Grijanje prostora

konaroast

Citroenist
Donator foruma
I računaj da ti je snaga većine tih radijatora deklarirana na režimu vode polaz 90C, povrat 70C. A to više nitko normalan ne koristi.
U svakom slučaju, što veći to bolji jer ga ručnici dosta zaguše. A ako ti je prevruće, što sumnjam da će biti poznavajući većinu boljih polovica, stišaš ga sa termostatskom glavom.
 

Milosh

Test
I računaj da ti je snaga većine tih radijatora deklarirana na režimu vode polaz 90C, povrat 70C. A to više nitko normalan ne koristi.
Nisu ni temperature 80/60 °C daleko od toga.

E da, ja generalno mislim da je greška što svi stavljaju ručnike na te radijatore. Kao što kažeš, ručnik ga zaguši, tj. prekrije površinu cijevi koje onda puno manje toplote odaju u prostor. S druge strane, učinak sušenja ručnika im je očajan jer je mala dodirna površina.

Puno je efikasnije staviti iznad radijatora nešto ovako što će držati ručnike:

http://m.ikea.com/hr/hr/catalog/products/art/30049279/

Tako se ne narušava strujanje vazduha oko radijatora, dakle grijanje je efikasno a i ručnici se bolje suše.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 

Cutac

Prèkaroš
Ali kad staviš mokre ručnike, zrak nije toliko suh.
Bar ja, kad jednom ugrijem kupaonu uvijek je toplo i nije bitno ako prekriješ cijevi.
 

Milosh

Test
Ali kad staviš mokre ručnike, zrak nije toliko suh.
Kakve ovo ima veze? :hmmm:

Bar ja, kad jednom ugrijem kupaonu uvijek je toplo i nije bitno ako prekriješ cijevi.
Zavisi od vanjske temperature i izolacije. Da ti je izolacija slabija a vani dugo vremena -20, vjerovatno bi sklanjao sve s njega da bolje grije prostor.
 

Cutac

Prèkaroš
Kakve ovo ima veze?
Ti si iznio mogući minus držanja ručnika na lojtri, ja mogući plus :)

Zavisi od vanjske temperature i izolacije. Da ti je izolacija slabija a vani dugo vremena -20, vjerovatno bi sklanjao sve s njega da bolje grije prostor.
Ja imam samo stiropor, a opet je toplo, pa i vruće, a voda je na ~60°C. Samim time mogu sušiti ručnike i vlažiti zrak.
 

Milosh

Test
Ja sam napisao da je minus u smislu gubljenja toplote, ne vezano za vlažnost vazduha.

Sto se tice vlažnosti, svejedno ti je gdje se suše, vlaga iz ručnika će svejedno završiti u vazduhu.

A inače, "samo" stiropor je odlična izolacija, a mnogi je uopste nemaju. Između stiropora i samog maltera je velika razlika. ;)


Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 

Cutac

Prèkaroš
A inače, "samo" stiropor je odlična izolacija, a mnogi je uopste nemaju. Između stiropora i samog maltera je velika razlika.
Tetak gradi kuću. Zidovi imaju ciglu, pa kamenu vunu, pa stiropor, pa prazan prostor, pa još jedan sloj stiropora pa fasadu. Tako da, kod njega će samo izolacija biti deblja nego cijeli moj zid+stiropor :D


Ovo za sušenje je moja metoda. Svakome odgovara nešto drugo. :)
 
Na vrh