Gume i kočnice zagađuju 1.000 puta više od ispuha?

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
To me jako podseca na godisnje analize, gde je svinjska mast jedne godine zdravija od rafinisanog ulja. Sledece godine, nova studija, obrnuti zakljucak
 

Cutac

Prèkaroš
A koliko zagađuje svako dvorište koje pali granje u ovo doba?
Umjesto da se to drvo reciklira, pali se. To bi isto trebalo globiti.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ovo sam već čitao par puta, ima smisla... nekamo nestanu ti slojevi guma i kočnica.
Moram potražit još jedan članak, djelomično vezan uz ovo, gdje je ispalo da svakodnevno čišćenje ulica značajno smanjuje smog u gradovima.
Sva ta prašina se konstantno taloži na cesti, pa opet podiže i ispušta kad auti prolaze, a sam ispuh je dio problema.

Strah me je samo da se birokrati ne sjete i ovome doskočiti sa kakvim pravilima oko guma, pa da sve završi na nekim eko smjesama koje ne drže kürca.
Ili da pak stave neke eko trošarine na uhp gume i slično.
 

charllie

Active member
Naravno da zagadjuju gume i kocnice,no ne toliko-daleko,daleko manje.
Ak pomnozis 5.8g sa 100km dobis 580g odnosno ti gume i plocice izguba pola kile?
Pa ja bi do mora dosel s celavim i brez kocnica.
Inace neznam zakaj Niko ne pise o elektro smogu u el. autima po meni nisu buducnoat no dok naivni kupuju,dobro je suti,za par godina ce doci istina na vidjelo kak i stedljive zarulje,sve super i zabranili normalne.
Narod su ovce i sisaj dok ne bleje!;)
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Ak pomnozis 5.8g sa 100km dobis 580g odnosno ti gume i plocice izguba pola kile?
Mislim da je izračun u (idealnim) laboratorijskim uvjetima prema jednom kilometru konstantnog kočenja prosječnom silom.
 

charllie

Active member
Koce ich znat kak racunaju,no svak tera vodu na svoj mlin,no i ovo 4.8mg im ne verujem,potome bi bilo na sto km 48g.Nego neznam tocno kaj znaci ispuh co2 pri automobilima,kaj je to na sat ili 100km ili nekaj trece.
 

Franz

Well-known member
Mislim da je izračun u (idealnim) laboratorijskim uvjetima prema jednom kilometru konstantnog kočenja prosječnom silom.
To ima više logike.
Koce ich znat kak racunaju,no svak tera vodu na svoj mlin,no i ovo 4.8mg im ne verujem,potome bi bilo na sto km 48g.Nego neznam tocno kaj znaci ispuh co2 pri automobilima,kaj je to na sat ili 100km ili nekaj trece.
Isto mislim da je usporedba 1 km kočenja VS. 1 km rada motora, pa su izbrojili čestice. ;)
 
Na vrh