Automatsko paljenje stražnjih svjetala sa dnevnima

Silentshoot

Active member
E to...to sam čekao...to me i zanimalo...baš tako sam i ja zaključio,na AUTO opciji,pale se dnevna svijetla, znači jača nit, čim se naoblači, ili je manje svijetla senzor šalje uputu i pale se kratka svijetla, a onda se ugasi jača nit i svijetli slabija, odnosno pozicija, i sve što ide uz to, zadnje pozicije, tablica, kontrolna ploča. Unutar zakona sam, štedim žarulje kratkog svijetla, ajmo reći koji decilitar goriva...a nemoram prčati po ručici stalno,osim ako mi trebaju duga svijetla...hvala na odgovoru...ostaje ručica na AUTO položaju, s tim da sam u kompu upalio daylights opciju, i za maglenke u zavojima :)

Jedino ako može potvrda za ovo...

Daylights opcija u kompu je za ono da ti se pali na položaju 0 na ručici,i ne bitno da li je upaljena ili ugašena opcija na položaju AUTO će uvijek svijetliti snevna svijetla po danu, i kratka po mraku?

A one opcije follow me home i welcome lights, koliko sam shvatio follow je kada otključaš da se upale kratka svijetla, a ovo drugo?
 

ZlatkoC4

Well-known member
Ahaaaa....to je ok,znači ručica stalno na zadnjem krugu,na kratkim svijetlima, i pale se i gase s kontaktom,to je ok...jedino bih volio ta dnevna koristiti jer ipak štede žarulje i gorivo u nekom postotku. I dalje me zanima, da li je na AUTO opciji dovoljna svjetilna tih pozicija po zakonu, svijetli 21w, i sama se upale kratka kada senzor to kaže...
evo ovo piše na stranicama Mup-a a to znači da možeš onda voziti samo sa dnevnim svjetlima. ovaj podvučeni tekst.

Na motornim vozilima za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla u razdoblju zimskog računanja vremena, odnosno, sukladno Uredbi o računanju vremena , ove godine od 26. listopada.
Na motociklu i mopedu za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena kratka svjetla tijekom cijele godine.
Novčanom kaznom u iznosu od 300 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno navedenim odredbama.



Auto neče uvjek upaliti kratka svjetla ako mu to senzor ne prepozna a vidljivost bez obzira na dan može biti smanjena.
iz tog razloga sam i uključio kratka svjetla. tako da me vide i oni iza.
A i nemoram razmišljati dali me iza vide ili ne.

Pretprošli tjedan sam se vozio Vinkovci Osijek jutro oko 7:00h dan ali magla i onda povremeni đepovi magle. Žena iz Vinkovaca je svoju toyotu vozila na dnevnim svjetlima, vjeruj mi da na razmku cca 5-.8m nisam vidio njen auto a još uz to bjel. kad sam je obišao vidio sam da joj rade dnevna svjetla. Auta koja su imala upaljena kratka svjetla sam uočavo bez problema. Ta dionca dr. ceste vozi se prosječno 70-100kmh.

Koliko sam vidio na C4 zarulja od pozicije je dvopolna. Jaca nit je dnevno svjetlo a slabija nit je pozicija. Znaci ja bih stavio rucicu na AUTO. kad je dobra vidljivost rade ti dnevna svjetla naprijed. Kada je slabija vidljivost auto sam upali kratka svjetla. I nevidim tu nikakvu filozofiju.
Kad je dovoljna tama auto upali kratka svjetla. Ali ne uvjek i u magli.

Auto dnevno svjetlo je ok ali ne gore svjetla i iza. Tako da ako se zatekneš u magli neče u svim uvjetima magle upaliti kratka svjetla. A to znači da če te vozač iza tebe teže uočiti.
 

Silentshoot

Active member
To se slažem,slabo prepoznaje maglu i takve uvjete,ali tada ću uplaiti sam kratka i za maglu ako treba,kako vozim po gradu stalno,i nema malge,a na kišu dobro reagira senzor,onda ću se voziti s AUTO opcijom...da ne vrtim stalno po ručici...tunel će prepoznati,mrak,sumrak,kišu,to je ok...ovako kada je sunčano dosta je ta dnevna,a zadnja po danu svijetla ionako jedva vidiš kako slabo svijetle...

Jedino mi nisu jasna ta follow me home i welcome...
 

Silentshoot

Active member
Ok,ma to ću ugasiti...nepotrebno da se pali,pa opet ugase kada upalim motor,pa opet upale radi AUTO opcije...samo će mi pregarati žarulje...bitna su ova dnevna i one maglenke za zavoje...ovo ostalo nebitno...hvala svima na objašnjenju...
 

Micija

Diagbox 7,57 Modrièa.Free
Na svom starcu sam lexiom ukljucio opciju dnevna svetla,na telekodiranju u bsi-u potvrdio onim kodom 03114 i sad rucicu drzim na automatskom modu i cim auto upalim,pale se kratka svjetla (ne dok verglam,ne sa kontaktom,nego kad auto upali).
 

ZlatkoC4

Well-known member
pale se kratka svjetla
Pale ti se kratka svjetla. a sad onda i ljeti voziš sa kratkim svjetlima tako je meni bilo na c3.
A što sa dnevnim svjetlom. Dobro ga je koristiti ljeti i po ljepom vremenu, duže žarulje budu.
 

Silentshoot

Active member
Probao sam i opciju gdje ručiciu stavim u položaj za kratka svijetla, i pale se nakon što s upali motor, i gase na ključ,isto nije loše,ali onda mi stalno svijetle žarulje,što je po meni za sunčanog dana nepotrebno,dovoljna su dnevna svijetla za takve situacije...
 

ZlatkoC4

Well-known member
Probao sam i opciju gdje ručiciu stavim u položaj za kratka svijetla, i pale se nakon što s upali motor, i gase na ključ,isto nije loše,ali onda mi stalno svijetle žarulje,što je po meni za sunčanog dana nepotrebno,dovoljna su dnevna svijetla za takve situacije...
Uredu je i jedna i druga opcija. važno je na vrjeme reagirati ako je na auto-modu da sam u magli upališ kratka i po potrebi maglenke. Zbog svoje a i sigurnosti ostalih sudionika u prometu. sve ostalo je za pet.:grin:
 

Citru

New member
Probao sam i opciju gdje ručiciu stavim u položaj za kratka svijetla, i pale se nakon što s upali motor, i gase na ključ,isto nije loše,ali onda mi stalno svijetle žarulje,što je po meni za sunčanog dana nepotrebno,dovoljna su dnevna svijetla za takve situacije...
slazem se
 
Na vrh