All season gume (utisci i isplativost?)

Xsahara

Member
Dobro vece drustvo,

Kako dolazi zima vreme je mijenjanju guma..
Trenutno na autu imam nove ljenje gume na prednjim tockovima, a na zadnjim stare ljetnje..
Planirao sam kupit all season gume i da ih stavim na prednje tockove, a ove nove ljetnje da premjestim na zadnje i tako ih drzim dok se ne istrose, i sve tako da ih mijenjam da mi napred uvjek budu all season..
Zivim na primorju pa mislim da mi nisu potrebne bas zimske gume na tockovima nego da bi i ove zavrsile posao za tih 4-5 mjeseci :)
Na celicne bi isle, pa na ljeto neke felne da uzmem dok skupim para :)
Prednja vuca je c4.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Pozdrav, godinama vozim na all season. Trenutno na C4P su Lassa Multiways 1, na P107 su Fulda Multicontrol. Meni su se Lassa pokazale odlicno, prešao sam oko 40 000km sa njima, ovo im je četvrta godina. Živim u ravnici, snega je retko i nema ga puno. Vozio sam po svim uslovima sa njima. Nisu za dubok sneg i to je to. Ne zelim sva seta guma. Niti njakanje da ih menjam svake godine. Sa druge strane, bolji su izbor nego da vozis zimske cele godine.
 

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
Imal sam dve sezone Goodyear 4seasons vektor, tak nešto, 205/55/16. To za ozbiljan snijeg nije pogotovo uspon. Šlajfa, a zimska prođe kaj vlak. Po gradu OK, al da znam da stiže neka mećava, nisam siguran da bi se dal na put.
 

Xsahara

Member
Pozdrav, godinama vozim na all season. Trenutno na C4P su Lassa Multiways 1, na P107 su Fulda Multicontrol. Meni su se Lassa pokazale odlicno, prešao sam oko 40 000km sa njima, ovo im je četvrta godina. Živim u ravnici, snega je retko i nema ga puno. Vozio sam po svim uslovima sa njima. Nisu za dubok sneg i to je to. Ne zelim sva seta guma. Niti njakanje da ih menjam svake godine. Sa druge strane, bolji su izbor nego da vozis zimske cele godine.
Imal sam dve sezone Goodyear 4seasons vektor, tak nešto, 205/55/16. To za ozbiljan snijeg nije pogotovo uspon. Šlajfa, a zimska prođe kaj vlak. Po gradu OK, al da znam da stiže neka mećava, nisam siguran da bi se dal na put.
Ja sam nasao neke Laufenn i Fulda po 70e su na neki popust.. Laufenn cu vjerovatno uzet i stavit na prednje, hvala na odgovoru :)
 

liberty

Well-known member
imao fuldi multicontrol na golfu.....katastrofa od gume, osobito na skliskom i vlažnom, uopće nije ulijevala povjerenje....veliko razočarenje
i sam sam u dvojbi da li na novi auto staviti all season gume ali ipak mislim da ću ići na dupli set guma ljetne-zimske
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Planirao sam kupit all season gume i da ih stavim na prednje tockove, a ove nove ljetnje da premjestim na zadnje i tako ih drzim dok se ne istrose, i sve tako da ih mijenjam da mi napred uvjek budu all season..
Ja bih na tvom mjestu na obje osovine stavio istu vrstu guma. Kombinacija dvije vrste guma na prednjoji i zadnjoj osovini lako može biti fatalna. Samo kažem...

dvije zimske.jpg
 

Milosh

Test
Ovo što bjelivuk kaže je tačno. Ako baš želiš da imaš različite, samo za info da u Švedskoj u auto školi obavezno svi uče da ako se mora imati različite, da uvijek bolje gume (u tvom slučaju zimske) idu na zadnju osovinu.
 
Na vrh