotinama puta sporiji od RAM-a. Sa današnjim SSD i NVMe diskovima, upotreba page filea se i ne primjećuje.

O ovoj temi bi visaluteju visaluteju mogao znati više.
 

Milosh

Test
Dizajniram neke stvari pa ih izradim na CNC mašini. Tj koristim i CAD i CAM za CNC glodalicu. Planiram i za printanje, ali nemam vremena da se bavim time. :)
 

visaluteju

Well-known member
Pa u pravu je miloš, stariji procesori imaju ograničenje u smislu keš memorije procesora i same brzine procesora i preko neke količine nadogradnja ram memorije nema smisla...ssd može malo isčupati stvari ali ti stariji ne podržavaju NVMe/m.2 diskove koji su daleko brži od sata ssd

Mogao bi se naci polovan (ali noviji laptop tipa do godinu star) za te pareI sa i5 procesorom i irisX integrisanom grafičkom karticom. Te kartice mogu parirati nekim nekada ozbiljnijim karticama. (uz i3 dolazi nesto slabija intel UHD grafička) tako da u suštini da, nove generacije mogu pojesti te starije po kolicini jezgri i keš memorije i brzini

U sustini i3 (svake generacije su namjenjeni da budu onako entery modeli za to vrijeme kada su nastali) za web, surfanja, office-a itd
-i5 su već napredniji i dosta jači, a tek i7 i9 sa koje mogu imati 16 i 24 jezgre ali to je već za ozbiljnog rendera rezolucija 4k i jače, 3d modeliranja itd

prva 2 broja kod intela procesora odredjuju generaciju, npr 10700k (10 gen), 1235u (12 generacija) itd

Ja sam sebi naletio u BiH za oko 400-450e na par mjeseci star lenovo laptop (koji je poput dačije, na nekim stvarima su štedili ali je jako dobar),
ima 12 generaciju i5 sa čak 10 jezgri i 16 gb rama, irisXe pomenuta grafička, u kombinaciji sa SSD leti. Može bez problema da podnese premier, after effects za neke ne pre komplikovane stvari itd

Poređenja radi npr i7-4790K od prije 10 godina je 70% slabiji od ovog mog i5-1235U koji je star već 2 godine

Da skratim palamuđenje evo ti primjera takvog laptopa za malo preko 400e, uz nešto sreće nadje se i sa garancijom
- https://olx.ba/artikal/59953958

mislim da je bolje i dodati 50e pa rijesiti stvar na duže staze, i 11generacija je skroz ok ali ići sa bar i5
 

nero81

Active member
Donator foruma
Dizajniram neke stvari pa ih izradim na CNC mašini. Tj koristim i CAD i CAM za CNC glodalicu. Planiram i za printanje, ali nemam vremena da se bavim time. :)
To nesto u fusu ili radis na cncu?
visaluteju visaluteju A refurbished? Djeluje mi cak kao najbolji omjer ulozeno dobiveno
 
Posljednje uređivanje:

nero81

Active member
Donator foruma
Šta ti znači u fušu? Nije mi to zanimanje ako to pitaš. Imam svoju malu CNC mašinu i mali laser pa iz potrebe i hobija.
Ahaa onda u fušu :) nisam nikad probao fusion pa me zanima kakav je. Inace radim u catia ali mi nije bas prijateljski nastrojena
 

Milosh

Test
Uh, Catia je mama i tata svega ostalog. Čime se ti baviš? Jel Catiu koristiš samo za dizajn ili i za proizvodnju?

Btw, kad kažeš u fušu, meni to znači da neko to nešto ne radi ispravno i kako treba.
 

nero81

Active member
Donator foruma
Uh, Catia je mama i tata svega ostalog. Čime se ti baviš? Jel Catiu koristiš samo za dizajn ili i za proizvodnju?

Btw, kad kažeš u fušu, meni to znači da neko to nešto ne radi ispravno i kako treba.
Meni u fusu znavi kad netko nesto radi mimo svog posla, na crno. Kao dodatna zarada. Uhlavnom catiu koristim za sve po malo. Reimo dobijem model komada koji moram napravit pa si u catiji napravim nacrt da mogu programirat stroj. Ili ako je kompliciran komad onda u njoj programiram. Ali sve je to osnovno znanje
 
Na vrh