Doboši vibriraju

sasa2k0

New member
- da li se netko susreo s ovakvom pojavom, znaci zaletim se do 100 km/h i probam naglo kociti i osjete se vibracije na autu?
- zna se dogoditi i na manjim brzinama, ali se ne osjeti toliko
- auto je Xsara 1.4i coupe 2000. stari model, uglavnom otkada sam kupio auto nisam rijesio problem, a to znaci kakvih 7 g., s time da sam bio promijenio dobose i lagere kad sam probao rijesiti problem
- provjereno nisu diskovi, jer trenutno mi rucna ne hvata kako treba vec tek na 3 zubu, pa mi auto prakticki koci samo prednjim kocnicama
- kad dignem rucnu dva zuba onda koci i zadnji kraj, i tad se pojavljuju vibracije
- ako ima tko kakvu pametnu rado cu poslusati

pozdrav
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
kad dignem rucnu dva zuba onda koci i zadnji kraj, i tad se pojavljuju vibracije
Doboši u pravilu ne vibriraju. Ako su na odlasku vibriraju tek dok digneš ručnu na drugom, trećem zubu.
Mislim da ih možeš riješiti kod svakog tokara za 70-80 kn, ako ne i manje.
 

sasa2k0

New member
Bio sam kupio nove doboše s lagerima i opet se pojavljivalo. Dan dva nakon zamjene je bilo ok i onda opet počelo. Onda mi je tu neki lokalno meho skužio da fali nekakva opruga u mehanizmu, nakon toga je bilo puno bolje, ali i dalje nije glatko kočilo, tako da ne vjerujem da ću tokarenjem riješiti stvar, možda kratkotrajno. Imam osjećaj da je netko petljao po zadnjim kočnicama i nije napravio 'posao' kako treba i prije nego sam kupio auto.
 

ExOduS442xb

Racing
Èek, kad kocis auto trese/vibrira?
Meni to vuce na loše gume ili na loše balansiranje guma. (Ako trese samo kad kocis)

Kolega bjelivuk je u pravu, ako su diskovi malo loši ili neravni, možda bi ih trebalo malo istokarit ako je u njima problem. Sad što je od toga.
 

sLi

Dr. Xsara
prvo i osnovno, kad kocis na rucnu kocis putem sajle, a kad kocis na noznu onda ide na ulje pa dobosi koce preko cilindara

da li su mjenjane pakne kad su mjenjani dobosi i lezajevi zadnji?
 

Damaj

Active member
Ja sam imao problem vibracija na prednjem kraju, promjenio sam 4 (da ne bude zaune - ÈETIRI) para diskova, da bi na kraju skužili da je majstor koji je mijenjao ležaj izbijao macolom, te malo savio glavčinu. Ništa primjetno u početku, ali nakon prijeđenih 1000 km ponovno vibracije. Navodno se glavčina od udarca nakrivila, Na nju se montira disk, a tako sve blago nakrivljeno pločice lagano jednim rubom stružu o diskove i vremenom ih pregrijavaju dok se ne izvitopere. Vidi da to nije i kod tebe slučaj, jer ovo da si mijenjao ležajeve, a potom problemi ima dosta sličnosti sa mojim slučajem. Sretno!
 

sasa2k0

New member
Èek, kad kocis auto trese/vibrira?
Meni to vuce na loše gume ili na loše balansiranje guma. (Ako trese samo kad kocis)
- sorry na malo zakasnjelom odgovoru, GO me udaljio od foruma :)
- prilikom kocenja se osjete vibracije na pedali (na volanu se nista ne osjeti), ako ostanes malo duze na kocnici onda se pocne cut i brujanje, kotace sam balansirao, sve to stima
- ja sam uvjeren da nesto ne stima s tim mehanizmom unutra, ali to sam samo ja, jer sam promijenio bio i pakne i bubnjeve i lagere i cilindre
- u biti, mijenjao sam sve sto se inace mijenja u bubnjevima, jedino je mehanizam koji 'navlaci' pakne ostao netaknut od prvog dana




prvo i osnovno, kad kocis na rucnu kocis putem sajle, a kad kocis na noznu onda ide na ulje pa dobosi koce preko cilindara

da li su mjenjane pakne kad su mjenjani dobosi i lezajevi zadnji?
- sve mi je to jasno, samo sam htio reci kako vibracije definitivno dolaze od bubnjeva, a ne od diskova
- prvi put sam mijenjao pakne i cilindre, i nakon toga je bilo opet isto, pa sam nakon toga mijenjao bubnjeve i lagere, a izmedju te dvije promjene su skuzili da fali nekakva opruga u mehanizmu (opruga je popravila stvar, ali ne do kraja, znaci ostale su vibracije, ali puno blaze)



Ja sam imao problem vibracija na prednjem kraju, promjenio sam 4 (da ne bude zaune - ÈETIRI) para diskova, da bi na kraju skužili da je majstor koji je mijenjao ležaj izbijao macolom, te malo savio glavčinu. Ništa primjetno u početku, ali nakon prijeđenih 1000 km ponovno vibracije. Navodno se glavčina od udarca nakrivila, Na nju se montira disk, a tako sve blago nakrivljeno pločice lagano jednim rubom stružu o diskove i vremenom ih pregrijavaju dok se ne izvitopere. Vidi da to nije i kod tebe slučaj, jer ovo da si mijenjao ležajeve, a potom problemi ima dosta sličnosti sa mojim slučajem. Sretno!

- hvala na informaciji, ali mislim da nije stvar u tome, pakne se trose jednoliko
 
Na vrh