Aditivi protiv smrzavanja diesela

bbozak

Active member
Nezz, točim ovo smeće najjeftinije s INE i evo par dana pali normalno, nikakvih problema u vožnji doduše nije bilo niže od -10 tu, kad sam palio/vozio.

Može li me neko uputit u te dizel šeme, koja je razlika u određenim tipovima dizela, jel to samo marketing/papilova ili ima nekog smisla za novije/starije vozilo itd itd.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ti se u biti ne moraš niti sekirati oko toga. Zakon iz prethodne stranice nalaže kada i kakve propise gorivo mora ispunjavati, a na dobavljaču je da to ispuni, inspekciji da provjeri.

Znači i najjeftiniji dizel mora ispunjavati sve minimalne norme, i svaki dizel bi najnormalnije morao s njime raditi (barem do -15c, kupljeno na današnji dan).

Skuplja, ''posebna'', goriva su dodatno aditivirana... kod dizela se to svodi obično na exstra deterđente u gorivu (ecto i sl.) i snižavanje točke filtrabilnosti (Arktik).
No koliko se to isplati, neznam baš... bitniji detalj bi po meni bio da se tanka na što novijoj postaji sa što većim prometom.
Ajde ako su baš sibirske hladnoće, bar -20 i auto je vani, ima smisla Arktik ili neki posebni aditiv.

Kod benzinaca je malo drugačija priča, ovisno o motoru, i tu ima smisla ''birati'' gorivo.
Ali 99% dizel motora će normalno raditi na 99% dizela na tržištu*

*neprovjereni postotci , al tu negdje :D
 

tomica0308

Well-known member
Ja natocio na ktc bengi pa cemo vidjet ujutro. Noc radim tak da ce auto bit vani cjelu noc a govore -18.
Jedan privatnik koji ima bengu tvrdi da on ima dizel do -18, mislim da mu vozi petrolova cisterna.
 

Milosh

Test
I bitno je zimi ne ostavljati manje od jedne četvrtine goriva u rezervoaru. Na dnu je sav mulj i ostale nečistoće kao i voda. Što je manje toga u odnosu na gorivo manja je šansa da to ode ka motoru kao i da zaledi.
 

Doomsday

U prolazu...
Ulio sinoć malo prije Karlovca INA dizel Arktik... Jutros pali i vozi OK...

Vjerojatno bi i sa običnim, ali...

Inače ekipa, moram vam reć, ova zima, snig i minusi... Nije to za ljude... Ne iden više nikad dalje od obale... :D

Ne bi ni sad da nije ljuta potriba... Ali, 9 sati san iša do ZG, krenija u 17:30 a doša u 02:30... Proša san cilu Liku na lancima... Šta ćeš, litnje gume... :D
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Baš. Prošle godine je taj "arktički" mix po litri bio oko 9,40 kuna. Što zapravo INA hoće reći? Da obični eurodizel mrzne na niskim temperaturama, a ovaj "arktik" ne? :D
 

Dalibor

Dado Tornado
prije nego krene puna cisterna, u nju sipnu dva kanistera 5L sa aditivom protiv smrzavanja, i stave cijenu višu za 20-30 lipa
 
Posljednje uređivanje:

sir.Oliver

Well-known member
čuj , a kakvi su ti grijači ? rade li uopšte ? svi ? ako je akomulator dobar ( vergla normalno ) onda je do grejača . pokušaj ih premeriti Ohm metrom .... ili ih izvadi i spoj direktno na napon ... mora se zacrveneti vrh grejača ....
 
Na vrh