Problem s modulom ventilacije

cupsek

New member
Eto mene sa rezultatima. Danas sam otisao na autootpad i nakon isprobavanja rijesio problem, barem se nadam. Otisao je modul klime,a ne ventilatora kao sto se mislilo. Sad radi na svim brzinama ukljucuje klimu, mada ne radi konstanto. S vremenom prekida ali se ponovo ukljuci nakon par sekundi, neznam da li je to ok. Zanima me zasto nekad puse toplo a nekad ne a temp. je na istom mjestu,npr 24'?Posto imam još jedan regulator sutra cu ga probati .Hvala svima na pomoci do sada.
 

keykey

New member
problem s ventilacijom kabine

Xsara 2.0 HDI, zadnja linija, auto. klima

od jučer ne mogu regulirati snagu kojom radi ventilator kabine,
radi stalno na cca 75% snage, moguće ga je još malo pojačati
ali ne smanjiti ili isključiti

modul ventilacije je već jednom mijenjan, vrisnuo nedugo po isteku
garancije - da li bi ovo opet bio modul i koja bi bila najjeftinija opcija
za to srediti?
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Re: problem s ventilacijom kabine

Kao prvo,pozdrav i dobrodošel :prijatelj: (btw. bilo bi lijepo pozdravit i predstavit se ;) )

Kao drugo,da..vjerojatno je opet modul u pitanju :hmmm:
 

keykey

New member
Re: problem s ventilacijom kabine

Kao prvo,pozdrav i dobrodošel :prijatelj: (btw. bilo bi lijepo pozdravit i predstavit se ;) )
još bolje vas našel :)
a kaj da velim, iz zaprešića sam i imam xsaru s 8 godina i 190000 km na grbači koja polako počinje zezati...

Kao drugo,da..vjerojatno je opet modul u pitanju :hmmm:
blago meni...
jel ima tko da taj modul eventualno može popraviti ili je izmjena jedina opcija?
zna li tko koja je u slo cijena tog modula s ugradnjom?

hvala i pozdrav svim citroenoljupcima
 

zoko

New member
Evo i mene strefio modul, ili kako se zove "reostat ventilatora u kabini"...Xsara II
Tako barem kaže frend mehaničar na osnovu mog opisa.
Jučer ventilator podivljao, uzvrtio se skoro na maksimumu i uopće ga ne mogu regulirat. Imam onu poluautom. klimu.
Novi originalni vent sa reostatom 1200 kn, zamjenski 670 kn, polovni sa šrota 450.

Nekoliko postova ispred ovog pronađem da treba samo promjenit dva tranzistora na reostatu, kupio danas i sutra ih mjenjamo, javit ću rezultate (koštaju 66 kn oba)
 
Posljednje uređivanje:

zoko

New member
Riješeno! Reostat ventilatora kabine popravljen!!!
Dakle izvadio sam ventilator, komplet u kućištu na kojem je i reostat. Isčupaju se konektori, odvije jedan vijak na čelu i motor se izvuče iz kućišta. Sad je reostat dostupan, drže ga dva vijka.
Jedino što je uočljivo na reostatu su ta dva tranzistora, promjera 20mm. Potrebno je razbušiti 4 alu nitne koje drže tranzistore za pločicu, izbit ih, zatim odlemiti nožice tranzistora i zalemiti nove. Umjesto uništenih nitni stavio sam vijke M4x20 sa maticama i za svaki slučaj zalijepio matice u navoju (Loctite).
Oznaka tranzistora MJ 11015, cijena 33kn/kom, Electronic centar Osijek.



 

dubica53

New member
puno hvala forumašima ja riješio ventilator tj.zamjenio obadva tranzistora MJ11015 .
Mali radi ko novi, jedini problem je bio što ih nije bilo u Èipoteci ZG što mibilo najbliže pošto sam iz Karlovca u kojem takvih stvari nema ni na slikama pa sam naručio iz Osijeka Electronik centar.Sad me zeza zračni jastuk.Vadio radio ,i otada stalno blica ,napominjem da su ispod sjedišta ŽICE ZALOTANE. Još jedamput hvala.
 

Konrad

New member
puno hvala forumašima ja riješio ventilator tj.zamjenio obadva tranzistora MJ11015 .
Mali radi ko novi, jedini problem je bio što ih nije bilo u Èipoteci ZG što mibilo najbliže pošto sam iz Karlovca u kojem takvih stvari nema ni na slikama pa sam naručio iz Osijeka Electronik centar.Sad me zeza zračni jastuk.Vadio radio ,i otada stalno blica ,napominjem da su ispod sjedišta ŽICE ZALOTANE. Još jedamput hvala.
mozda ti zavojnica ispod volana nije ispravna...treba ocitati greske...
 

zoko

New member
puno hvala forumašima ja riješio ventilator tj.zamjenio obadva tranzistora MJ11015 .
Mali radi ko novi, jedini problem je bio što ih nije bilo u Èipoteci ZG što mibilo najbliže pošto sam iz Karlovca u kojem takvih stvari nema ni na slikama pa sam naručio iz Osijeka Electronik centar.Sad me zeza zračni jastuk.Vadio radio ,i otada stalno blica ,napominjem da su ispod sjedišta ŽICE ZALOTANE. Još jedamput hvala.
Da, za nas kojima je hobi popravit bilo šta a nismo profići kad je riječ o autima - lijep osjećaj:grin:
Nego jeli ti lampica od jastuka blica ili svijetli konstantno? Moja baš svijetli već 2 mj ali još nije došlo na red, kolega veli kad spoji na comp da ju ne može ugasit....
 

ikaligeros48

lampiæar iz knina
molim pomoć problem klima ne radi plina ima kompresor ne uključuje ventilator kabine ne radi prva idruga brzina ,dali ventilator prednji treba stalno raditi i gdje se nalaze osigurači od klime i ventilatora dali netko ima blok šemu da mi pošalje na moj post.
 
Posljednje uređivanje:

Konrad

New member
sorry ali ja te nisam skuzio nista...

koliko plina ima?
koliki su tlakovi?
ispod cca 6 stupnjeva vanjske temperature se kompresor nece paliti jer je vani dovoljno hladno ako se ne varam...
ventilator motora se upali i radi dok ne rashladi plin u klimatizaciji te se onda ugasi (ne radi stalno)
uglavnom koji tebi ventilator ne radi? ventilator motora ili kabine?
 

ikaligeros48

lampiæar iz knina
zahvaljujem forumašu TEC-u na brzom odgovoru za c31.4xhdi 2003.
VI ste u pravu sistem za plin je urađen po propisu očičen vakumiran napunjen na osnovu tablice kompresora visoki i niski pritisak ok!(tako je potvrdio meštar nije elektroničar a nema šema od poluautomatske klime.Prilikom uključenja upravljačkog modula A/C(PAHULJICA) UPALI SE IED DIODA ZELENA kompresor ne ukj.ispitan aktuatorom ipitano kvačilo ok!VENTILATOR kabine ima četiri brzine prva i druga ne radi ventilator motora isto miruje volio bi vaše mišljenje kud kako kamo klima godišnj ne radi više od 220 sati pozdrav vama i svim forumašima bok....
 

Konrad

New member
Ispitati na kojim polozajima prekidaca ventilator u kabini radi i rastaviti prekidac jer je vjerojatno od grijanja rastopio kontakte u sebi
 
Na vrh