Retrovizor se kod preklapanja ne zaustavlja

iVar

New member
Pozdrav svima.

Promjenio sam vozilicu...prosli C5 x7 je vec dobacio do skoro 300.000 na satu i bilo je vrijeme da se sta drugo uzme.
I naravno opet C5 x7.
Medjutim na ovome ima sitnica koja me sad vec dovoljno nervira - retrovizor, koji se naravno preklapa, kod zakljucavanja na stane na predvidjenom mjestu vec udara u suvozacko staklo.
Da li neko zna..ili je vec do sada radio skidanje retrovizora na C5 X7? da li se mora skinuti komplet obloga vrata ili se do motora retrovizora moze doci i sa vanjske strane?

Svaka informacija je dobrodosla :)

LP
 

Milosh

Test
Ja ga nisam skidao (ali planiram nekad u budućnosti skinuti stakla da nešto vidim) ali se sjećam da sam vidio na service.citroen.com da se staklo skida s vanjske strane, znači ništa se ne dira obloga retrovizora niti se skida oplata vrata. E sad, ne znam ti reći da li se tako nakon skidanja stakla može pristupiti motoru i tom mehanizmu.

[size=8pt] Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk[/size]
 

Cutac

Prèkaroš
Ja bih rekao da je dovoljno skinuti lakirani/krom poklopac retrovizora ili izvaditi staklo retrovizora.
 

iVar

New member
Uhh ja sam se nadao da to moze proci bez skidanja ogledala.
I da...to je zapravo i moje drugo pitanje - kad se skine ukrasna obloga za retrovizora, da li dobijes pristup mehanizmu?
Ako se ne varam cijeli retrovizor sjedi na dugackom sarafu ali kontam da se mozda do motora moze doci i bez da se skida? ili mozda ipak ne?

"doktore doktore, malo sam neodlucan; ili mozda nisam" :whistling: :wtf:
 

iVar

New member
E sad se zaustavlja ;) Napravio sam ga...pa cu da napisem u par recenica u cemu je frka....mozda nekome zatreba.

Razlog zasto retrovizor ne stane na predvidjeno mjesto kod zatvaranja (u mom slucaju) je u nosacu retrovizora ili "stablu" koje je bilo napuklo.
Ne ulazim u to po kojim osnovu je isti pukao...ali jeste. Bilo je dovoljno stegnuti puknuto mjesto, zakljucati i otkljucati auto da vidim da sada retrovizor staje na zadato mjesto. Dakle, granicnik je u nosacu. Isti sam stegnuo, ojacao i vratio sve plastike na svoje mjesto.
I da...dok skinete sve plastike sa retrovizora, dok ga ogolite, trebat ce vam prvi put malo vremena, malo vise strpljenja i malo umjesnosti da vam koja zabica ne popuca. Srecom plastika je jako elasticna i ne puca tako lako.
Prvo uklonite ogledalo; oborite ga prema dole koliko mozete i plasticnom viljuskom ga samo poguraje s ledja da iskoci iz svoga sjedista.
Nakon toga ide skidanje ukrasne plastike, pa plastike koja drzi mjerac tempararure i zadnji u nizu je lakirani okvir u kojem stoji ogledalo.
Tek kad sve to poskidate mozete vidjeti nosac retrovizora, ako je i u kojoj mjeri ostecen.

Sretno.
 

nsmajic

New member
Pozdrav svima,

i ja sam imao ovaj problem. Naime, kod mene se vozačev retrovizor nije zaustavljao na mjestu. Nakon skidanja ogledala i rasklapanja retrovizora primjetio sam da je napukla plastika na kojoj se nalazi graničnik. Na plastiku sam stavio dvokomponentnog ljepila (nekog kog sam imao), vratio plastiku na mjesto, sastavio retrovizor i pustio da se osuši. I sada funkcionira.

U nastavku slike kako je to izgledalo.









 
Na vrh