C4 Picasso 1.6 VTI

ssocapi

Member
Evo,spustio sam guzicu do auta i pročitao dimenzije upisane u prometnu:215 55 16..205 60 16..205 55 17..i kao dodatne dimenzije225 45 18..ali nema nigdje 205 55 16:thinking:idem provjeriti cijene ovih 205 60 16

Au,sve dimenzije skupe..mislim da budem ipak na atest za 205 55 16:confused:
 

ZlatkoC4

Well-known member
Meni je upisano samo 215/55/16.
sve dimenzije koje automobil ima u homologaciji može kod tehničkog pregleda uvesti besplatno u prometnu dozvolu. Ako u stanici za teh pregled nemaju podatke o dodatnim dimenzijama onda moraš donjeti papir od citroena da su te dodatne dimenzije u homologaciji vozila. ako se upisiva između dva tehnička pregleda onda se plača upis mislim 35 kn
 

ssocapi

Member
Spallato,baš tako kako je zlatko rekao..ja nisam ništa pitao,a mislio sam,ali kad sam vidio da su sami upisali nisam htio čačkati mečku:D

Još pitanje za spallata,nakon promjene guma jel sve one funkcije rade od esp-a,abs-a pa na dalje?
 

vborovic

C5 modifikator
Ako u stanici za teh pregled nemaju podatke o dodatnim dimenzijama onda moraš donjeti papir od citroena da su te dodatne dimenzije u homologaciji vozila.
Taj homologacijski papir od Citroena košta, ispustio si taj detalj ... :whistling:
 

Spallato

Active member
Meni je na papiru od homologacije pisala samo dimenzija 205/55/16, a kad je djelatnik STP-a preko kompjutera tražio podatke, ponudilo mu je isto samo tu dimenziju.

Sve funkcije rade, ne brini se.

Kolega ima istog Picassa i također je stavio 205/55/16. Kaže da ne osjeti nikakvu razliku i da je sve ok.

Djelatnik STP-a mi je također rekao da, ako i ne napravim atest da mi oni na tehničkom neće raditi problem jer je razlika stvarno minimalna. Problem može biti ako se dogodi prometna, onda osiguranje zna raditi probleme. Ja ću u svakom slučaju napraviti atest da budem miran.
 

vborovic

C5 modifikator
Uz napomenu, da bi se svaka promjena dimenzije gume trebala podesiti u parametrima auta preko dijagnostike (prvenstveno radi ABS/ESP-a) ... iako mala razlika, ona postoji, i cijelo vrijeme će autu davati krivi podatak ... dok je sve ok, ok ... u ekstremnim situacijama kada se od tih sustava očekuje da rade punim kapacitetom, krivi podatak može rezultirati time da oni neće odraditi onako kako je zamišljeno ...
 

ssocapi

Member
Ajde spallato,ne budi lijen:angel: pa ga uplati već jednom:D,a i borović dobro zbori..trebalo bi sve podesiti da bude po ps-u..meni je trenutno problem što imam samo jedne felge..znači trebao bih sad skinuti zimske,staviti ljetne,obaviti atest i opet skinuti ljetne i staviti zimske..mnogo komplikovano,a i skupo:twisted:tako da budem za možebitni atest pričekao proljeće,a možda se pojavi negdje i dimenzija 205 60 16,pa neču ni morati na atest

Ha haha,baš bi bilo super da sad na -10 dođem na tehnički sa ljetnim gumama i tražim atest..:)mislim da bih ga dobio odmah,ali za psihijatriju:D
 

ZlatkoC4

Well-known member
Lance u gepek,nove ljetne gume i dobivas atest
to bih bio isplativ puduhvat demontaža zimskih na jutrašnjih -14*u VG ili -12* u ZG :D pa opet vračanje zimulja na felne cca 300-400 kn samo montaže i balansiranje + atest 350 kn = jedna i pol guma :D
 

diegos

Well-known member
Bolje ti je onda posudit od nekog 205-55-16 na felgama, samo za potrebe atestiranja, ako imaš tu mogućnost :grin: Ili čekat proljeće, jel...
 

Spallato

Active member
Vborovic,
otišao sam nakon promjene dimenzije guma kod jednog servisera da podesi nešto preko dijagnostike ako treba. Rekao je da ne treba ništa (vjerojatno ne zna pa je rekao da ne treba).

Šta bi točno trebalo podesiti, koje parametre?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Šta bi točno trebalo podesiti, koje parametre?

Dimenziju guma :D

Èisto da se brzinomjer iskalibrira... i što je povezano s njime (a nije puno toga :D). Razlika je minimalna, na 60 po uri ćeš ić 59 zaprave(prema kalkulatoru).

ABS/ESP će nastavit normalno raditi... oni ovise prvenstveno o senzoru na ležaju koji će jednake podatke davati neovisno o promjeru kotača. Namjerno je tako konstrurano.
 
Posljednje uređivanje:

vborovic

C5 modifikator
@ ivan - nisi u pravu, promjer je samo jedan parametar od kotaca kojeg pametna elektronika auta uzima u obzir ... 16" i 19", a jos vise 215 odnosno 245 nikako ne mogu imati isti faktor kompenzacije kretanja u vidu umjetne pomoci (primjer s mojeg auta) ... no, svakome ostavljam da si radi kaj zeli na svom autu
 
Na vrh