Dimenzije guma za Citroën C4 Picasso

Citrus81

New member
Pročitajte moj post od 5.5.2016. Na tehnickom pregledu pri produljenju registracije mi lik odbio upisati druge dimenzije. Otisao u drugu stanicu i lik upisao uz placanje nekih taksi...
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Koliko vidim 205/16 nisu homologirane... a u STPu bi morali upisat sve koje su navedene u pripadajućim uputstvima.
 

vborovic

C5 modifikator
U pravilu bez homologacijskog papira (za sve moguće dimenzije za određeni auto, kojeg u slučaju Citroena jedino možeš dobiti od Citroen Hrvatska) na STP-u ne rade nikakav dodatni upis dimenzija ... ne ulazim u to da se negdje može, ali standardna procedura je takva da svaki za sebe mora donijeti svoju homologaciju
 

ZlatkoC4

Well-known member
Evo poslao pit citroenu hrvatska i dobio slijedeći odgovor:
Osnovom Vašeg upita, izvršen je uvid u homologacijsku bazu proizvođača.

Na navedenom vozilu dopuštene su dimenzije pneumatika 205/65 R15, 215/55 R16, 215/50 R17, 215/45 R18.

Ugradnja i korištenje drugih dimenzija osim navedenih (kao posljedica autonomne odluke korisnika vozila) ne uključuju odgovornost proizvođača/uvoznika

Otišao u stanicu za tehnički i upisao :
205/55/16
205/65/15
195/65/15



Nekužim uopće ko tu koga.....

A bio na redovnom tehničkom prije 2 tj. i lik mi odbio upisati.....
Bio neki dan i platio 60+30 kn i upisao što sam god htio
evo Vborovic na što čovjek misli :grin:
 

vborovic

C5 modifikator
Ako je to dobio kao odgovor u mail-u, naravno da to nije homologoacija, homologacija je papir koji izdaju i šalju kao kopiju faksom ili na mail, a original poštom ili si sam dođeš po to ... ovo je ništ ...
 

Spallato

Active member
Zvao sam danas Citroen i nakon duugo vozanja rekli su mi da pošaljem mail i da ću dobit odgovor (vjerojatno isti kao i kolega). Po broju šasije su rekli da ide samo 215/55/16 a da na zadnji model C4 Picaso ide 205/60/16.

Bilo kako bilo sutra idem na STP da mi upišu 205/55/16. Kolega je na isti model kao i moj stavio 205/55/16 i kaže da je zadovoljan i da nikakvu razliku nije osjetio, da je sve isto kao i sa 215/55/16.

Još me zanima dal bi išlo 205/60/16 i šta bi dobio/izgubio u usporedbi sa 205/55/16?
Jel netko stavio tu dimenziju na svoj Picasso?
 
Posljednje uređivanje:

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Pa premala je razlika da biš nešto osjetio... bitna je i kvaliteta same gume. Generalno bi 55 trebala bit mrvicu tvrđa, direktnija i sa boljim handlingom, uz malo bolje ubrzanje, nižu krajnju i razliku na brzinomjeru. U praksi teško da će se to jako osjetit, a i velim puno toga (pogotovo ovaj prvi dio) ovisi o samoj gumi.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Meni je rečeno da na da je na nekim modelima moguće birat između zadanih (homologiranih valjda) dimenzija guma. Ovaj dio mi nije jasan, al frajer mi je rekao da to možda više nije moguće, jer je auto star :confused: Ovo sam preko telefona saznao od ovlaštenog.
Mada njima i nije za vjerovati baš... al nije mi se dalo s tim zezat poslije.
Ali ništa te ne košta postavit njima isto pitanje, možda dobiješ drugi odgovor.

Ja sam isto htio ubacit u komp isto gume manjeg promjera (radi brzinomjera, potrošnje)...
 

Spallato

Active member
Vidio sam da su prilikom zamjene (215/55/16 sa 205/55/16) odstupanja 2% i mislim da to nije puno, ali bi svejedno podesio preko kompjutera ako se može.

Nađem nekog tko ima Lexiu da to sredi ili...?

UPDATE: Danas pokušao na drugoj STP upisati dimenzije 205/55/16 i nije prošlo, a i tražilo mi je potvrdu o homologaciji koju nisam imao. Nazvao treću STP i pitao ih za proceduru upisa guma u prometnu...gledaju u svoj katalog i ako nema, treba mi potvrda od Citroena ili raditi atest pa ako prođe.

Nevjerojatno, koje komplikacije!
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ja ne kužim u čemu je problem, iliti komplikacije.
Pred dva tjedna sam ti rekao da nisu homologirane... neznam što dalje očekuješ. Jedino riješenje je atest. Prema tvojim upisima, sve ide kao po špagi :D
 

Spallato

Active member
Ma nije problem ni platit atest (koji ne garantira da će bit pozitivan i da mogu stavit tu gumu) ali kad vidim da nekome upiše drugu dimenziju bez ikakvog papira, atesta i slično... Opet se svodi na ono, jednaki i jednakiji, ili imaš nekoga ili nemaš...he he

Jel netko radio atest za tu dimenziju i da je prošao?
 
Na vrh