Čudni zvukovi iz getribe 1.5 D

zacko

Member
ovako pošto imam saxa 1.5D već duže vrijeme imam jedan problem... naime svakih 100 tkm ja mjenjam ulje u getribi i naravno promjenio jednom i počne se getriba čuti... da bi sada stvarala toliko buke da je nemoguće vozit.... e sada zanima me što bi to moglo biti, ako netko zna, i zanima me kažu da je ista getriba kao i na ax-u 1.4 D?
 

Lakii

Well-known member
Pa, ako se mjenjac poceo cuti tek nakon sto si promjenio ulje, bit ce da nesto ne valja s tim novim uljem.
Koje si ulje stavio? koja gradacija? i koliko dugo vozis na njemu?
 

zacko

Member
stavljam unutra ulje 80W90 mislim da je to orginalno ulje... iskreno znam da sam gledao na autodati koje gradacije ide i da sam to stavio... vozim već nekih 40 tkm... inaće auto je 97 godina i sada ima 260 tkm... ali bio je uvoz tako da mislim da ima puuuuunooooo više
 

Dalibor

Dado Tornado
75w80 ide u citriće, ali i ja imam 80w90 i mogu reči da to nije najbolji izbor za citroen getribu.
nisam mogao birati, uz to sam mislio kako starijem autu bude pasalo gušće ulje, ali to očito nije za citro.
 

zacko

Member
kužim, znam da sam dobro ulje nasipao i to najvjerojatnije to 75w80... ali nije mi jasno da se to tako može čuti, naime kad je auto u leru i stisnut kuplung sve 5 nema nikakvih šumova ili slično, ali kad se pusti kuplung eeee onda šrota ko mlin za kukuruz
 

deda

New member
Nije ni za Golfa.Ulje toćne gradacije za mjenjaće propisuje proizvođač i od toga se ne smije ni malo odstupiti,jer to nije kao motorno ulje,gradacija od + - 5w je ogromna razlika za mjenjaće.Staviš krivo ulje i mjenjač ode u PM.
 

Lakii

Well-known member
... ali nije mi jasno da se to tako može čuti, naime kad je auto u leru i stisnut kuplung sve 5 nema nikakvih šumova ili slično, ali kad se pusti kuplung eeee onda šrota ko mlin za kukuruz
Tebi se cuje ili potisni lezaj ili lezajevi pogonske osovine mjenjaca.
Dali barem normalno ubacuje u brzine, posebno rikverc?

Ali moras biti 100% siguran da je pravo ulje unutra!
 

zacko

Member
da, siguran sam da sam stavio točno ulje.... znam da sam gledao po auto dati i da sam to kupio i stavio... ali ak se ne varam potisni odnosno druk ležaj se čuje jedino kad je kuplung stisnut jer tada vrši neku funkciju.... ali ovo je može biti lageri na diferencijalu u getribi
 

deda

New member
da, siguran sam da sam stavio točno ulje.... znam da sam gledao po auto dati i da sam to kupio i stavio... ali ak se ne varam potisni odnosno druk ležaj se čuje jedino kad je kuplung stisnut jer tada vrši neku funkciju.... ali ovo je može biti lageri na diferencijalu u getribi
Za druk lager je toćno,ćuje se samo kada se stisne kvačilo,vjerojatno ti roštaju ležajevi u mjenjaću,najvjerojatnije ležajevi spojničke,oće to na Saxićevim getribama.Ležajevi diferencijala nisu jer oni miruju kada auto stoji.Nije skup popravak,jedino moraš nać meštra da ti složi mjenjač.
 

zacko

Member
hvala na odgovorima!!! sad mi samo preostaje da ili vidim dali mi je jeftinije uzet polovnu getribu ili zezat se s ležajevima... javim rezultat :grin:
 
Na vrh