Broj obrtaja motora

jboban

Istrajno trajni poèetnik
Koji je radni opseg broja obrtaja za 1.4 HDi? Oko koje vrednosti najčešće vozite? Gde počinje crvena oblast? Zbunjuje me skala na kojoj su obrtaji sve do 7k.
 

Memphis

Active member
Na 4000 okretaja razvija maksimalnu snagu a crveno bi trebalo počimat na 4,5 okretaja. 7 je predviđeno za benzince jer skala diesela je do 6
 

DS9

Active member
U praksi, 1,4 hdi se najčešće voza na nekih 1700-2200 rpm, odnosno na toliko se šalta. U najvećoj većini slučajeva će takvom vožnjo imati potrošnju goriva 4-6 L/100 km.
Po auto putu će na oko 140 km/h imati 3500 rpm.

Računaj da ga treba voziti oko 2000 rpm, osim na autoputu, i to je to. Moja žena uglavnom posle 60 km/h ubacuje u petu brzinu i tako vozi. Potrošnja goriva je minimalna na nekih 70-90 km/h kada se vozi u petoj., oko 3 L/100 km, naravno u zavisnosti od opterećenja.
 

Milosh

Test
Èudno mi je da nije označeno, a vidim da preko 4k ne bi trebalo.
To govori da iz nekog razloga imaš tablu namijenjenu za benzinca a ne za dizela. Vjerovatno je tabla mijenjana, ne vjerujem da je takva izašla iz fabrike.
 

Mirage

Well-known member
Tako sada rade univerzalne table, ja na berlingu imam do 7000, ja nisam siguran da li taj motor može razviti te okretaje ni da ga gurnemo niz velebit u 2.
 

Memphis

Active member
To govori da iz nekog razloga imaš tablu namijenjenu za benzinca a ne za dizela. Vjerovatno je tabla mijenjana, ne vjerujem da je takva izašla iz fabrike.
Imaju takve univerzalne table ... tek na redizajnu su napravili razliku i crvene oznake.
 

Mirage

Well-known member
Klasična tabla i ide do 7 tisuća okretaja kazaljka nema ni crvene boje, a majketi ne znam ko bi ga digao i na 5 bar HDI-a
 
Na vrh