Problem s mjenjačem

mario

New member
Pozdrav!
Imao bih par pitanja pa ako itko ima savjet bio bi mu zahvalan.
Danas mi se dogodila neočekivana katastrofa.:mad: Iznenada prilikom paljenja auta otkazao mi je mjenjač. Rade samo 3 i 4 brzina, a drška mjenjača je skroz labava. Radi se o C4 benzincu 1.4, 150000 km, 7 godina star. Prije par mjeseci sam mjenjao potisni ležaj i lamelu.
 

Lakii

Well-known member
Na 2 mjesta si postavio pitanje, pa kopiram!

Imas rubriku predstavljanje.
Prvo tamo napises nesto malo o sebi i autu.


Najjednostavniji kvar bi ti mogao biti ako ti je koja polugica mjenjaca iskocila. Natrag kod mehanicara koji je zadnji radio auto (ako se moze)!

Ostale opcije su malo skuplje...

Znaci, ako si od volje, zaviri malo prema zadnjoj strani motora, pogledaj dali sve poluge mjenjaca stoje cvrsto na mjestu i da nije koja slucajno iskrivljena!
Ili kod mehanicara!
 

Ciki vts

New member
ako je mjenjac na sajle (a mislim da je) onda ti je otisla sajla za lijevo-desno, dok ova sajla za naprijed-nazad radi normalno.

oko 750kn ti je to, zamjena jos jedno 150-200 i vozi dalje.
 

mario

New member
Sorry na 2 posta neznam pobrisat jedan.
thnx

Da da mjenjač je totalno labav ljevo- desno a gore-dole ide normalno. rikverc ne radi također.
 

mario

New member
Zanima me zašto je to otišlo i dali ima ikakve veze što sam pred par mjeseci mjenjao potisni ležaj i lamelu? U međuvremenu sve je radilo bez problema.
 

Lakii

Well-known member
Imas pravi Ciki, C4 ima sajle! :thinking:

Bitno je da pogleda kako mu je sve spojeno na mjenjacu!

Iako, nisam siguran da se moze kupiti svaka sajla posebno (nadajmo se da nista nije puklo)...

Zanima me zašto je to otišlo i dali ima ikakve veze što sam pred par mjeseci mjenjao potisni ležaj i lamelu? U međuvremenu sve je radilo bez problema.
To ti je i razlog! Jer, za mjenjati kuplung mora se izvaditi mjenjac. A to znaci sve poiskapcati s njega, i naravno poslije sve vratiti!

Zato sam ti i rekao, odi kod mehanicara koji ti je to radio na autu, reklamacija!
Ako je stogod i puklo, velike su sanse da je otislo zbog lose montaze kod zamjene kuplunga!
 

mario

New member
a idem sutra kod njega pa ćemo vidjet! Dali je ikako moguće ubaciti u prvu pa da nekako dođem do njega bez vučne sluzbe jer je trenutno u trecoj na uzbrdici??
 

Lakii

Well-known member
idu 2 kom u setu, naprijed-nazad i lijevo-desno
To sam i mislio. ali cijena mi se cini da ce biti veca od 750!

a idem sutra kod njega pa ćemo vidjet! Dali je ikako moguće ubaciti u prvu pa da nekako dođem do njega bez vučne sluzbe jer je trenutno u trecoj na uzbrdici??
Cuj, za mu "rucno" prebaciti brzinu moras do straznje strane mjenjaca i sam pomicati poluge na mjenjacu. ako ti je samo iskopcana sajla ubaci ju na mjesto i vozi dalje!

Ako je puklo nesto, stavi ga radije u 2., zaklat ces ga vozeci u 1.! I nemoj probati mjenjati brzine kad ga namjestis ovako u brzinu!
 

mario

New member
Ma neznam sad sam sav lud.. mislio sam reć da kad prebacim u 1 i pustim kvačilo auto se ne gasi... al me nemojte baš držat za rječ... vidjet ću sutra jer mi je auto ostao u gradu pa javim kako je prošlo
 

Konrad

New member
Imas pravi Ciki, C4 ima sajle! :thinking:

Bitno je da pogleda kako mu je sve spojeno na mjenjacu!

Iako, nisam siguran da se moze kupiti svaka sajla posebno (nadajmo se da nista nije puklo)...



To ti je i razlog! Jer, za mjenjati kuplung mora se izvaditi mjenjac. A to znaci sve poiskapcati s njega, i naravno poslije sve vratiti!

Zato sam ti i rekao, odi kod mehanicara koji ti je to radio na autu, reklamacija!
Ako je stogod i puklo, velike su sanse da je otislo zbog lose montaze kod zamjene kuplunga!
kad se radi o sajlama 2 su opcije:
1. majstor je potrgao plasticnu salicu na vrhu sajle koja se zakopca na polugu biraca
2. tvornicki defekt pa je sajla pukla u buziru kao na C3...

treba prvo vidjet sto je sa sajlama a ne odmah; majstor je sigurno zeznuo ajmo ga odmah posjetiti... ROFL

Ma neznam sad sam sav lud.. mislio sam reć da kad prebacim u 1 i pustim kvačilo auto se ne gasi... al me nemojte baš držat za rječ... vidjet ću sutra jer mi je auto ostao u gradu pa javim kako je prošlo
sta nisi reko da nemozes ubacit u 1. brzinu? ROFL
 

lageros-zg

New member
Moram priznati da mi nije jasno zašto samo potisni ležaj i lamelu, a ne i košaru????
To se danas radi i na tome se ne štedi.
S druge strane, na C4, 1.4 benzincu sam imao slučaj da je na njega isključivo morao ići set od SACHSa, jer niti Valeo, niti LUK, te tamo još neki treći uopće nisu odgovarali.
Naravno, kada se skinulo sve sa auta, utvrdilo se da je gore tvornički bio ugrađen SACHS, no definitivno me zbunilo (kao i sve u toj priči) da ostali proizvođači nisu kompatibilni, te da su svi bilo skoro različiti, kako košare, tako i potisni ležajevi.

To mi je bio prvi takav slučaj da svi proizvođači (sveto trojstvo LUK, VALEO, SACHS) nisu kompatibilni u elementima za jedno vozilo. Obično ukoliko su zamašnjaci drugačiji, onda za neke modele vozila zna u katalozima pisati da je za LUK ili SACHS, pa shodno tome i jedan i dugi i treći proizvode elemente za takve zamašnjake, no, ovo mi je bilo totalno novo i neuobičajeno.

Èesto puta govorim (kao što i pišem na svojoj stranici), kompletan posao i isplativ posao je onaj koji je napravljen u cjelosti, a današnja vozila nisu kao što su bili nekada, pa se moglo raditi i mijenjati svašta po potrebi. Sada je sve to povezano i ako ne napraviš posao kako bi trebalo, onda imaš problema, ali i ekstra troškova.
Po pitanju loših majstora, to neću komentirati, ali ima i toga i to dosta, kao i koji su dijelovi ugrađivani... da li neki jeftileni ili brandovi od povjerenja.

Nadam se da će se ovaj slučaj riješiti kvalitetno i bez ekstra skupih troškova.
 

Lakii

Well-known member
treba prvo vidjet sto je sa sajlama a ne odmah; majstor je sigurno...
Odmah ti o ljubavi! :D:wub:

Covjek je pitao dali moze biti poezano, ja sam rekao da postoje velike sanse!
I me'ancari su od krvi i mesa...

I da, treba se malo zavuci i vidjeti o cemu se radi! s nestrpljenjem ocekujemo rasplet price...
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
s nestrpljenjem ocekujemo rasplet price
Samo da nije od one sorte koji se jave samo kad nekaj zakaže, a posle..ni trc ni mrc do drugog kvara :whistling:

Kak ih ono popularno zovemo ? :hmmm:


aaaa,setil sam se.."lampičari" :D:D:D
 

mario

New member
Ok evo me sad kad se to sve malo sleglo...
Ishod..... Pukla sajla 200 eura ( čeka se iz Trsta), bit će to 4h posla i to je to...
VEliko olakšanje!
 
Na vrh