Sporo zagrevanje motora

Srdjan_Va

Member
Kako su kod novojih picassa promenjene teme pokazivaca, te nema one teme na kojoj sve potrebne informacije imas prikazane, nisam ni obracao toliko paznju na temperaturu motora, sve do pre nekoliko dana nisam prebacio temu gde je ta informacija dostupna.
Vozim se uglavnom po gradu i tu primecujem da rast temperature motora znatno sporo raste( spoljasna temperatura je oko 0 stepeni ili par stepeni u minusu ovih dana)
Veceras sam isao otvorenim putem nekih 10km i temperatura mi nije presla 65C* dok je spoljasna bila -3C*
Juce mi je auto radio u mestu 20min, temperatura nije presla 50C*.
Da li je to normalno za ovo vozilo, da li se i vama ovako desava sad kada je temperatura oko 0C*. U razgovoru sa majstorom jednim, on mi je rekao da je to sve vise kod novih vozila prisutno jer su izmenjene neke stvari, da tu posotje neke pumpe....Kako najlakse proveriti ispravnost celog tog sistema?
 

Mrki5

Well-known member
Ovo bi ukazivalo na blokiran termostat u otvorenom položaju. Kakav je sistem kod tebe, ne znam. Screen Shot 2024-01-22 at 22.53.58.png
Možda je ovakav sistem za hlađenje ? Ovo je 1.6 sa dpf filterom. Screen Shot 2024-01-22 at 22.59.43.png
Jebem li ga ovde se reguliše.😂
 
Posljednje uređivanje:

Mrki5

Well-known member
Posljednje uređivanje:

Srdjan_Va

Member
Mislim da je to normalno, na osnovu iskustva sa tri dizela.
Vozim i Pezoa 308 1.6 92ks dosta brze se greje..sa njim sam npr proslu zimu imao problem ili sta vec, dodje na 90 pa spadne pa se opet podigne i sve tako ali je podizao temperaturu relativno brzo.
Evo i zašto sporo diže temperaturu. Pogledajte privitak 8713

Evo gde ima termostat. 🤣Pogledajte privitak 8714
Znas li koje vrednosti mogu preko dijagnostike da ukazu na blokadu?
 

-dominic-

Member
Donator foruma
Ček, jel se griješ zimi? Koliko km su ti svakodnevne relacije? Odmah imaš i odgovor zašto auto troši koliko troši. Oduzimaš mu temp za grijanje, rad na mjestu ne služi ničemu, najmanje zagrijavanju. Ovih dana je kod mene -10, grijanje radi već nakon 2 km(slabo), a temp motora se nije ni mrdnula. Tek nakon 3-4km počinje toplo.
 

diegos

Well-known member
I meni to izgleda normalno, čisto za usporedbu clio 1.5dci počne grijati tek nakon 10-12 km da osjetiš, uz ugašeno grijanje prije toga i malo žešću vožnju, veći dio toga autocesta. Makar taj auto općenito jako loše grije. Nema pokazivač temp. pa ne znam točno koliko je to u stupnjevima.
A stajanje na mjestu ti neće pomoći, dosta je recimo da nakon minute odmah kreneš jer se puno brže motor ugrije...
 

Cutac

Prèkaroš
čisto za usporedbu clio 1.5dci počne grijati tek nakon 10-12 km da osjetiš,
****te, a ja ****im što mom treba više od kilometra gradske vožnje :D

Veceras sam isao otvorenim putem nekih 10km i temperatura mi nije presla 65C* dok je spoljasna bila -3C*
Ako je grijanje namješteno na nešto visoko i ako jako puše, onda je na granici prihvatljivog, ali ako nije, trebala se dići temperatura.
Je da je dizel efikasniji od benzinca, ali da agregat od 2 litre pod opterećenjem u 10 kilometara (pretpostavljam 10 minuta) ne može prokuhati 6 litara vode? Ja bih rekao da ti je termostat vidio bolje dane.
 

Srdjan_Va

Member
****te, a ja ****im što mom treba više od kilometra gradske vožnje :D


Ako je grijanje namješteno na nešto visoko i ako jako puše, onda je na granici prihvatljivog, ali ako nije, trebala se dići temperatura.
Je da je dizel efikasniji od benzinca, ali da agregat od 2 litre pod opterećenjem u 10 kilometara (pretpostavljam 10 minuta) ne može prokuhati 6 litara vode? Ja bih rekao da ti je termostat vidio bolje dane.
-3C*, temperatura na Hi, ventilator na MAX i eto odgovora..
 

Memphis

Active member
Kako su kod novojih picassa promenjene teme pokazivaca, te nema one teme na kojoj sve potrebne informacije imas prikazane, nisam ni obracao toliko paznju na temperaturu motora, sve do pre nekoliko dana nisam prebacio temu gde je ta informacija dostupna.
Vozim se uglavnom po gradu i tu primecujem da rast temperature motora znatno sporo raste( spoljasna temperatura je oko 0 stepeni ili par stepeni u minusu ovih dana)
Veceras sam isao otvorenim putem nekih 10km i temperatura mi nije presla 65C* dok je spoljasna bila -3C*
Juce mi je auto radio u mestu 20min, temperatura nije presla 50C*.
Da li je to normalno za ovo vozilo, da li se i vama ovako desava sad kada je temperatura oko 0C*. U razgovoru sa majstorom jednim, on mi je rekao da je to sve vise kod novih vozila prisutno jer su izmenjene neke stvari, da tu posotje neke pumpe....Kako najlakse proveriti ispravnost celog tog sistema?
Ako ti na otvorenoj cesti temperatura ne raste tj. pada onda ti je termostat ostao otvoren. Postoje tz. switchable pumpe koji se isključuju dok se motor ne zagrije na 50c . Ali to je kod vw-a.
 
Na vrh