Iskustva s gumama i felgama za C5 II

citracitra

New member
Molim za savjet, trenutno na autu imam ljetne gume 245/40 19, a budući da uskoro trebam staviti zimske molio bi ako mi netko može reći koje felge i gume da stavim?
hvala unaprijed
 

vborovic

C5 modifikator
Pa najjeftinije ti je kupiti zimske 245/40 19, nije? Ovisno koje dodatne dimenzije imaš upisane u knjižci vozila, ako samo 19", prvo si moraš riješiti dodatan upis prema homologaciji, a onda ako si riješiš 16, 17 i 18, staviš neke od navedenih (dakle, set felgi manjih dimenzija i gume na njih)
 

citracitra

New member
zimske gume

da li netko od Vas ima iskustva sa dopisivanjem drugih dimenzija guma u prometnu?
kakva je procedura?
zar za zimske uvjete nije bolje da je zimska guma uža i viša?
malo sam pretraživao po netu i prema onome što sam vidio se čak više ispalti uzeti 4 čelične felge i 4 zimske gume(225/55/17) nego li 4 zimske gume u mjerama 245/40/19
 

vborovic

C5 modifikator
malo sam pretraživao po netu i prema onome što sam vidio se čak više ispalti uzeti 4 čelične felge i 4 zimske gume(225/55/17) nego li 4 zimske gume u mjerama 245/40/19
Definiraj što si tražio, ako nove čelične + nove gume, teško ... Nexen zimske za 19" nabaviš za 900 kn po komadu, a kombinacija manje čelične i gume ti je barem toliko, ako ne i minimalno 100-200 kn više po kotaču, ovisno koliko loše zimske gume misliš staviti (a onda ti ovo uža/viša guma bude najmanji problem sa nekvalitetnom zimskom)
 

citracitra

New member
da me krivo ne shvatite, ne gledam prvenstveno na cijenu;)
prošlu zimu sam imao Bridgestone zimske u mjeri 245 ali na snijegu nisam bio zadovoljan.
sad, možda je do samih guma ili sam ja navikao više na aute sa užim gumama pa očekujem isto i od ovih od 19 cola, može biti...
na prvom mjestu mi je sigurnost na cesti tj. upravljivost u zimskim uvjetima,
sve ostalo je na drugom mjestu...
ako će auto sa istom markom guma u manjoj dimenziji biti bolji za zimske uvjete onda je to razlog zašto bi išao na čelične ili alu felge manje dimenzije za zimu, a ljeti sa originalnim.
nekoliko ljudi koji se kao "kuže" mi je reklo da bi bilo bolje da za zimsku gumu imam manju felgu sa više gume i da je uža.
prema onome što sam uspio saznati ne mogu previše birati, dolaze u obzir samo od 17 ili 18 cola, a kod tih dimenzija nema velikog izbora kod čeličnih felgi.
za ove od 18 nema uopće, a kod 17 samo od nekih proizvođača.
navodno sve felge ne pašu na svaki C5 jer ovisi o veličini kočionog diska.
na neke C5 mogu ići i od 16 cola ali u mom slučaju ne
dao sam provjeriti kod Auto-Krešo i kada sam im poslao koji model imam tako mi je rečeno.
ako mi uspiju pronaći čeličnu felgu ili jeftiniju alu, model 225/55/17 sa isporukom od cca. 7 dana vjerujem da ću se odlučiti za to osim ako netko od Vas iskusnijih nema dobar razlog zašto ne.
model koji imam je V6 3.0 HDI pa možda netko ima isti slučaj?
ne želim dosađivati ali prema nekoliko postova koje sam pročitao vidim da imate puno više znanja o temi o kojoj se raspitujem
unaprijed hvala i sorry na gnjavaži
 

vborovic

C5 modifikator
A gle, 245 i 225 nije baš isto po snijegu, ali baš da je ogromna razlika, i nije, prije bi rekao da je do kvalitete same zimske gume.

prema onome što sam uspio saznati ne mogu previše birati, dolaze u obzir samo od 17 ili 18 cola
Pretpostavljao sam da je 3.0 u pitanju (makar, i kod njega bi trebalo ići manje), homologirane dimenzije su 16-19", ja znam za svoj 2.0, radio upis pri uvozu auta, i tražio papire baš za sve moguće felge od Citroen Hrvatska.

Ako govorimo o novim čeličnim felgama, 17", koliko sam ja uspio naći nemaš ispod 500 kn (osim ako netko da nekakvi masni rabat ili ide nekim drugim kanalima), a ako ne gledaš na cijenu, guma ispod 800 kn u tom slučaju, opet teško ...

Nisam protiv dva kompleta kotača, dapače, ali bar da se onda uzme nešto upotrebljivo, a ne samo reda radi ... šteta da sad već enam snijega negdje za probu, ja bi ti dao svoje 17" sa Nokian zimskima pa se vozi, ti meni 19" i riješen problem ... :D
 

BorisB

New member
Hvala vborovic. Trenutno imam ove 5402CK, no više mi je glupo stalno prebacivati zimske-ljetne, pa tražim neke felge, ali da budu iste po dimenzijama, a nisam znao ET.
 

mamut

C5
Donator foruma
gledam si gume ljetne, michelin primacy 3 iskustva? imam dobru ponudu, kažu da su mekanije, ko stvorene za citroena c5, pa ak netko ima nek napiše koju ;)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Heheheh trebat ćeš trpljenja, sreće i love za doć do njih :D Pitaj vborovica dal bi prodavao heheh
 

vborovic

C5 modifikator
Prodam mu ja svoje 17" ... :D ... 19" mu ne bi preporučio (ne znam dal taj dizajn - neoriginalni - ima manje od 18"), jer letva volana za 16" ne bi to podnijela, drukčiji je hod kotača ...
 
Na vrh