Ne rade kratka svjetla

hrma

New member
Pozdrav,

imam problem s kratkim svjetlima na AX-u '97 godište.

Naime, prestala su raditi oba kratka svijetla.
Žarulje su ispravne, a osigurači dole lijevo ispod volana su svi cijeli.
Duga svijetla normalno rade.

Prema Hayes manualu postoje još neki releji koji su u krugu kratkih svjetala al ne mogu ih naći (ima par komada iznad osigurača al ne znam koji služi čemu).

Da li je netko imao sličan problem?

Hvala
h.
 

hrma

New member
Imaš priručnik i to si našel u poglavlju 12. jel?
Da, skenirani priručnik od 250 MB. Poglavlje 12 je o struji i iza slijede sheme izmedju kojih je i ta sa vanjskim osvjetljenjem.

U međuvremenu mi frend kaže da autodata tvrdi da to godište nema releja.
 

fullcool

New member
Relej može biti jedan za kratka i duga, pogledaj na šemi da li je takav slučaj pa ako jest onda ćeš ga lako locirati. Ako ne prepoznaješ šta je šta na šemama onda probaj postati ovdje tu šemu pa ti možda nešto uspijemo pomoći.
 

hrma

New member
Relej može biti jedan za kratka i duga, pogledaj na šemi da li je takav slučaj pa ako jest onda ćeš ga lako locirati. Ako ne prepoznaješ šta je šta na šemama onda probaj postati ovdje tu šemu pa ti možda nešto uspijemo pomoći.

Evo sheme iz manuala.
Ima par releja pored iznad osigurača. Pokuša sam ih vaditi dok su duga svjetla bila upaljena ali nije bilo promjene na dugim svjetlima

 

fullcool

New member
Po ovoj šemi duga dobijaju struju direktno sa prekidača, a kratka preko releja.
Znači relej za kratka bi bio onaj desno pod brojem 825. Probaj ga pronaći pa vidjeti dali je on otišao ili su kontakti oslabili. Može biti relej, prekidač ili negdje prekid žica.
 

igor

New member
najčešči problem može biti u ručici za prebacivanje s kratkih na duga svijetla jer se tamo ujedno i pale svjetla znači prvo provjeriti to pa zatim ostalo, i koliko ja znam ax nema releja za svjetla (kratka-duga) samo za maglenke ima relej.
 
Na vrh