Ekologija i ''ekologija''

charllie

Active member
Ivek,alata imas to jenajbitnije,kaj mislis ko ti bu delal za penziju?
Mislis da sam ja moje petero dece planiral,sam su dosli:D al nije mi zal,sad suodrasli i lakse se diese.
Sad si mogu priustiti i C Crossera i C 6 ladju( nekad imal 3 XM-a),no jeebe me savjest,valjda to dojde z godinama.:confused:
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Svaka čast, treba imati muda za petero :D
A za penziju, živi bili pa vidili :whistling:
 

thenoise

Member
Kad smo već kod ekologije, kod nas u BiH paradoks nad paradoksima. Ali dobro, obzirom da smo mi država kojoj je middle name paradoks, onda se nije za začuditi.

Prije kojih mjesec dana zabranili uvoz vozila ispod Euro 5 norme, a sa druge strane možeš registrirati auto u 3 boje, bez auspuha i ono koje kao pogonsko gorivo koristi trafo ulje, bez bilo kakvih dodatnih nameta. Jedino šta te razlikuje za ispod euro 2 norme je crna mala naljepnica na šajbi, dok oni za euro6 imaju neku ljubičastu.

Da budemo jasni, od malih nogu sam za zaštitu okoliša, time sam se bavio u nekim projektima ranije, ali licemjerstvo u kojem se na jednoj strani gleda u dlaku, dok na drugoj strani ne vidiš šumu...

Kad je već sva ta priča oko EGRa, DPFa, zaštite okoliša, neka proizvođači ta čišćenja rade besplatno ili nekakva "Agencija za čišćenje DPFova i gubljenje vremena", pa nitko neće skidati te sisteme...
 
Posljednje uređivanje:

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Neš sam guglao za za drugu temu, pa naletim na ovo... U elonovoj tvornici nemaju dovoljno konektora za puniti sve prevare na zalihi, pa su lijepo popalili industrijske dizelske generatore. Ekologija, jel... :D

 

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
U elonovoj tvornici nemaju dovoljno konektora za puniti sve prevare na zalihi, pa su lijepo popalili industrijske dizelske generatore. Ekologija, jel...
Vrh! :D :D

Offtopic: Ovak u teoriji, meni je kod EV prednost tišina i ubrzanje. Probal sam kratko na jendom druženju BMW i. Onaj mali BMW, skroz električni. Mogućnosti su mu OK. Ne bi se bunil da je moj. :) Kad bi imal love za to, najmanji motiv bi mi bila ekologija. Mislm da su EV najmanje ekološki. Mada tu je ona priča da, kakti, jedna el. centrala ima bolji koeficjent CO2 u odnosu na hrpu automobila kumulativno iste snage, pa je to, kakti, glavni argument o manjem zagađanjeu EV. Nisam se trudil to puno proučavat, pa ne znam dovoljno. Mislim da rudarenje elemenata od kojih se prave baterije, njihova proizvodnja i kasnija "reciklaža", kad bi sve postojeće aute zamenili sa EV, bila daleko štetnija neg kaj je postojeće zagađanje od automobila.

ali licemjerstvo u kojem se na jednoj strani gleda u dlaku, dok na drugoj strani ne vidiš šumu...
Pa, da. Slažem se. Ovo isto kaj Dooms i Bjelivuk veliju. :cool:
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Ovo s diesel generatorom je školska jednadžba. :)

Mi npr. znamo vrlo precizno danas odrediti koliko prosječni moderni diesel motor može prijeći kilometara s 10 litara goriva. Pitanje je za koliko km, s deset litara goriva, može diesel generator napuniti bateriju na električnom automobilu.
 

Cutac

Prèkaroš
A koliko zagadi dizel generator, a koliko auto sa dpf-om, urinom, adblueom, vilinskom prašinom, šta su već sve natrpali u ispuh?

P.S. ovo na slici nije Geoff nego hammerhead eagle i-thrust.
 

Mirage

Well-known member
U svakom slučaju žešća glupost diesel generatorom praviti struju da bi napunio el auto koji neće nikada zaživjeti u punom smislu.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"


Haha, kako je većinu lako nasanjkati.

Stabla u šumi se raduju politici smanjenja udjela plastike u okolišu. :cool:
 

Cutac

Prèkaroš
Treba na silu natjerati ljude da se koriste dugotrajne stvari.
Umjesto da se uzme 6 vrećica za povrće i dvije za "blagajnu", treba imati istu vrećicu za blagajnu godinama(neka platnena recimo) i uopće ne nuditi vrećice za voće i povrće nego ih sve stavljati u istu.

I općenito treba imati "samo nužno". Nekidan kupio kabel za mobitel, za metar usb-c kabela su napravili ambalažu veličine Toffifea i stavili user manual od 8 stranica. Daj ga zamotaj samoga za sebe i učvrsti trakicom sa bar kodom i dosta, a oni koji trebaju upute za korištenje kabela za punjač svejedno imaju skrbnike koji ih ne trebaju i eto...
Jučer kupio lampe baterijske, marka Bauhaus. Imaš lampu koja se magnetom drži za policu i ima bar kod na sebi. I to je prava ambalaža, a ne kila plastike za lampu koja će u prvih pola sata korištenja biti sva zasrana mašću, piljevinom, zemljom, čime ne...

Plus što su sve ambalaže iste. Pred mjesec, dva, naručio tipkovnicu online, dobio ju u originalnoj ambalaži punoj bespotrebne plastike koja služi da ljepše izgleda u izlogu i da bude "fora" raspakiravati. Razer, mogli ste ju u kutiju od tenisica staviti, naručujem online, šta me briga za izgled ambalaže...

Problem su Kinezi, Amerikanci i poamerikanizirani ljudi.
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Nekidan kupio kabel za mobitel, za metar usb-c kabela su napravili ambalažu veličine Toffifea i stavili user manual od 8 stranica. Daj ga zamotaj samoga za sebe i učvrsti trakicom sa bar kodom i dosta
Drugi put naruči U-Green s AE-a. Vrhunski kabel za malo novaca. Bez ambalaže osim nužne omotnice.
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Samo pazi, UGREEN ima svoji "store", odnosno dućan na AE-u. Ostali su ili preprodavači ili lažnjaci.
 

Milosh

Test
Što se tiče kablova za mobitele, preporučujem Blitzwolf. Ja ih naručujem sa Banggood-a i malo je reći da su odlični. Sam sam do sada kupio sebi i drugima sigurno 10 komada a znam dosta kolega koji ih koriste. Jako su kvalitetni i trajni. Ima jedan video u kojem sa udvostručenim kablom šlepaju neku limuzinu, čini mi se neka Honda, i onda poslije pokazuju da kabal i dalje radi. :) Stvarno su dobri. Takođe imaju kvalitetne punjače i prenosne punjače (powerbank).

Za Ugreen sam vidio da postoje ali nisam ih nikad koristio.
 

Cutac

Prèkaroš
Meni će ovaj vjerojatno trajati godinu dana kao i prošli. Uvijek punim mobitel na stolu tako da kvaliteta izrade nije previše bitna, "problem" je što je USB-C dizajniran tako da se prije pohaba kabel nego utičnica.
 
Na vrh