Xenon far - Vibracija snopa svjetlosti - u leru

Prednji desni far lagano vibrira, dok je auto zaustavljen.
Odnosno ne vibrira far, vec samo snop svjetlosti, nekakav komadic necega nije dobro pricvrscen ili je jednostavno "prirodno" tako labav, a ne usudim se sam istrazivati da li se moze nesto na nek nacin pritegnuti.

Pitao sam u jednom servisu i rekli su da je to tvornicka greska koja se mijenja u garanciji. NAravno, ja imam polovni C5 kojemu je garancija istekla.

U servisu tvrde da se mora mijenjati cijeli far?!

Inace, nasao sam na e-bayu takvih farova s bitno manjom cijenom, ali svi do jednog su iz ranijih godina (2008, 2009) te nekako sumnjam da bi i oni mogli imati isti problem kao kod mene.

Moj C5 je 2010. A far je onda valjda iz 2010 ili 2009.

Ne znam, ne vjerujem da bas nije moguce nekako bolje pricvrstiti to nesto sto je labavo. Ali opet, ti farovi su "auto-adjustable" po visini, a bome mogu se pomicati lijevo-desno u voznji, pa je stvarno moguce da po istima ne treba ceprkati....

Da li netko nesto vise zna o ovom problemu i da li se stvarno mora mijenjati far za zamjenskim iz neke novije serije?
 

ExOduS442xb

Racing
Èini li ti se da postoji mogućnost da far ispadne ili više živcira? Nelogično je da se cijeli far mora mijenjati vjerojatno treba malo pročačkati, moguće je da je neki šaraf popustio od vibracija. Nažalost nemam neki bolji savjet ali ako nema garanciju onda treba malo čačkati, a serviseri vrlo vjerojatno žele smuljati i sve zamijeniti da zarade više, naravno ne mora biti. Osobno bi to malo bolje pregledao, možda skinit far?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Znači ako je prema servisu far za smeće (ovlašteni servisi, klasika :grin:) onda nećeš ništa izgubit ako probaš otvorit far i sam fiksirat leću. Ili dat nekome da ti to napravi.

Dali se, neovisno o vibraciji, leća kreće gore-dole-lijevo-desno?
 
Èini li ti se da postoji mogućnost da far ispadne ili više živcira? Nelogično je da se cijeli far mora mijenjati vjerojatno treba malo pročačkati, moguće je da je neki šaraf popustio od vibracija. Nažalost nemam neki bolji savjet ali ako nema garanciju onda treba malo čačkati, a serviseri vrlo vjerojatno žele smuljati i sve zamijeniti da zarade više, naravno ne mora biti. Osobno bi to malo bolje pregledao, možda skinit far?
Ne može ništa ispasti, meni se čini samo da je, leća ili nešto u njenoj blizini, možda samo kućište lampe, slabo pričvršćeno... kao da nije zategnuto do kraja, već 95% ako se mogu tako izraziti... pa da negdje ima malo lufta a to je toliko malo, da je skoro neprimjetno, u voznji se nista ne kuzi, samo prilikom stajanja uz neki predmet.

Znači ako je prema servisu far za smeće (ovlašteni servisi, klasika :grin:) onda nećeš ništa izgubit ako probaš otvorit far i sam fiksirat leću. Ili dat nekome da ti to napravi.

Dali se, neovisno o vibraciji, leća kreće gore-dole-lijevo-desno?
Nije za smeće, potpuno je funkcionalno, leća se kreće u svim potrebnim smjerovima, osim što je iritantno to treskanje, ta vibracija snopa svjetlosti dok auto miruje, a motor je upaljen.

Kad malo zatopli, možda se odlučim za otvaranje fara, tek toliko da možda sam mogu uočiti eventualni problem... ali skidati cijeli i rastavljati, to mi ne pada napamet... osim ako ima netko tko se u to kuzi a da je u zagrebu, pa da zajednicki probamo vidjeti nesto...
 
mislim da cu probati zamjeniti zarulje i usput isprobati "napipati" razliku izmedju lijevog i desnog fara, balast i slicno...
 

Konrad

New member
To se sjecam da je bilo problema ali mislim da nije do fara wamog nego je na nekima mijenjana spona iznad desnog nosaca motora jer uzrokuje vibracije prevelike i na leru se tresu lece u farovima
 
Ovo sto pises ima itekako smisla... kako ja kao laik domesticus vulgaris mogu to brzinski ustanoviti da ne kazem dijagnosticirati :) ?
 

Monk

Different Spirit
Problem je u faru. Far se mijenja. Evo i kratki copy-paste tvorničke obavijesti:


ZA : C5 (X7) I ŽARULJICA PRAŽNJENJA I VOŽNJA LIJEVO

PRIMJEDBA STRANKE : Vibracije svjetlosnog snopa farova

UVJETI POJAVLJIVANJA : Vibracija svjetlosnog snopa farova vidi se uglavnom kad motor radi u praznom hodu

1. PORIJEKLO
Vibracije ploče držača žarulje.

2. ZAHVAT U POSTPRODAJI
Zamjena fara.

2.1. Potrebni dijelovi
Far bez LED dioda :
Desni far (Kat. br. RD 1607400980)
Lijevi far (Kat. br. RD 1607401080)

Far s LED diodama :
Desni far (Kat. br. RD 1607400780)
Lijevi far (Kat. br. RD 1607400880)


Eto, ili baš želiš sve raskopati i probati učvrstiti tu ploču držača žarulje... :D
 

Krky

Lakerski profesionalac
Meni je na c3 u lijevom faru bila rasklimana ta pločica ali od dugog svijetla, samo sam ju povukel vam, ima 4 capice koje ju drže u faru, njih sam malo sa klještima povinul i natrag stisnul pločicu u far, išla je na knap i sad drži bez brige, i nije trebalo skidati far, trajalo je 5 min..
tak je bar na c3, vijerujem da je ta pločica na c5 potpuno ista bilo da je h1 ili h7, čak sam pločicu poslikal i tu u forum del fotku, samo se ne siječam kam..
 
Problem je u faru. Far se mijenja. Evo i kratki copy-paste tvorničke obavijesti:


ZA : C5 (X7) I ŽARULJICA PRAŽNJENJA I VOŽNJA LIJEVO

PRIMJEDBA STRANKE : Vibracije svjetlosnog snopa farova

UVJETI POJAVLJIVANJA : Vibracija svjetlosnog snopa farova vidi se uglavnom kad motor radi u praznom hodu

1. PORIJEKLO
Vibracije ploče držača žarulje.

2. ZAHVAT U POSTPRODAJI
Zamjena fara.

2.1. Potrebni dijelovi
Far bez LED dioda :
Desni far (Kat. br. RD 1607400980)
Lijevi far (Kat. br. RD 1607401080)

Far s LED diodama :
Desni far (Kat. br. RD 1607400780)
Lijevi far (Kat. br. RD 1607400880)


Eto, ili baš želiš sve raskopati i probati učvrstiti tu ploču držača žarulje... :D
Zdrav razum kaže ovako, a bome sličan citat se može naći na mnogim forumima diljem svekolikog nam interneta:
"If your Citroen C5 xenon headlamps have problems, like light failed, dipped beam not working, flickering or have any other issues, you only need to change or replacement related original xenon parts like: ballast, gas discharge bulb, igniter or wire harness, cable to repair your HID light is ok, no need to cost a lot of money to buy a whole brand new headlight assembly like the car dealer suggest. "

Da li ja želim sve raskopati, i da li je SVE stvarno sve ili je ipak samo nešto, ne znam. Znam da, kao i inače u životu, volim provjeriti da li je nešto izvedivo u sklopu mojih mogućnosti (prvenstveno alat, znanje i iskustvo) te ako nije onda plaćam drugoga. Također, ako već plaćam, da li plaćam "puno previše" ili ipak mogu platiti razumnu cijenu za samo neki dio koji se mijenja a ne cijeli "modul" koji košta 10-tak puta više.

U konačnici, ako se bude cijeli far morao mijenjati da bi se otklonila ova greška, bome ne budem :D
Radi far sasvim ok, to što malo trese, odnosno vibrira u leru, je nešto što samo mene nervira, tako da mi je najjeftinije prestati se nervirati :cool:

No ako je netko vičan tom pričvrščivanju lampe, ili čegaveć, odnosno ako je u mogućnosit jefino riješiti taj problem, preporučam se.

Molim one koji vole komentirati stvari u stilu: "Ne mogu shvatiti, kupiš auto od XYZ€ i onda nemaš za održavanje" da se suzdrže od istih :D kad već nisu u stanju shvatiti ...

A sad dalje browsati po netu ako je netko to već "popravljao"...
 
Posljednje uređivanje:

balki

Active member
Prvo definiraj dali snop svjetla treperi ili se trese! Ako treperi onda check zarulja i balasta, a ako trese nadji mehanicki uzrok i saniraj.
 

balki

Active member
Ovo iznad sam natipkao jer si stavio citat na engl koji nas vodi u krivom smjeru. Mislim da se vise nema sta tipkati dok se ne primis alata.
 

bootpro

New member
Svakako provjeriti žarulje, budući da snop može vizualno skakati iako se far zapravo ne treska.
Obaveno zamjeniti strane pa vidjeti kak se dalje ponaša problematična strana.:whistling:
 

iVar

New member
@Zeroone- jesi nasao uzrok problema ?
Kod mene je C5 2009. i desava se ista stvar s tim da sam ja sklon da pomislim da se dodatni uzrok krije mozda i u nekom dotrajalom nosacu motora. Na momente vibracija nema a onda na slijedecem semaforu su opet tu.

Dodatno, pod uslovom da jos nisi nista rijesio i odlucis se na skidanje fara, kao sto neko napisa negdje - moras skidati prednju karambolku jer tek onda mozes doci do dva sarafa kojima je far fiksiran sa donje strane.
Srecom skidanje karambolke kod C5-ice je savrseno rijeseno pa i nije neki problem. Pripazi samo na sumu kablova :)
 
Na vrh