Na što gledat i pripaziti prilikom kupnje

zanny

New member
Re: Kupnja BX-a - na što gledat i pazit?

Hm, pretpostavljam da ti auto ima servo, ali cisto da pitam:
Ti curi na dijelu koji na sebi ima zelenu kuglu ili na onom pored koji ima puno cjevcica na sebi?
PS. nije korektor visine, moze biti jedino regulator tlaka ili razdjelnik protoka za servo...
tamo di ima puno cjevčica
 

jura

New member
Re: Kupnja BX-a - na što gledat i pazit?

Ljudi, BX nije svemirski brod, kao i kod svakog rabljenog auta pažnju treba usmjeriti na sve ali ne treba bježati od kupnje zato što "ta hidraulika curi" ili zato što su kugle prazne. Ako je limarijski donekle OK, ako motor mirno radi i ne dimi previše sve ostalo NIJE toliko skupo. Naravno, uz uvijet da kupac ima osnovno tehničko predznanje i malo volje da nekaj sam napravi. Održavanje hidraulike je na većini BXeva stvar prošlosti i treba se pomirit sa činjenicom da se u nju treba uložit određena količina novaca. Dobra stvar je kod BXa što je još uvijek relativno lako naći rabljene dijelove poput hidro pumpe, regulatora pritiska, kugli. Crijeva visokog pritiska se mogu napraviti nova, crijeva povrata se kupuju u metraži i sve to nije toliki astronomski izdatak. Bitna stvar je da za taj auto treba u startu imati ljubavi i volje, sve ostalo se posloži s vremenom. Ja i dalje sanjam jednog GTia u svojoj ergeli, ne zato što mi treba, već zato što je to toliko zahvalan auto da se puno noviji modeli mogu posramit pred njim. U nekih 25 godina starosti moraš računati da je auto promijenio nekoliko vlasnika, vjerovatno su sjedala već dotrajala, unutrašnjost je popucala ali to je tako kod skoro svih BXa, ali ako nađeš jednog koji je u tom pogledu uščuvan veća je vjerovatnost da je i ostatak auta tretiran pažnjom i ljubavlju.
 

Lakii

Well-known member
Re: Kupnja BX-a - na što gledat i pazit?

Razdjelnik protoka ti curi. Ako je na kakvom spoju cijevi, to se da dotegnuti, ako curi kroz kuciste, najlakse ti je naci polovni, imas sa BX-a i sa ranih Xantia, doci ce te par-sto kuna. Moze se i reparirati ali to kod nas nitko ne radi, a sam ti nebi preporucao da ides ako nemas iskustva s hireaulikom.


Slazem se da BX i hidraulika nisu neki bauk, najbolje to sam znam! ali kod nas se takvi "jeftini" auti zapuste da je to za plakati strasno. I takve je jako tesko uskrsnuti.
ali opet ponavljam, svakog ali bas svakog BX-a se moze dovesti u ispravno stanje uz malo novaca i puno vremena, truda, strpljenja...
 

Lakii

Well-known member
Re: Kupnja BX-a - na što gledat i pazit?

Hm, zanny, vidio sam tvoju temu na forum.hr!

Molim te, nemoj biti jos jedan krkan koji ce BX-a jeftino kupiti, zaklati i baciti.

Iako je tebi samo potrosna roba, budi dobar prema njemu i daj ga na kraju nekome u dobre ruke, barem za dijelove!

Valjda ce se naci barem ovdje na forumu netko zainteresiran...
 

zanny

New member
Re: Kupnja BX-a - na što gledat i pazit?

Hm, zanny, vidio sam tvoju temu na forum.hr!

Molim te, nemoj biti jos jedan krkan koji ce BX-a jeftino kupiti, zaklati i baciti.

Iako je tebi samo potrosna roba, budi dobar prema njemu i daj ga na kraju nekome u dobre ruke, barem za dijelove!

Valjda ce se naci barem ovdje na forumu netko zainteresiran...
gledaj, kod mene su sva auta ispravna dok ih ja vozim. Što se tiće starih auta, prije 10 godina sam POKLANJAO Renaulta 6 iz 68, ispravnog, samo je jedan žmigavac bio razbijen, ja sam ga osobno sredio, i s njim napravio 100k kilometara, onda sam 2002. prodavao, a kasnije POKLANJAO peugeota 305 iz 1978. sa deluxe opremom, 1.5 sa zajedničkim katerom za motor i ulje, stakla na struju šiber, jako rijedak, onda sam 2005 prodavao pa POKLANJAO Hanomag F40 (Mercedes 406) kombi kojim sam ja prošao sito i rešeto, pa sam onda 2008 prodavao pa POKLANJAO Peugeot 405 1,6 pa sam onda do prije 15 dana prodavao pa poklanjao Mercedes MB100

dovoljno je reći
- R6 prijetelu sredio, njegova žena neće vozit francusko govno - presa
- P305 zamjenio za Hanomaga, nakon 10 dana mulac razbio
- Hanomag stajao na Biteliću do ovoga ljeta jer je moj punac kojem sam ga pokonio zaboravio da u kamion ide ulje, da se zimi pusti voda - presa
- P405 prodao na jedvite jade prijatelju za 500€ na odgodu i 10 rata, on ga nakon dvi godine prodao dalje - presa
- MB100 nitko se nije ni javio na oglas za prodaju, nitko od prijatelja i poznanika i svih koji su prošli kod mate late nije trebao besplatan kombi - presa

zato ne polažem velike nade u toga BX kad završim s njime (dok ne završim, vjeruj mi da će se s njim dobro postupati, kao sa automobilom, ne kućnim ljubumcem ili čovjekom, jer i sada imam MB310 star 21 godinu koji sam redovito održavam jer nitko u ovom hebenom gradu neće), jer uglavnom ekipa koja bi ga možda i kupila ja bi trebao platiti prepis, porez i naravno vučnu službu i pomogućnosti ga registrirati na moj bonus

i zato sam 1000 posto siguran da će 1.4 kn po kilu biti daleko već svota koju ću dobiti za njega nego da ga idem prodavat u bilokojem obliku. Kada se to bude dogodilo prije ću dati objavu ovdje da dajem citroena, ispravnoga za cijenu koju mi daje cios, ali ga onaj što ga kupuje mora prepisat na sebe

a ako mi budete htjeli pomoći oko održavanja odgovarajući na moja glupa pitanja, ja ću vam biti zahvalan

BTW donese (besplatno) jedan kooperant maloj rodici od 18 godina ispravni i registrirani kadet jaje iz 80 i neke kao poklon za rođendan (prvo auto) na to mala "A striko, nemogu ja to vozit, mora se pazit na imiđ"
zato se bacaju stara auta

Hm, zanny, vidio sam tvoju temu na forum.hr!

Molim te, nemoj biti jos jedan krkan koji ce BX-a jeftino kupiti, zaklati i baciti.

Iako je tebi samo potrosna roba, budi dobar prema njemu i daj ga na kraju nekome u dobre ruke, barem za dijelove!

Valjda ce se naci barem ovdje na forumu netko zainteresiran...
jeli se baviš hidraulikom ? ako jesi rado ću ti platit da mi središ taj razdjelnik, ozbiljno

ili još bolje dam odma citroena za ispravno drugo auto iste metraže može i starije sa dizel motorom :)
 

Lakii

Well-known member
Re: Kupnja BX-a - na što gledat i pazit?

Ma, ja se hidraulikom bavim za osobne potrebe!

koliko toga tebi curi? i di ti tocno curi?
u pravilu to samo slini, par kaplljica na dan, slikaj to da vidim o cemu se radi.

a za reparaciju sam rekao, i ne isplati se bas. neznam koliko bi se moralo cekati za set za reparaciju i koliko kosta. a kosta sigurno par-sto kuna.
za tu lovu si pronadi negdje polovni razdjelnik.
 
Na vrh