Automatsko paljenje stražnjih svjetala sa dnevnima

akiramar

Active member
Re: Automatsko paljenje stražnjih svetala sa dnevnima

Što volite komplicirati...
Zakon o sigurnosti prometa na cestama (NN 67/08), članak 102 kaže: "Na motornim vozilima za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla, u razdoblju zimskog računanja vremena", naglasak je na dnevna ili kratka svjetla
Bacite pogled na http://www.unece.org/fileadmin/DAM/trans/main/wp29/wp29regs/r087r2e.pdf, to je ECE 87 regulativa koja daje definiciju dnevnih svjetala.
Definicija je "'Daytime running lamp' means a lamp facing in a forward direction used to make the vehicle more easily visible when driving during daytime"

U HR: http://www.hak.hr/vozila/homologacija/ece-pravilnici/naredbe-o-homologaciji/, pa pogledajte "ECE R 87: Svjetla za vožnju po danu za motorna vozila"

Nigdje se ne spominju zadnje pozicije, ni u HR zakonu ni u toj direktivi.
Dnevna svjetla bilo kojeg auta (Audi, BMW, Fiat...) pa i C4 zadovoljavaju zakonske norme za dnevnu vožnju po zimi.

Naravno da ćete u uvjetima smanjene vidljivosti (snjeg, kiša, magla i sl) uključiti kratka svjetla i s njima i pozicije, ali za uobičajenu dnevnu vožnju zimi, dovoljna su dnevna (prednja) svjetla bez pozicija.

Mislim da je sve jasno :)
 
Posljednje uređivanje:

ZVAJ

Skoro zreo
Re: Automatsko paljenje stražnjih svetala sa dnevnima

Akiramar, slažem se!
Oni koji su to napravili na C4-II skidam im kapu (proizvođač).
Klasična žarulja, puno trajnija od ovih drekova u npr. dijelu fara za duga svjetla, a sasvim dovoljno za vidljivost vozilima što dolaze iz suprotnog smjera.
A ako je vidljivost lošija - klik i evo svijetli i nazad i naprijed.
 

Luca

Active member
Re: Automatsko paljenje stražnjih svetala sa dnevnima

Ja kad sam kupovao auto pitali su me dali hoce da mi ustave dneva svetla na novom C3 koja se automatski pale posle par sekundi posto se auto upali ili da mi to iskljuce. Pa sam rekao neka ostave. Kad je na rucici 0 (nula) ta svetla su upaljena. ali sijaju utvari kratka sa sve pozicijama i pozada. ali unutra na tabli nista ne svetli i ne moze se paliti dugo niti maglenke. Tako da bi oni to caskom trebali i znali ukljuciti, odnosno iskljuciti .
 

Dulenovsky

New member
Re: Automatsko paljenje stražnjih svetala sa dnevnima

Dobar dan svima!

Prije nego sam procitao na ovom postu o dnevnim svjetlima i zakonu o njima, otisao sam u citroen da mi naprave na C4 da svjetle i straznja svjetla na automatskom paljenju. Međutim sad prednja svijetla gore kao da je noć i nepale se dnevna svijetla po danu nego svijetle kao po noci. Na 0(nuli mi isto gore svijetla). Nešto su poremetili. Dali se to može vratitit kako je bilo? jer uzasno mi smeta sto gore svijetla i kad ih ugasim a i onaj senzor za dnevna svijetla neradi kako treba nego skroz svijetle full.

Hvala pozdrav!
 

Damaj

Active member
Re: Automatsko paljenje stražnjih svetala sa dnevnima

Dobar dan svima!

Prije nego sam procitao na ovom postu o dnevnim svjetlima i zakonu o njima, otisao sam u citroen da mi naprave na C4 da svjetle i straznja svjetla na automatskom paljenju. Međutim sad prednja svijetla gore kao da je noć i nepale se dnevna svijetla po danu nego svijetle kao po noci. Na 0(nuli mi isto gore svijetla). Nešto su poremetili. Dali se to može vratitit kako je bilo? jer uzasno mi smeta sto gore svijetla i kad ih ugasim a i onaj senzor za dnevna svijetla neradi kako treba nego skroz svijetle full.

Hvala pozdrav!
Naravno da ti mogu vratiti kako je bilo. Nije mi jasno zasto te ne zadovoljavaju samo prednja svijetla po danu. Kod ovoga novoga C4 je to dobro rijeseno i to obicnim zaruljama koje stede halogenke, a uz to ukljucujes ih i iskljucujes sam pa ne moras u servis radi toga.

Dobar dan svima!

Prije nego sam procitao na ovom postu o dnevnim svjetlima i zakonu o njima, otisao sam u citroen da mi naprave na C4 da svjetle i straznja svjetla na automatskom paljenju. Međutim sad prednja svijetla gore kao da je noć i nepale se dnevna svijetla po danu nego svijetle kao po noci. Na 0(nuli mi isto gore svijetla). Nešto su poremetili. Dali se to može vratitit kako je bilo? jer uzasno mi smeta sto gore svijetla i kad ih ugasim a i onaj senzor za dnevna svijetla neradi kako treba nego skroz svijetle full.

Hvala pozdrav!
Naravno da ti mogu vratiti kako je bilo. Nije mi jasno zasto te ne zadovoljavaju samo prednja svijetla po danu. Kod ovoga novoga C4 je to dobro rijeseno i to obicnim zaruljama koje stede halogenke, a uz to ukljucujes ih i iskljucujes sam pa ne moras u servis radi toga.
 

Dulenovsky

New member
Re: Automatsko paljenje stražnjih svetala sa dnevnima

nije da me nezadovoljavaju nego sam se bojao da nebi bilo problema s policijom zbog toga sto nerade zadnja kad je stavljeno na Auto nego se pale tek kad malo padne mrak. nisam znao da netrebaju zadnja radit po danu nego samo prednja dnevna svijetla. dapače bas mi je to dobro rijesenje kao sto kazes. mislio sam da je neki kvar sto nerade zadnja na Auto po danu.
Budem ja to vratio kak je bilo.
 

maxx

Member
Re: Automatsko paljenje stražnjih svetala sa dnevnima

Ja kad sam kupovao auto pitali su me dali hoce da mi ustave dneva svetla na novom C3 koja se automatski pale posle par sekundi posto se auto upali ili da mi to iskljuce. Pa sam rekao neka ostave. Kad je na rucici 0 (nula) ta svetla su upaljena. ali sijaju utvari kratka sa sve pozicijama i pozada. ali unutra na tabli nista ne svetli i ne moze se paliti dugo niti maglenke. Tako da bi oni to caskom trebali i znali ukljuciti, odnosno iskljuciti .
Eto,niti u servisu ne (po)znaju značenje riječi dnevna svjetla:wtf:
Citroen c3 kolko ja znam nema dnevna svjetla(kao što to npr. ima c4)pa su tebe u servisu trebali pitat sljedeće:"Gospon,ako želite možemo vam isključit opciju automatskog paljenja kratkih svjetala...ako vam isključimo,onda ćete sami palit svjetla preko ručice":cool:
Ovdje moram ispricat i jednu anegdotu koja mi se jednom desila:oops:
Kad se pojavio prvi c3(negdje 2002 il 2003g,nesječam se točno)moja firma je kupila jednog pa sam išo jednog dana nešto poslovno do Zg,sjeo ja u auto,upalio auto i upalio svjetla...cjelim putem svi mi nekaj blicaju a ja kroz svako selo vozim 40:D Ah da,još je bila i magla...dakle ja frajer se vozio sa pozicijama umjesto da sam ostavio na nuli jer je auto imao automatsko paljenje svjetala:D Naravno,to sam tek skuzio dok sam već došo u Zg:cool:
 

purdashian

Glassmaker
Re: Automatsko paljenje stražnjih svetala sa dnevnima

nije da me nezadovoljavaju nego sam se bojao da nebi bilo problema s policijom zbog toga sto nerade zadnja kad je stavljeno na Auto nego se pale tek kad malo padne mrak. nisam znao da netrebaju zadnja radit po danu nego samo prednja dnevna svijetla. dapače bas mi je to dobro rijesenje kao sto kazes. mislio sam da je neki kvar sto nerade zadnja na Auto po danu.
Budem ja to vratio kak je bilo.
He, he, he tko kaze da neces imati problema s policijom... mogu ti reci iz osobnog iskustva da je pravi vic dokazati policajcu i to jos prometnom policajcu da su ta dnevna OK. Kad covjek ne razumije zakon i recenicu dnevna ili kratka svjetla :). Veli policajac dnevna ili kratka i po logici moraju biti i straznja :)))). Nema tu zajebancije :))):eek:.
Covjek pise kaznu... pa sad dokazuj na sudu :) da si u pravu.

Da ne bi bilo konfuzije dnevna svjetla su OK (nema veze sto otraga ne svjetle).
 

Dulenovsky

New member
Re: Automatsko paljenje stražnjih svetala sa dnevnima

Hehehhe predobro! valjda neću imat tih problema jer sam danas ošao u garažu da mi vrate kako je bilo heheh.
:confused:
 

Konrad

New member
Re: Automatsko paljenje stražnjih svetala sa dnevnima

nije da me nezadovoljavaju nego sam se bojao da nebi bilo problema s policijom zbog toga sto nerade zadnja kad je stavljeno na Auto nego se pale tek kad malo padne mrak. nisam znao da netrebaju zadnja radit po danu nego samo prednja dnevna svijetla. dapače bas mi je to dobro rijesenje kao sto kazes. mislio sam da je neki kvar sto nerade zadnja na Auto po danu.
Budem ja to vratio kak je bilo.
AUTO nema veze s dnevnim svjetlima, AUTO ti je paljenje kratkih svjetala i unutarnjeg osvjetljenja kad padne mrak preko senzora na vjetrobranu a ne paljenje dnevnih svjetala...

DNEVNA SVJETLA mozes gasiti i paliti u meniju instrument ploce -> daytime running lamps
 

Matija

New member
Re: Automatsko paljenje stražnjih svetala sa dnevnima

He, he, he tko kaze da neces imati problema s policijom... mogu ti reci iz osobnog iskustva da je pravi vic dokazati policajcu i to jos prometnom policajcu da su ta dnevna OK. Kad covjek ne razumije zakon i recenicu dnevna ili kratka svjetla :). Veli policajac dnevna ili kratka i po logici moraju biti i straznja :)))). Nema tu zajebancije :))):eek:.
Covjek pise kaznu... pa sad dokazuj na sudu :) da si u pravu.

Da ne bi bilo konfuzije dnevna svjetla su OK (nema veze sto otraga ne svjetle).
I onda dokažeš na sudu da si u pravu. :)

Èlanak 102.
(1) Na motornim vozilima za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla u razdoblju zimskog računanja vremena.
(2) Na motociklu i mopedu za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena kratka svjetla tijekom cijele godine
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna nakznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovog članka.

A ovo kaže MUP-ova stranica:
Dnevna svjetla su posebna svjetla predviđena za vožnju po danu, a za sada se ugrađuju uglavnom kod automobila više klase (pale se automatski čim se upali vozilo) i različita su od kratkih svjetala. Većina automobila u Republici Hrvatskoj ne posjeduje dnevna svjetla i stoga vozači često pogrešno smatraju da su to kratka ili svjetla za označavanje vozila. Èlankom 102. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN br. 67/08, 48/10 - Odluka UsRH i 74/11) propisano je da u razdoblju zimskog računanja vremena na motornim vozilima za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla.

I još tražiš dnevnicu što si izašao s posla.
 

riba zvana fish

New member
dnevna svjetla

Već dulje vrijeme imam dilemu, pa eto da se javim. Proučavajući zakon o sigurnosti prometa nisam našao decidiran odgovor na pitanje: za zimskog računanja vremena, kada postoji obveza paljenja dnevnih svjetala po danu, moraju li biti upaljena i zadnja svjetla?
To mi je posebno aktualno pitanje otkad vozim C4P koji ima led svjetla i koje mogu davati 2 intenziteta svjetla.
Kada u postavkama namjestim "automatic daylight" na ON upale se ledice jačim intenzitetom čim se pokrene motor, ali ne gore stražnja svjetla.
Ako upalim dnevna svjetla na ručici - ledice svijetle slabijim intenzitetom (nešto kao pozicija valjda) i upale se stražnja svjetla.
Malo sam obratio pažnju na druge automobile na cesti (ne samo Citroene) i vidio sam na dosta njih istu stvar - stražnja svjetla u mraku dok ledice svijetle jako.
E sad, ona kombinacija slabiji intenzitet ledica+stražnja svjetla nisu adekvatna kombinacija jer ne djeluju kao prednja kratka svjetla nego više kao pozicijska svjetla.
Ako upalim kratka svjetla na ručici, onda svijetle i kratka svjetla i ledice i stražnje svjetlo (ukratko, živi Betlehem), a dan je.
Da se vratim na početno pitanje - moraju li goriti zadnja svjetla po danu. Ako moraju, onda po onome što sam opisao, nikakve koristi od ledica - ili imam Betlehem ili imam neprimjerena pozicijska svjetla.
 

Silentshoot

Active member
Ja sada opet ništa ne razumijem. Ovako, kada su mi svjetla na poziciji auto, što je to zapravo? Svijetle mi žarulje za poziciju,ali jačim intezitetom nego na poziciji. Kada okrenem na poziciju,onda te iste žarulje svijetle slabijim intezitetom, a kada okrenem na kratka onda se upale i kratka zajedno s pozicijom. Što bih ja trebao napraviti na autu, i kako namjestiti postavke da mi se automatski preko dana, npr zimsko računanje vremena, trebaju stalno svijetla biti upaljena, a vani piči sunce, namjestiti da zadovoljim zakon,a ne čačkam sam ništa po ručicama. Da se razumijemo, nije mi problem vrtiti učicu skroz do kratkih svjetala, ali ako mi je auto došao s tom opcijom, i zakon se slaže s tim onda ću to i korisiti...
 

ZlatkoC4

Well-known member
Ja sada opet ništa ne razumijem. Ovako, kada su mi svjetla na poziciji auto, što je to zapravo? Svijetle mi žarulje za poziciju,ali jačim intezitetom nego na poziciji. Kada okrenem na poziciju,onda te iste žarulje svijetle slabijim intezitetom, a kada okrenem na kratka onda se upale i kratka zajedno s pozicijom. Što bih ja trebao napraviti na autu, i kako namjestiti postavke da mi se automatski preko dana, npr zimsko računanje vremena, trebaju stalno svijetla biti upaljena, a vani piči sunce, namjestiti da zadovoljim zakon,a ne čačkam sam ništa po ručicama. Da se razumijemo, nije mi problem vrtiti učicu skroz do kratkih svjetala, ali ako mi je auto došao s tom opcijom, i zakon se slaže s tim onda ću to i korisiti...
Ja sam kod sebe prebacio sa auto na kratka svjetla i nek rade tako do prolječa. Kod magle i naoblake jako dobro dođe kad gore zadnje pozicije inače bih se na brzinu ufural nekom u guzicu.

A sad dali zakon kaže samo prednja svjetla ne znam ali ne bih rekao jer u novijim zakonima piše oborena svjetla. A oborena svjetla su kratka, znači naprjed nazad.

A sad tko što voli. Više bih volio da su stavili i zadnju poziciju da se pali automacki, i nebi bilo problema.

I kod starih zakona uvjek postoji pod-akt koji kaže prilagoditi vožnju stanju na cesti a isto se odnosi za svjetala u magli sumaglici jačoj kiši. Ali svako malo sretnem takve sa upljenim samo pozicijama naprjed. Pa kao što sam rekao dok ga uočiš po danu pri slabijoj vidljivosti več si se zabio. vidiš ti vozilo u susret a što je sa onima ispred tebe, kod slabije vidljivosti ili zavoja, preticanja?

Uočljiviji je svaki bolje sa oborenim svjetlima.:grin:
 

Silentshoot

Active member
Znači ti si na ručici za svijetla stavio na kratka, i čim upališ auto ona se upale? I kada gasiš auto,izvadiš ključ kratka svijetla se gase,neće pištiti da su mi svjetla ostala upaljena?

Ja sam sada išao do auta i igrao se s tim, i situacija je slijedeća.

Ručica na 0, u kompu upaljena dnevna svijetla, svijetli samo naprijed, one okrugle žarulje za poziciju jakim intezitetom. Ugasim dnevna na kompu, ručica na 0 ništa ne svijetlo.logično.

Stavim na AUTO, naprijed svijetle isto samo dnevna, odnosno pozicije ali jakim intezitetom.

Prebacim na poziciju, iste žarulje, manji intezitet.

Kratka svijetla, naravno upale se H7, kratka i pozicije svijetle, i naprijed i iza.

I što sada? Upaliti u kompu daylights, staviti na AUTO, da li je to dovoljno preko dana, sada u zimskom računanju vremena, i kada je jako sunce? Jer na auto mi neće upaliti kratka po danu ako je vedro, vjerojatno samo kada je magla i kiša. I da li je to po zakonu, jer njemu na AUTO svijetle pozicije, ali najjačim intezitetom, i to se smatra dnevnim svijetlima...
 

ZlatkoC4

Well-known member
Ma ne trebaš ništa riktati u kompu nek ostane kako je samo na rućicu okreni na kratka svjetla i ona se sa kontaktom i pale i gase, i ništa ne pišti. To je pištalo nekad kod starih modela jer im komp nije gasio kratka svjetla. Ali zato medo gasi.:grin:
 

Silentshoot

Active member
Ahaaaa....to je ok,znači ručica stalno na zadnjem krugu,na kratkim svijetlima, i pale se i gase s kontaktom,to je ok...jedino bih volio ta dnevna koristiti jer ipak štede žarulje i gorivo u nekom postotku. I dalje me zanima, da li je na AUTO opciji dovoljna svjetilna tih pozicija po zakonu, svijetli 21w, i sama se upale kratka kada senzor to kaže...
 

Citru

New member
Koliko sam vidio na C4 zarulja od pozicije je dvopolna. Jaca nit je dnevno svjetlo a slabija nit je pozicija. Znaci ja bih stavio rucicu na AUTO. kad je dobra vidljivost rade ti dnevna svjetla naprijed. Kada je slabija vidljivost auto sam upali kratka svjetla. I nevidim tu nikakvu filozofiju.
 
Na vrh