Lopovi, plaće i novi auti

markan1000

Well-known member
Pošto vam je tema popularna, a otišla je u offtopic u drugoj temi, nastavljamo tu

Negdje sam pročitao da je maksimalan iznos koji bi se trebao potrošiti na kupnju auta 4 mjesečne bruto plaće, i da je to maksimum do kojeg nabavna cijena auta ne predstavlja značajno financijsko opterećenje. Pa sad probajte izračunati tko se vozi u skladu sa svojim financijskim mogućnostima a tko preko njih :)
Pokrij se koliko si dug i ne plači, nisu realno za prosječnog Hrvata auti od 200.000 kn. Tko nam je kriv kad nama plaće ne rastu ni približno brzo kao troškovi života pa više si ne možemo priuštiti isti auto (ili istu klasu auta) koju smo mogli priuštiti prije 10 godina. Hebeš aute, oni su tu najmanje bitni. Cijena im raste i normalno da će im rasti, pitanje je zašto nama plaće ne rastu
Bitno da se mi već dvije godine glođemo oko korone, prije i poslije toga oko ustaša i partizana i rata i sličnog...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Franz

Well-known member
Cijena im raste i normalno da će im rasti, pitanje je zašto nama plaće ne rastu
Ja odgovor na to pitanje nalazim u golemom porezu na plaće. Davanja su golema, ako govorimo o ekonomski usporedivim (čitaj: slabije razvijenim zemljama u EU).
Naši porezi i doprinosi su najveći. Evo interaktivne karte: Prosječna Plaća U Europi

Lako je Dancima dati 35% od plaće. Ostane im još uvijek dovoljno, a i hrpu toga im se vraća od usluga za koje plaćaju porez. Ali kad mi damo 25% malo ostane i još dobijemo k...c od usluga države... :(
Negdje sam pročitao da je maksimalan iznos koji bi se trebao potrošiti na kupnju auta 4 mjesečne bruto plaće, i da je to maksimum do kojeg nabavna cijena auta ne predstavlja značajno financijsko opterećenje.
Ovo je zanimljiva teza. Vjerojatno i ispravna. Samo, koliko bi se auta doista i prodalo tako? :)
 

markan1000

Well-known member
A jbg, auto od 150.000 kn na 7 godina kredita te na kraju izađe 200.000 kn. Što znači da mjesečno samo za auto, bez troškova održavanja i goriva, moraš izdvajati 2.400 kn. Je li to priuštivo prosječnoj RH obitelji? Ja mislim da nije. Ako je, onda nam je puno bolje nego što pričamo da je i auti nam nisu skupi.
Ovo je zanimljiva teza. Vjerojatno i ispravna. Samo, koliko bi se auta doista i prodalo tako? :)
Pa ako pričamo o prihodima kućanstva, neka su dvije bruto plaće od 10.000 kn u kućanstvu, to je onda auto od 10.000 EUR. Za prosječnog Hrvata sasvim dovoljno dobar auto
 

Danko

Member
uzmi u obzir da velika većina plaća kredite za stan, pa kad tome pridodaš kredit za neki pristojniji auto ostane ti taman za kupit kruh i paštetu.da, preveliko je porezno opterećenje na naše plaće, a naši poslodavci (čast izuzecima) najprije 15x provrte računicu prije nego ti i jednu kunu povećaju plaću.
 

markan1000

Well-known member
Pa zašto mora biti novo? To i hoću reći da je realno rijetko koji novi auto danas dostupan prosječnom Hrvatu. Poći ću od sebe, mi u kući imamo dvije plaće iznad HR prosjeka, jedna debelo nadilazi HR prosjek, i ne pada mi uopće na pamet kupovina novog auta. Zašto? Jednostavno smatram da mi novi auto predstavlja preveliko opterećenje za kućni budžet, pogotovo jer živim na lokaciji di su mi potrebna dva auta. Imam Picasso 2013. (cca 160.000 km) i C4 II 2012. (cca 145.000 km), oba kupljena polovna, u zbroju plaćena 15 tisuća EUR, što je manje od cijene jednog nikakvog novog auta. I što im fali? Ništa.
Nisu novi auti skupi koliko mi nemamo novaca za njih, koliko god se ta istina nekome sviđala ili ne
 

ExOduS442xb

Racing
Potpuno se slažem, ali uspoređujemo se sa boljima, zapadna eu, gdje sa prosječnom plaćom možeš kupiti što?
Dapače da treba biti zadovoljan sa svojim izborom, ja sam zadovoljan sto sam kupio C5, ali većina ljudi bi si kupila novi auto da može.
 

szahtila

Well-known member
Ja odgovor na to pitanje nalazim u golemom porezu na plaće. Davanja su golema, ako govorimo o ekonomski usporedivim (čitaj: slabije razvijenim zemljama u EU).
Naši porezi i doprinosi su najveći. Evo interaktivne karte: Prosječna Plaća U Europi

Lako je Dancima dati 35% od plaće. Ostane im još uvijek dovoljno, a i hrpu toga im se vraća od usluga za koje plaćaju porez. Ali kad mi damo 25% malo ostane i još dobijemo k...c od usluga države... :(

Ovo je zanimljiva teza. Vjerojatno i ispravna. Samo, koliko bi se auta doista i prodalo tako? :)
Porezi na plaću i iz plaće su veliki. No kako da budu manji kad poduzetnik u građevini sa cca 150 zaposlenih isplaćuje minimalne plaće i davanja na njih? Ostatak ide na ruke, fond sati mjesečno im je oko 250 sati(10 sati dnevno +subote 8 sati). Porezna sve zna, ništa ne poduzima. I tako širom Hr a i Balkana
Porezi na plaću i iz plaće su veliki. No kako da budu manji kad poduzetnik u građevini sa cca 150 zaposlenih isplaćuje minimalne plaće i davanja na njih? Ostatak ide na ruke, fond sati mjesečno im je oko 250 sati(10 sati dnevno +subote 8 sati). Porezna sve zna, ništa ne poduzima. I tako širom Hr a i Balkana
Nedavno smo u firmi (zav. radovi u građ) imali raspravu o povećanju plaća i usporedbu plaća u okruženju(Istra) u branši. Ispalo je da praktično osim naše firme, svi isplaćuju odprilike minimalce(po podacima Fine), dok je naš prosjek gotovo 8000 kn sa uplaćenim davanjima na te stvarno isplaćene iznose plaće. I kaže direktor:kako da povisimo plaće i budemo konkurentni, pošteni i nej.... ni?
 
Posljednje uređivanje:

Cutac

Prèkaroš
Poći ću od sebe, mi u kući imamo dvije plaće iznad HR prosjeka, jedna debelo nadilazi HR prosjek
Onda ću se lijepo skockat i ušminkat kad budeš išao vidjeti VTS 🥰



Meni se gadi što 25% mojih primanja ide državi, plaćam porez na svaki jebeni ****c koji si priuštim, bilo da je hrana, WC papir, kaladont, piva, osnovne gaće i čarape ili novi zvučnici jer su mi stari dosadili.
A te pare ne samo što idu vodstvu države, nego idu i bitangama, alkoholičarima i ljenčinama u obliku socijalne pomoći, naknade s biroa, zdravstvenog, lažne mirovine...
To je ono što me najviše ljuti, što ja radim za drugoga. Sve pet kad to ide nekoj baki koja nema primanja, ali kad ide nekoj prljavoj pijanduri koja zadnju lipu zapije? Ne znam što se dogodilo sa društveno korisnim radom i prisilnim radom. Oš se zaposlit ili na neki drugi način pridonositi kolektivu? Nećeš? Ok, idi sadi lješnjake na sunčanu stranu Paga.
Plus što se političari ne trude mazati oči ljudima, doslovno uzimaju sebi sve i govore "Boli nas ****c, aj da vas vidim šta ćete nam napravit".

Odvratna država, odvratna. A ja ko ****a ostajem u njoj jer sam se vezao za prijatelje i obitelj.
 

ExOduS442xb

Racing
Ako se ne varam u jednoj od zapadnih država sam plaćaš liječenje. Npr, alkos si i trošiš ogromne količine alkohola, ali alkohol možeš samo kupiti na karticu a preko kartice se vidi što si kupio. Ako si namjerno uništavaš jetru u određenom trenutku ti zdravsteno to neće pokriti već moraš sam platiti.
Tako neka spika, ili sam barem tako čuo.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Tema je malo otisla od C5, no, sećam se kad sam radio skoro 4 godine u drugom gradu. To je sad kao industrijski centar, itd. Elem, kad dodje strana firma na velika vrata. Odu u opštinu i pitaju kolike su plate. Da ne bi stvorili egzodus svih iz ostalih firmi, u tu novu, plate se vecini radnika ogranicavaju. Da ne bi bilo nelojalne konkurencije. Znaci, neko mozda i hoce da te plati normalno, u smislu da mozes ziveti. No, tvoja opština kaže, ne treba :)
 

Cutac

Prèkaroš
Radim na ugovor pa dajem 25% prihoda kao porez. I namjerno sam napisao "dajem" jer nemam zdravstveno preko HZZO. Odvratno, nemam riječi, fuj. Kad bolje razmislim, nije ni čudno što sam sinoć na hokeju htio zatuć igrača :ROFLMAO: :ROFLMAO:
 

dinko1981

Well-known member
Porezi su nam veliki iz razloga jer se minimalno 30% proračuna doslovno baca u vodu na bespotrebne plaće za sva izmišljena radna mjesta, benificirane mirovine, socijalu za one koji svjesno i namjerno tako žive, i sva razno razna muljanja i krađe državnog novca. Ali za sve to smo krivi mi građani (većina) jer biramo tu vlast. I sada šlag na kraju, jer nam je tako dobro i ima se love, idemo kupit eskadrilu lovaca za xy trilijuna para kojih nemamo. I kakva nam je onda budućnost? Za 30godina ja ovdje vidim još samo ove socijalce i manjine kako skidaju bakar sa tih istih aviona.
 

markan1000

Well-known member
Onda ću se lijepo skockat i ušminkat kad budeš išao vidjeti VTS 🥰
Hehehe. Daleko sam ja od nekog bogatuna. Ali žena i ja volimo za sebe reći da smo ono što je nekoć bila srednja klasa. Možemo si priuštiti izlazak na večeru, razno razne vikende, sitne svakodnevne gluposti i "luksuze" koje puno ljudi nažalost sebi ne može priuštiti. Na skijanje ne idemo, ali nije zbog financija. Na more idem, ali tamo mi je doma pa ne ulazi u računicu.
Ono što hoću reći da i s takvim solidnim primanjima auto od 200.000 kn mi je teško priuštivo. Mogu ga ja kupiti, ali ne želim, pojest će mi previše love u kućnom budžetu i morat ću se odreći nekih svakodnevnih sitnica koje me vesele. Ali većina Hrvata si pošto poto želi kupiti takav auto, a realno nisu ni blizu financijskih kapaciteta da si ga mogu priuštiti. Jednostavno mi Hrvati nemamo novaca za to.
A cijene auta su takve kakve jesu. Na stranu to što auti ne napreduju u vozačkom smislu kako bi mi to htjeli, ali činjenica je da danas auto klase C4 ima opremu koja je do prije desetak godina bila isključivo u S-klasi. je li potrebna? Naravno da nije. Ali ima je jer je tržište očito traži. A to košta jbg
 

Scorpyo

Active member
A jbg, auto od 150.000 kn na 7 godina kredita te na kraju izađe 200.000 kn
Naravno kada svi moramo sve kupiti odmah bez obzira da li imamo novaca za to sada pa je jedina opcija kredit.

Ne bih se složio da je kredit jedina opcija...

Prije sadašnjeg Citra sam vozio Kalosa kupljenog novoga na kredit jer je "bila prilika sada dok je na akciji". Nakon nekoliko rata sam shvatio da sam idiot koji će do dana kada isplati auto kupiti banci pola istoga ako ne i više i počeo sam štedjeti da što prije isplatim kredit koji je trebao biti na 7 godina. Isplatio sam ga nakon malo više od jedne godine i od tada sam nastavio štediti za novi auto jednoga dana kada bude vrijeme za zamjenu Kalosa.

Prošlo je nekih 5 godina od toga, imao sam sudar sa Kalosom (nisam ja bio kriv) i auto mi je bio totalka. Drugi dan sam otišao u Citroenov salon i uplatio C4 II u gotovini.

Nemam neku bijesnu plaću pa da si mogu priuštiti da štedim. Jednostavno ne trošim novce na nepotrebne ****arije, nisam svaki dan na kavama po kafićima, ne pušim...

Ako se ne varam u jednoj od zapadnih država sam plaćaš liječenje. Npr, alkos si i trošiš ogromne količine alkohola, ali alkohol možeš samo kupiti na karticu a preko kartice se vidi što si kupio. Ako si namjerno uništavaš jetru u određenom trenutku ti zdravsteno to neće pokriti već moraš sam platiti.
Tako neka spika, ili sam barem tako čuo.
Detaljčić koji malo ljudi zna, meni ga rekao frend iz Nizozemske...

Sve znamo za njihove coffee shopove u kojima se može legalno nabaviti trava. Skoro nitko ne zna da ako ti se nešto dogodi dok si pod utjecajem te trave i trebaš liječničku pomoć ista će ti biti naplaćena u potpunosti bez obzira što imaš zdravstveno osiguranje.
 
Na vrh