Lupkanje kod okretanja volana

Franzg

New member
Pozdrav, javio mi se danas sljedeci problem: kod okretanja volana u prazno na mjestu primjenio sam cudan zvuk, javlja se kad okrenem volan, a posebno naglasen ako naglo okrecem volan lijevo desno (onako cimanje skroz kratki hod lijevo desni). Cini mi se da dolazi iz podrucja volana, ali kao da osjetim i vibraciju na podu i papucicama (npr drzim nogu na kocnici dok to radim i osjetim ko vibraciju laganu pod nogom). Cuje se i kad je auto ugasen i samo kontakt je i pomicem ga lijevo desno i cuje se. Buduci da je sad petak nisam stigao u nijedan servis otic pa me zanima jel ima ko kakva iskustva? Naravno odmah me hvata panika da nije letva volana koja dode ko pol auta...?
Na YouTubeu naso jedan primjerk zvuka ali napominjem da je kod mene puno puno manjeg intenziteta ali se cuje (i osjeti pod nogama) i javlja se bas pri ovakvim potezima volana kakve on radi :

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=yBTdDzQ3ris[/ame]
 
Posljednje uređivanje:

toma

Active member
Ne znam kako je na c3 ali vjerovatno je isto. Volan ide dole, plastike oko zavojnice idu dole i onda izvadiš zavojnicu..e sad cijena ne znam. Za c5(prvi) je bila 3800 u ovlastenom, kod frenda sam mogao dobirt za 1250 a prek oglasnike su bile oko 700 kuna
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Zavojnica je tanka žica, ne vidim kako bi mogla prenositi udarce na volan, kamo li na pedale...
Ako je kao na videu, možda je i isto riješenje... luft u stupu volana. Ako je isto kad je ugašen i upaljen, mislim da nije letva, ni krajnici...

U svakom slučaju, potraga kod mehe nebi smjela dugo trajati
 

Franzg

New member
Aha mislim da nije zavojnica jer kako Ivan kaze tesko da bi onda imo taj osjecaj da i pod nogama osjetim. A kad sam reko da se od volana cuje malo sam se krivo izrazio, neznam tocno od kug se cuje ali znam da kad uzadem iz auta i osliskujem kod kotaca di su spone i slicno nis ne cujem. S druge strane sk otvorim haubu i slusam mogu cut...i zanimljivo da u voznji nema zvuka uopce samo kad auto stoji...

Evo i kako se to cuje snimio danas:
[ame]https://youtu.be/2S3un7kiSZQ[/ame]
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Još uvijek mislim da je stup volana u pitanju... Letvu bi pustio za kraj.

Daj nekome da cima volan, a ti zavuci glavu dole kod pedala pa slušaj.
Evo primjer kako stup volana može lupkati na cimanje, meni je sličan zvuk kao i kod tebe:
 

toma

Active member
Uff ovo se dobro cuje..bas kak je ivan rekao, lufta negdje ima. Meni koda je u letvi volana ili kak ivan kaze luft u stupu volana..daj pogledaj dole ispod nogu gdje je spoj volana da ti nije mozda opusteno?
 
Na vrh