Iskustva i preporuke guma za Xsaru

leganini

Member
Xsara tlak u gumama

Zanima me koliki treba biti tlak u gumama xsara 1.4hdi,2003, gume su na njoj 185 65 15,dok su orginalne bile 195 55 15...
 

007

New member
Zimska guma na col manju felgu?

Pozdrav!

Trebat će mi zimske gume što do sada nikada nisu. Trenutno su na felgama ljetne/kišne Uniroyal 195/55/R15 iako u prometnoj stoji 195/70/R15 :rolleyes:

Gume R14 su svakako jeftinije od R15, a računam kako bi me i čelične felge koštale manje no zamjena guma sada pa onda opet na proljeće.

Ima li kakvih prepreka da se montira R14 felga na Xsaru 1.4i iz 2001. vezano uz kočnice?

Dodatno, što mi treba za dopisati dodatnu dimenziju guma u prometnu? Mogu li samo otići na STP/MUP i to zatražiti ili trebam čekati redovni tehnički (tek u ožujku)?

I kad već pitam, trebaju li mi felge s rupama 4x108 ili neke druge? Ima li neki online servis za utvrđivanje toga?
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Re: Zimska guma na col manju felgu?

Pozdrav ;)

Xsare su do 2001 dolazile s dimenzijama guma 175/65 R 14 T, pa prema tome nebi trebalo bit nikakvih prepreka :whistling:

Dodatnu dimenziju možeš upisat u STP pri redovnom tehničkom pregledu besplatno, a ako upisuješ naknadno, onda se plaća ( bilo je 50-ak kn prije, koliko je sad nebi znao :hm: )

Felge ti trebaju imat raspon rupa 4x108, centralna rupa 65.1 i ET 18

Btw.
kak ti je u prometnu upisana dimenzija 195/70/15, kad je oriđiđi dimenzija 195/55/15 :confused::wtf:
 

AX-ja

èudo jedno
Re: Zimska guma na col manju felgu?

jucer smo na drugom forumu vodili taj razgovor
moze do te mjere koje su sve gume trpane na autu dana kad je izasao iz tvornice,u tom rasponu.
pod napomenu
 

ibirkic

Member
Re: Zimska guma na col manju felgu?

Pozdrav ;)

Xsare su do 2001 dolazile s dimenzijama guma 175/65 R 14 T, pa prema tome nebi trebalo bit nikakvih prepreka :whistling:
Ja imam xsaru iz '99 pa je na njoj dimenzija 185/65/14. To mi stoji i u knjižici, a ne znam da li može ići neka druga dimenzija :hm:
 

007

New member
Evo bio u STP. 57kn za tehnički pregled (čovjek je doslovno zapisao moju registraciju i to je bilo sve) 40kn za promjenu u sustavu i za ispis na prometnoj.
 

zoko

New member
Kod mene u prometnoj ( Xsara II, 1,6 god 2001) piše originalne gume 195/55/15, (koja glupost, pa s njima bi izgledao ko tramvaj), upisana je i dodatna dimenzija (upisao valjda prvi vlasnik) 195/60/15 i sa takvima dodatnim sam kupio auto.
Jesenas na akciji kupim dvije zimske 195/65/15 i stavim ih naprijed, presao 10-ak tis.km bez ikakvih problema, nista ne zapinje...zadnje zimske profil 60, znam da nije u skladu s propisima imat razlicite dimenzije al jbga, neću više nikad :eek:
S ovima 65 auto izgleda puno bolje.

E sad planiram svratit do tehničkog pregl upitat može li se i ova dimenzija /65, upisati kao dodatne gume...ili netko već zna iz iskustva?
I kako bi se ponašale odozada,kad se optereti auto...?
Voio bih ljetne kupit sve 4 dim /65...
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Hmmm..:hmmm:

Original dimenzija ti je 195/55/15, već ova dodatna kaj ti je upisana (195/60/15) odstupa 3.27% i nije po PS-u ( vrag zna kak je upisana :cool:)..a ova koju misliš stavit (195/65/15), odstupa 6.55% od originalne iliti povećava promjer za 39 mm :shock:..
Za to upisat na STP-u buš trebal dobru vezu :D
Imal sam Xsaru i znam da je otraga i s originalnom dimenzijom malo lufta, a s ovom dimenzijom i povećanjem promjera za 39 mm, kaj ti misliš stavit , vrlo vjerojatno da bu strugalo..pogotovo kad se otraga optereti i auto malo sjedne :whistling:
Al tebi na volju..probaj pa javi :D
 

deda

New member
Možeš i kupiti cipele tri broja veče,pa buš izgledal jakši frajer,tak i gume za auto,nemrem vjerovat da netko meće gume kak se njemu čine da auto bolje zgleda.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Preporuka dimenzije guma za Xsaru I 1,9 TD 1998. godina coupe verzija...
195/50 R15 najbolje. Najbolji omjer cijene i kvalitete. Samo je pitanje dali ih možeš legalno na auto stavit, ako ti je to uopće bitno.
 

Krky

Lakerski profesionalac
Hmmm..:hmmm:

Original dimenzija ti je 195/55/15, već ova dodatna kaj ti je upisana (195/60/15) odstupa 3.27% i nije po PS-u ( vrag zna kak je upisana :cool:)..a ova koju misliš stavit (195/65/15), odstupa 6.55% od originalne iliti povećava promjer za 39 mm :shock:..
Za to upisat na STP-u buš trebal dobru vezu :D
Imal sam Xsaru i znam da je otraga i s originalnom dimenzijom malo lufta, a s ovom dimenzijom i povećanjem promjera za 39 mm, kaj ti misliš stavit , vrlo vjerojatno da bu strugalo..pogotovo kad se otraga optereti i auto malo sjedne :whistling:
Al tebi na volju..probaj pa javi :D
Iz vlastitog iskustva sam naučil da nikad više gume koje prelaze +1%.
auto slabije vuče, da ne pričam ako ga opteretiš sa putnikima i klimom, a o potrošnji da ne pričam..
širina mu ne smeta, glavno da obujam kotača ne pređe tvorničku granicu, ako je u minusu nekaj malo, još bolje auto vuče..
svima nam je jasno da bi svi smanjili onaj prostor između gume i rubnika, ali povečanjem obujma kotača je velika zabluda, baš kak Deda veli..
smanjivanje prostora između gume i rubnika samo spuštanjem auta drugim fedrima ili gevinde..
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Onda u praksi nebi smio imat tehničkih problema sa 195/50. Zakonskih možda.

I uz to sve 0,7% bolje ubrzanje heheh
 

viktorpetr

New member
Na autu su mi dosle 185 65 14.... Al vreme je da mjenjam gume, ove skripe vriste i dobile bruhove pa sam naso jeftino neke felgice 15-ke pa me zanima moze li 15 ka na nju...
 

Krky

Lakerski profesionalac
Idi u Ponedjeljak sa prometnom na tehnički i pitaj ih koje ti 15ke mogu upisati..
mislim 195/55/15
 
Na vrh