Cvilenje kočnica

Automatic

Well-known member
Re: Cvilenje kočnica!?

Kaj je to bilo krky saxo,ax ili visa.Tu više nije ni imalo kaj cviliti ,kaj je to bil tvoj auto ili si sliku ovak izvadil.
 

Automatic

Well-known member
Re: Cvilenje kočnica!?

MA to je namještena slika,pogledaj disk pločice ko nove.Ja mislim da je to samo za slikanje gledajući rub tak fino stoji ali fora je ,dobra slikica za prikazat kad se ne održavaju kočnice,iako da do toga dođe mnogo bi lošije stavr izgledala
 

ZlatkoC4

Well-known member
Re: Cvilenje kočnica!?

dečki, to nije dobar znak kad cvili!!¨
meni je isto tak počelo cviliti i najedanput i prestalo kočiti..
reko, idem skinut kotača da vidim da nije kakva beštija se zacvikala među pločice i disk,:confused: skinem kotač i imam kaj za videt... :eek:

http://i.imgur.com/zGOLggU.jpg
Fotoshop čuda radi:D

tako izgledaju diskovi poslje spusta sa sljemena LOLLOL
 

mario35zg

Vozaè citroena c5
Evo opet se javljam u vezi cviljenja kočnica...
Kao što sam pisao na početku teme, novo postavljeni diskovi i disk pločice marke z.......n počeli su cviliti.

Prije 6 mjeseci kupio sam nove disk pločice marke t.....r nadajuči se da one neče cviliti i odnio ih mehaničaru na zamjenu. Prilikom zamjene mehaničar mi je rekao da desna (prednja) čeljust ne koči dobro što je vidio po neravnomjernom trošenju disc pločica i da treba reparacija te čeljusti... Nakon par dana, sam sam u svojoj garaži demotirao prednje disc pločice, prednja dva diska i desnu prednju čeljust kočnica. Diskove sam odnio tokaru na tokaranje iako su bili jako malo potrošeni, znači samo da mi poravna površinu, a čeljust sam odnio na reparaciju u ovlaštenu radionicu za to. Nakon dan-dva sve sam to ponovno montirao na auto...u početku je bilo dobro, par dana...onda opet počelo cviliti...tako sam vozio do prije par dana kada me cvilenje doslovno izluđivalo (gradska vožnja, automatic, kad se ugriju cvile jako).
Prije par dana kupio sam nove disk pločice top klase marke a.e, nadajuči se da više neče biti cviljenja. Prilikom montaže pazio sam na svaki detalj. Klip čeljusti sam vračao u čeljust okretanjem klipa u smjeru strelice, tako da mogu staviti nove pločice. Ona dva metalna klipiča gdje se zašarafi čeljust za držač čeljusti, to sam rastavio, podmazao, da lagano ide unutra-van...
Očistio sam sve dijelove čeljusti od nečistoče, hrđe i kočione prašine. Podmazao sam sa kočionom masti sve dijelove osim kontakta diska i pločica.

Nakon montaže, prvi dan vožnje nije bilo cviljenja..... Drugi dan je počelo...joooojjj.....i to samo kad je auto u koloni, kad se češče koči...kao da se pregriju i onda cvile...nije jako kao prije, ali cvile....kad se duže vozi bez kočenja...onda prilikom kočenja, prvi put ne cvile... nakon češčih kočenja, cvile...
Dali to možda ima veze sa hlađenjem diskova? Jer mi je na lijevom kotaču puknuo (ispao) onaj usmjerivač zraka na diskove, ona plastična kao lopatica...pa sam ja napravio zamjenski taj dio od lima ali manje površine...
Dali je to možda uzrok grijanja diskova i cviljenja?
Neznam više šta da radim...
 
Nekad se znalo da uglavnom "cvile" tvrde nekvalitetne jeftine pločice.
Mekše su bile skuplje i čuvale su diskove.
Kada pomislim na kvalitet rezervnih delova... još više sumnjam da su i poslednje pločice bofl.
Sve mi govori da su opet pretvrde pločice ali kupovati četvrte pločice je besmisleno... :thinking:
 

ZlatkoC4

Well-known member
mislim da se ovdje radi o tome da jedna strana ploćica stalno dira disk odnosno ne odvaja se uvjek pa od tud grijanje a i cviljenje. a također kao što kolega reće pogledaj i zadnje kočnice

U biti kako su izbacili azbest iz pločica (naravno, sa opravdanim razlogom), sve budu procvilile, kad tad
neznam baš da budu sve prcvilile jer ne čujem baš na cesti tako često da netko škripi.
 

mario35zg

Vozaè citroena c5
Zadnje kočnice sam pregledao prije mjesec dana i zamjenio disc plocice isto marke "a.e".... Nisam htio riskirati sa drugim markama plocica....diskovi iza su bili u jako dobrom stanju.... Nakon zamjene zadnjih plocica prije mjesec dana, zvuk cvilenja je ostao isti...znači cvilenje dolazi iz prednjih kocnica....
Evo bas danas sam vozio dužu relaciju, autocestom....i kocenje je onda ok...nema cviljenja.....nakon gradske voznje i konstantnih kocenja, javlja se cvilenje.....nije kao prije zamjene prednjih plocica....bolje je sad..ali opet se cuje.....
Dali trazim previse ako zelim da mi kocnice ne cvile.....
 

gule

Active member
Èest slučaj je, da i nove originalne pločice cvile. To nije razlog reklamacije, jer kako navodi proizvođač osim estetske prirode, ne utjeće na učinkovitost i funkcionalnost samih kočnica. To znam, jer sam to pitanje postavio glavnima u Citroenu iz Francuske, dok sam tamo radio. Osobno mislim, da su manje škripale stare kočnice, koje su sadržavale danas zabranjeni azbest...
 

vborovic

C5 modifikator
neznam baš da budu sve prcvilile jer ne čujem baš na cesti tako često da netko škripi
Ovisi o brzini rotacije i sili kojoj se koči ... poprilično sam siguran da bi na svakom autu uspio postići cviljenje, samo par puta probaš, dok ne pogodiš omjer ... vrlo često dolazi do cviljenja kada pokušaš skroz nježno zaustaviti auto, i onda na onih zadnjih par centimetara tako lijepo zacvili ... skoro ko violina ... :D
 

mario35zg

Vozaè citroena c5
Upravo se to meni dešava....kad želim nježno zakočiti....
Kad naglije zakočim, nema cviljenja....

Deda, kako misliš da kupujemo smeče?!
Kao što sam prije naveo, kupio sam disc pločice top kvalitete marke "a.e".... (da ne reklamiram...)....
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ma spominji marke, ne glumi :D tu i jesmo radi preporuka, i kritika. S ATE nebi smjelo biti greške, čiji su diskovi?

Probaj stavit mast na pozadinu pločica.
 

vborovic

C5 modifikator
Kada kupujete smeće
Ha, deda opet u formi ... :D ... ja nabavio TRW za svojega, i diskove i pločice ... pa mi cvili, ali samo pri laganom usporavanju, kao što sam već i naveo ... al navikneš se ... siguran sam da bi i Brembo komplet za 1000€ procvilio, čista mehanika (bez azbesta) ... postoje neki filter sprejevi (kao, ne utječe na trenje, nego samo na taj zvučni dio), ali to je sve kratkog daha ... previše stvari utječe na cijeli kotač, od balansiranja felge, ravnine felge, trenutnog opterećenja pojedinog kotača, stanja pločice, stanja diska, moguća nečistoća koja se eto baš našla između itd ... mora pustit zvuk, hoćeš nećeš ...
 

ZlatkoC4

Well-known member
prašina koja se nakuplja od kočenje i vanjsko smeče koje se digne sa ceste često kod određenih automobila uzrokuje cviljenje. ja sa tim nemam problema za sada a nisam imao niti sa c3.
C3 mi je bio malo cvilio kad su mu prednji diskovi bili otišli i to je bilo na nekih 115-120tkm prvi put. jer je neravnomjerno trošio pločice i naravno onda smeče između i eto ti ciguligu. Ali diskove promjenio i pločice i to bio stavio od boscha i teraj nema cviljenja.
 

deda

New member
Kakav TRW,Brembo i ostala sranja,sve je to PRC,Matra Sumatra,kupi Jurid pa da vidiš kak koče,kolko traju i da ne cvile.Jedina mana im je da zapraše felgu.
 

Citru

New member
osobno iskustvo...auto kupljen sa prednjim i straznjim diskovima i plocicama Comline...nema cviljenja i ostalih zvukova....nedostatak je to sto trese kod kocenja...plus je sto su prednje plocice nakon 60 000km tek potrosene 50%

kasnije stavljene TRW straznje disk plocice i opet nema zvukova...

ATE prednji diskovi i disk plocice stavljani na 2 podjednaka vozila (ista marka i model...samo drugi motor), na jednom sve ok na drugom plocice cvile...
 
Na vrh