Cvilenje kočnica

malomorg3n

New member
Pozz društvo...i kod mene ista stvar, ali na kraju je zapravo sve do kvalitete pločica...bosch ne škripi, neki drugi proizvođač škripi, ne sjećam se koji je bio
 

igor

New member
koliko sam ja upoznat sa problemom cviljenja sam imal problema godinu dana a zašto? zato kaj sam stavil diskove marke TQ a pločice ferodo i cili li ga cvili a sve novo, puko mi film poslije godinu dana i uzmem sve u kompletu od bosch-a i diskove i pločice namontiram i nije cvililo i još uvjek ne cvili.
 

Dalibor

Dado Tornado
kada sam kupovao C3 jedna od pozitivnih stvari je bila što su "zamjenjene kočnice",
ispalo da sam sebe uplašim kada kočim.

pretpostavljam da u stražnjim bubnjevima pakne zbog vlage brzo korodiraju i STRUŽU dok se sa par kočenja ne sastruže sloj hrđe. čak se povremeno tokom vožnje i nakon što se sastrugao sloj hrđe isti opet pojavi uslijed ne korištenja kočnice.
 

mario35zg

Vozaè citroena c5
Meni je sad kombinacija disc Zimerman-plocice ATE.... puno je bolje, nego prije kad su bile kombinacije zimerman-zimerman ili kasnije zimerman-texter...prije me cviljenje izluđivalo pri svakom kocenju...a sad, sa ATE plocicama puno je bolje...iako i one...kad se uzastopno koči..malo procvile....
 

mario35zg

Vozaè citroena c5
Evo da se javim i napišem par rečenica kako sam riješio problem cviljenja kočnica....
Prije sam pisao kako sam promijenio i prednje i zadnje pločice..nakon toga je neko vrijeme bilo dobro, pa je opet počelo cviliti...
Na youtube-u sam tražio riješenja...i jedno od njih je bilo brušenje ruba tarne površine pločice (oko 1 cm) pod kosinom, sva 4 ruba pločice po cijeloj dužini....uz to sam još i napravio tanki rez dubine oko 1 cm dubine po sredini pločice, teoretski da je što manja mogučnost zadržavanja kočione prašine na tarnim površinama, a samim time i manja mogučnost cviljenja. Prije montaže sam sve dijelove gdje pločica dodiruje kočionu čeljust (osim naravno tarne površine i diska) namazao sa kočionom mašču, da i to umanji mogučnost cviljenja...To sam učini na sva 4 kotača... Nakon toga cviljenja nije bilo, ali nakon 4-5 mjeseci je počelo opet...lagano...pa sve više i više...Opet me počelo živcirati, pa sam išao pregledati pločice..i to zadnje, jer se cviljenje čulo iz zadnjih kotača...i nakon skidanja pločica vdio sam nešto što mislim da je konstrukcijska greška... Naime, tarna površina pločice je bila veča, tako da je oko 90% tarne površine pločice "nalijegalo" na površinu diska, a oko 10% "gornje" tarne površine pločice nije "trošilo" nego je strugalo po samom vanjskom obodu diska i tako stvaralo cviljenje.... Taj cijeli "gornji" tarne površine pločice (oko 1-1,5 cm) sam potpuno pobrusio brusilicom, tako da sad tarna površina u potpunosti nasijeda na disk i više nema "viška"...Montirao sam sve natrag i više ne cvili, više se ne živciram i užitak je voziti bez cviljenja...
Eto, malo je poduži tekst, ali nadam se razumljiv...možda nekome i pomogne da riješi cviljenja...
 

jurapz

New member
Mario nisi možda razmislio da to nije bas dobro sto se celjust zadnja ukrivila, zbog toga ti i cvili jer se stalno ukošuje celjust, to je bar standardni problem nasljeđen od xantie:whistling: , treba skinuti celjust i rjesiti to
 

mario35zg

Vozaè citroena c5
Ne razumijem kako se može iskriviti...čeljust je vezana sa 2 velika vijka....
I još jedna greška koju sam zaboravio spomenuti u prošlom postu....onaj limić kočione pločice.... on treba biti postavljen tako da je puni dio limića dolje....nekužim zašto nisu konnstruirali limić pune površine...po cijeloj zadnjoj strani kočione pločice...ovako klip potiskuje snažnije donji dio kočione pločice....prije sam montirao tako da je puni dio limića gore montiran...ali sam na youtube-u vidio da treba biti dolje...
Evo i filmić sa youtube-a
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=soWv1FnTlsc[/ame]
 

jurapz

New member
Oksid na čeljusti ih ukosi , a svakako ni limici iza pločica nisu tu za ukras. Svakako citroen nije zamislio da ti moraš svake pola godine brusiti plocice, odvezi nekome tko zna to popraviti i tko zna napraviti da se to vise ne desi za 2-3 godine
 

Tomas

New member
ja sam pred zimu mijenjao kotače, stavio zimske 15" umjestu alu 16" i zbog ove korozije mi je nešto strugalo, mislim da felga po vrhu kočionih kliješta, majstor skinuo sve, počistio koroziju i stavio natrag
 
Na vrh