Citroen C6 2.2 HDi

konaroast

Citroenist
Donator foruma
Cao svima, treba mi mala pomoc..
Resio sam da na C6 stavim, tj. kupim mu sve hidraulicne sfere potpuno nove, a uz to naravno sredjivao bih i ostale komponente trapa, osvezavanje motora, poliranje auta i sl., medjutim za pocetak me tzv. "bombe" zanimaju i odatle bih i krenuo !
E sad, problem mi je sto ne znam sta i koliko bih narucio...koliko sam razumeo citajuci i slusajuci on ima 3 sfere napred, 4 pozadi, medjutim sve se razlikuju po pitanju pritisaka, neke sam video imaju 70 BAR-a, neke 50.
Koje mi zapravo trebaju i koliko komada ovih od 70, a koliko ovih od 50 BAR-a pritiska ?
Ovde sam nasao neku ponudu, a naravno, sta god ko moze jos da kaze i preporuci dobro ce doci !
https://www.autodoc.co.uk/car-parts/suspension-sphere-pneumatic-suspension-10440/citroen/c6
Što se događa sa ovjesom da trebaš mijenjati sfere?
 

sfx7

Member
Svaka čast. Ako želiš uštedit onda prije promjene izmjeri tlak u sferama pa zamijeni samo one koje su istrošene. Ja sam isto gledao komplet sfera, samo za svoj C5, mislim da je cijena bila oko 400 eura. Ali to nekad u budućnosti...😁
 

Jovan Avramovic

Well-known member
sfx7 sfx7 Na vise mesta su mi rekli majstori da na novijim Citroenima sfere ne mogu da se rade ni na jedan nacin, ili se menjaju ili jok.. Sve u svemu, nasao sam, skroz slucajno, relativno blizu stana prodavnicu auto delova i ujedno servis PSA, najverovatnije cu preko njih kupovati nove, doduse sigurno hocu, samo cekam da mi jave da li ima na stanju kod njihovog dobavljaca
 

sfx7

Member
Nisam mislio na reparaciju (punjenje) sfera nego na jednostavno mjerenje tlaka. Izvade sve sfere i izmjere tlak, promijeniš samo one u kojima tlak nije zadovoljavajući.

Ali sigurno da je bolja opcija (ako imaš para za to) promijeniti ih sve.
 

Mrki5

Well-known member
Nisam mislio na reparaciju (punjenje) sfera nego na jednostavno mjerenje tlaka. Izvade sve sfere i izmjere tlak, promijeniš samo one u kojima tlak nije zadovoljavajući.

Ali sigurno da je bolja opcija (ako imaš para za to) promijeniti ih sve.
Tako bih i ja uradio .
 

Jovan Avramovic

Well-known member
sfx7 sfx7 Eto, to mi nije uopste palo na pamet.. Svakako nije los predlog, mada sam uvek bio za komplet, sta god da je u pitanju, dizne, svecice, sfere u ovom slucaju itd. itd.
 

konaroast

Citroenist
Donator foruma
konaroast konaroast Apsolutno nista, samo eto, kad svi mogu za nekakve projekte uzimati Golfove, Honde i sl., ja cu moj C6 :D
Pa bih isao postepeno da sve stavljam novo, tj. sto vise toga :D
Hoću reći da je na modernim hidropnematskim Citroenima, taj ovjes najmanji problem. Stvarno su ga doveli do savršenstva, što se tiče pouzdanosti. I sfere u principu traju koliko i auto, i po 300kkm.Ok, odlaze pumpe i poneki senzor visine, ali to je elektronika.
A što se tiče aftermarket ponude, moram te razočarati, nije to Golf pa da imaš izbora dijelova, dodataka, tuninga...

Ako već moraš trošiti pare, da sam na tvom mjestu, a čini mi se da imaš umjetničku crtu, išao bih na optički tuning. Npr. karoserija u dvije boje, folija ili nešto sl., felge 19" Adriatique, chrome delete, badge delete (da se ljudi još više pitaju kakva je to mašina) itd.
Bila je čak i službena verzija.

 

Cutac

Prèkaroš
Ja podržavam ideju novog ovjesa :)
I novog svega, sve to lagano odstupa od specifikacije sada nakon toliko godina i kilometara.

Ja sam na VTS promijenio komplet ovjes koji je izgledao ispravno, a auto se transformirao. I to je imao 80 tisuća kilometara, kako bi tek bilo da je imao više.
 

Cutac

Prèkaroš
Svedno jel kamion ili auto, dizajnirano je za to što je. Još gore, kamioni se bolje nose sa kilometrima nego auti.

Funckioniralo je i kod mene perfektno, a kad sam promijenio sve selene i stavio B4S amortizere auto je postao udobniji i bolje je ležao.

Isto da nakon 230 tisuća sjedneš u isto takvo sjedalo, ali novo, bi pomislio "au bokte ****".

Isto kao Lamarche i njegovi xenoni. Da si ga pitao jel sve u redu sa farovima, rekao bi da su kao novi. Onda kad je stavio jednu novu žarulju, kaže da vidi razliku između nove i stare.
 

Jovan Avramovic

Well-known member
Stavljacu nove bombe, to je sigurno, samo nikako da mi jave iz servisa, ocigledno ne mogu da nadju. Tj. rekli su mi jos pre skoro 2 nedelje, kad sam isao kod njih prvi put, da mogu da naruce prednje 3, ali zadnje nema nigde..
 

Cutac

Prèkaroš
Imaš kataloške? 527285?
Ja ih mogu naručiti za 180€ po komadu. To su one koje idu baš na kotače.

Ista cijena za 527286 koje idu dvije, za regulator tvrdoće.
 

sfx7

Member
Za cijenu od 180 EUR po komadu ja bih se pomučio i potražio negdje u inozemstvu. Takva sfera u Poljskoj košta otprilike 60 eura. Jednom sam tražio senzor tlaka u gumama, u ovlaštenom u HR su mi rekli cijenu oko 500kn. Na kraju kupio u ovlaštenom u PL za 150kn.
 
Na vrh