Papučica kvačila

Avladis

Member
Pozdrav,

Prije nekih 6 mjeseci papučica kvačila mi se nije vraćala do kraja, ostala bi na pola. Kvačilo je normalno odvajalo i mijenjano je prethodno, čitav set skupa sa zamašnjakom prije cca 2 godine.

Mehaničar je rekao da slini na pomoćnom cilindru kvačila, pa sam ga zamijenio. Problem je i dalje ostao pa je zamijenjen i glavni cilindar.

Od tada imam čudan osjećaj na kvačilu. Papučica ne ostaje na pola ali se izraženo osjeća i pri stiskanju i pri puštanju razlika u pritisku. Osjeća se kako ju do pola vraća tlak ulja odnosno normalnom brzinom i snagom se vraća nazad, a onda od pola je potpuno drugi osjećaj. Malo teško za opisati ali potisak je dosta slabiji ali brži. Naravno, to je potpuno subjektivni dojam.

Da li postoji neki feder koji to vraća nazad u prvobitni položaj, pa da je problem u njemu, ili nešto drugo?


Hvala
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Jasno mi je šta kazes, svakako nije normalno da papucica ima dva otpora. Nesto tu ne valja, da li glavni ili drugi cilindar
 

sir.Oliver

Well-known member
koliko ti je " zazor " izmedju druk lagera i korpe kvačila ? trebao bih biti najmanje 2 - 5 mm , mereno kod korpe . ( to ti je onaj dio , koji ti se čini kao šupalj ) onaj drugi , tvrdji deo je otpor same korpe kvačila .
 

Avladis

Member
Ako nije jačine da ti izvali koljeno, onda je normalno.
Ma totalno je neprirodno sa tolikom razlikom u potisku.
Jasno mi je šta kazes, svakako nije normalno da papucica ima dva otpora. Nesto tu ne valja, da li glavni ili drugi cilindar
A oboje je mijenjano
koliko ti je " zazor " izmedju druk lagera i korpe kvačila ? trebao bih biti najmanje 2 - 5 mm , mereno kod korpe . ( to ti je onaj dio , koji ti se čini kao šupalj ) onaj drugi , tvrdji deo je otpor same korpe kvačila .
Mijenjan je cijeli set prije cca 2 godine i više od godinu dana je bilo ok
 
Na vrh