Ne radi klima

WooD

New member
Pozdrav,
Evo upravo se vratio od majstora. Mjenjao sam ulje i usput zamolio ga da mi pogleda klimu posto mi nije radila. Kaze prazna, 300kn punjenje. Reko, ok moze. Napuni on klimu i gle cuda NE RADI!! Gleda on, nezna i sam sta gleda i kaze vjerovatno struja posto se ne pali kompresor i da on tu nista nemoze. Jebiga nemam izbora, platim covjeku sjedam u auto, ubacim u rikverc i zacuje se kvrckanje. Pustim kvacilo, ubacim u rikverc i opet. Zovnem majstora koji je vec bio na drugom autu. Dode ,slusa i kaze klima se cuje..wtf!! Kaze odi se provozaj pa cemo vidjeti...Nista bacim koji km i zbilja, na moment se osjetilo da puse hladno...to je trajalo mozda 2-3min.. Vratim se i kazem mu to. Veli on moguce posto klima nije radila, a i kupio sam auto prosle godine i nisam znao da ne radi klima od stajanja zastekao/zahrdo kompresor pa mozda kroz dan dva proradi. I poslje te voznje se ne cuje onaj kvrckavi zvuk kad ubacim u rikverc.
Dali itko ima ideju sta bi moglo sa klimom biti? Dali je zbilja struja ili nesta drugo?
I jos jedno pitanje!! Dali je fer uzeti 300kn samo tako bez da je klima proradila?
Oprostite na duzem postu...
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Klima nece raditi ako nema dovoljno freona u sistemu. Moze biti da je hladnjak klime busan, sto je najcesce i mozda najjeftinije. Ne znam koliko je 300kn u eurima, ali kod nas je punjenje od 12 do tipa 20e sto je najveća cena koju sam video. Nisam siguran da je do instalacije, osim ako nisu miševi jeli, onda bi pojeli i ostalo. Moze se desiti da zbog dugog nepaljenja klime kompresor tako reaguje, ali, ako je hladnjak uredu i freon tu ne curi, pogledao bih ispravnost kompresora.
 

dinko1981

Well-known member
Ako je sistem bio potpuno prazan to je ok cijena za hr bez obzira na ishod jer majstor je potrosio svoj plin i vrijeme, vrlo je moguce da klima vec duze nije u funkciji i da je kompresor zapekao. Vozi se sa upaljenom klimom mozda se razradi ali je isto vjerovatno da sistem negdje gubi plin
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Dali je fer uzeti 300kn samo tako bez da je klima proradila?
Normlano da nije. to je kao da tebi izgori osigurač u kući, a netko dođe, i naplati ti servis perilice rublja ili kako vi na kontinetu kažete veš-mašine. :) Ja mu ne bi da ni lipe, a to šta je on iša ka debil punit sistem bez da ima pojma o ičemu je njegov, a ne tvoj problem. Sad imaš dvi opcije. Prva je zaboravit 300 kuna i smatart da si platija školu za ubuduće, a druga je da odeš po tih 300 kuna i povedeš i neke rođake. ali to ti komplicira život i glupo je. Ima i gorih stvari.
Ako je sistem bio potpuno prazan to je ok cijena za hr bez obzira na ishod jer majstor je potrosio svoj plin i vrijeme, vrlo je moguce da klima vec duze nije u funkciji i da je kompresor zapekao. Vozi se sa upaljenom klimom mozda se razradi ali je isto vjerovatno da sistem negdje gubi plin
Ali to nema veze. Odma vidi na stroju koliko je izvukao plina. Prema ovome napisanom, čovik mu je ketegorički rekao da je prolem u tome, a nije. Sad bilo koji remont na sistemu, plin ide bye-bye.

Ne znam koliko je 300kn u eurima, ali kod nas je punjenje od 12 do tipa 20e sto je najveća cena koju sam video.
300 kn je cca 40 eura
 

dinko1981

Well-known member
Majstor je vidio da nema plina i da je to problem zbog kojeg klima ne radi ali nije vidovit da vidi dali je jos koji problem u pitanju, eventualno je trebao upozorit na to. Ja bih sada otisao kod majstora koji su specijalizirani za klime da izvuku plin da ne propadne i da dijagnosticiraju i uklone ostale nedostatke.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Ako nema freona uopste, ondak je hladnjak 95%. Moze naravno to proveriti tako sto ce ubaciti boje pa gledati UV lampom. U mom slucaju ide cca 450gr freona, sistem je rekao da je izvadjeno svega 10gr, sto znaci da curi. Pali klimu, ako izvuce sezonu bez dopunjavanja, super, jednom godisnje svakako savetuju da se dopuni i zameni ulje. Ako ne izdrzi sezonu, onda mora provera i menjanje. U tom slucaju mora malo vise da se pozabavi time. To je zatvoren sistem, freon ne bi smeo da nestaje, bar ne u kolicini koja je kod mene nestajala
 

Cutac

Prèkaroš
Majstor je vidio da nema plina i da je to problem zbog kojeg klima ne radi ali nije vidovit da vidi dali je jos koji problem u pitanju, eventualno je trebao upozorit na to. Ja bih sada otisao kod majstora koji su specijalizirani za klime da izvuku plin da ne propadne i da dijagnosticiraju i uklone ostale nedostatke.
Tome služi vakuum test. Nije 100% precizan, ali preko njega se mogu otkriti veće "rupe".
 

dinko1981

Well-known member
Pa predpostavljam da je radio vakum test ali kao sto si rekao nije 100% precizan, moze proci taj test a za par dana ce vec falit plina da klima ne radi, pitaj me kako znam...😂
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Majstor je vidio da nema plina i da je to problem zbog kojeg klima ne radi ali nije vidovit da vidi dali je jos koji problem u pitanju, eventualno je trebao upozorit na to. Ja bih sada otisao kod majstora koji su specijalizirani za klime da izvuku plin da ne propadne i da dijagnosticiraju i uklone ostale nedostatke.
Ako je tako da je provjerio, u pravu si.
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
S tim klimašima čovjek nikad ne zna. Ja sam sa starim C5 bio na servisu klime u jednom "od top 2 u Zagrebu", barem po preporukama. Počela je slabije hladiti. Prvo sam svratio kod nekog lokalca što uz autoproonicu ima i uređaj, pa "puni sve u 16". Meni je problem bio u prljavom kileru i slabom protoku zraka kroz njega. Naravno da on to nit je znao nit je bio u stanju riješiti. Tako sam završio u "specijaliziranom" servisu.
Poanta priče je ta da ovi u specijaliziranom servisu pojma isto nisu imali o dopuni plina. Konkretno, kad sam pitao koliko plina fali, ako fali, frajer me tupo gleda i kaže da ne zna. Pitam, pa kako ne znate. E, ne znamo zato, jer ne znamo koliko je ovaj kod kojeg ste bili prije nas stavio plina. Kao da je količina plina prizvoljna stavka onog koji puni, pa može od 1 do X. Vidio sam da su logika i argumenti nošeni vjetrom, pa sam odustao od daljnjih pitanja i rasprave, platio i skupio se. :)
 

Cutac

Prèkaroš
Pa predpostavljam da je radio vakum test ali kao sto si rekao nije 100% precizan, moze proci taj test a za par dana ce vec falit plina da klima ne radi, pitaj me kako znam...
Ma tak je i VTS prošao test vakuuma, a neću se iznenaditi ako kroz koji dan opet prestane hladiti.
Ne znam jesam to uopće pisao ovdje na forum...

Kod koga ti ideš za klimu?
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Meni je prosao vakum test pa sam posle 2 nedelje morao menjati hladnjak klime. Do tada sam je punio 1x godisnje, doduse, svega 2 puta :D
 

dinko1981

Well-known member
Ma tak je i VTS prošao test vakuuma, a neću se iznenaditi ako kroz koji dan opet prestane hladiti.
Ne znam jesam to uopće pisao ovdje na forum...

Kod koga ti ideš za klimu?
Za samo punjenje mi je svejedno ali za bilo sta vise servis u Petrinji, al neznam kako se zove
 

Cutac

Prèkaroš
Ja sam bio kod Dandića na punjenju prosli tjedan. Vidjet cemo ako opet ostane bez plina kakav je.
Rado bih u Frigoom ali mi je daleko.
 
Na vrh