Poliranje, voskanje, detailing

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Jel se polira šta?
Ja se danas krenuo igrati s tim, ne baš poliranje cijelog auta (ali ću i to morat) nego riješavanje ogrebotina. I dobro ide, neznam zašto sam to do sada izbjegavao. Sve sam prvo s vodobrusnim 3000, pa ona magična spužvica na ruku, pa dvije paste na mašinu. Skoro mi je žao što ide kiša sljedećih par dana, ali bit će vremena za učenje :)

Ovo na vratima je super ispalo, ali ovo na braniku izgleda malo bolje na slici nego uživo. Još uvijek se primjete ove tri najdeblje brazde izbliza, probilo je i lak negdje. Ali je svakako bolje nego prije.



 
Posljednje uređivanje:

Cutac

Prèkaroš
Super ti je ispalo!

A čuj to jel se šta polira. Dvije ruke voska na VTS, jedna na c4, planiram još jednu na VTS, dvije na c4, sad za vikend, kad ne bude kiše.
Morao resizeati, kaže prevelike datoteke.
pa dvije paste na mašinu
Koja mašina?
 

Prilozi

mengela

Well-known member
Donator foruma
Dobro ti je ovo, svaka čast! Ja polirao još nisam, valjalo bi C5, crna boja a nakupio ogrebotina! Voskam auta jednom, do dva puta godišnje!
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Koja mašina?
Einhell Pevec, ništa fensi, uzeo prošle godine na akciji... čisto da se malo upoznam s ovom znanstvenom disciplinom.
Ti si već koji level više, jesi dogurao do kakvog Rupesa već?
 

Cutac

Prèkaroš
Ti si već koji level više, jesi dogurao do kakvog Rupesa već?
Nemam ja polirku :D

Ovo sve na ruku ide prvenstveno jer nemam što polirati. Auto u hladovinu, oprem ga, očistim glinom, opet operem, osušim i polako Fusso gore. Je da radim 4 sata i da prosječni otkucaji srca budu 140-150(Fitbit), ali štaš. :D
Uzeo bih polirku, ali ili nema potrebe za ovo sa voskom ili bih išao polirati Pandu i spalio lak negdje. Za dobrobit auta ju nemam :D

A ako ima neko oštećenje, poliram na ruku. Napatim se, ali rezultat bude dobar. Lani sam ožuljao c4 sa desne strane(vrata i zadnji blatobran) na Citroen Jumper(crni branik onaj ogromni njegov). Par sati trljanja i ne znaš da je išta bilo. E tada sam htio imati polirku.

Kakva je ta Einhell? Budući da Panda zaista treba poliranje, možda i probam.

Ne mogu prežaliti Elantru, lak je bio katastrofa, baš mi je žao što nisam imao priliku učiti se polirati na njoj. Na ova dva Citra nema šanse da krenem jer nemaju greške. Ono nešto paučjih mreža što se ponegdje vide sredi Fusso, a da radi toga riskiram lak, nop :D
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Uzmi na otpadu neki blatobran pa peglaj ako imaš volje, neće te puno koštati.
Imam ovu, na akcijama bude oko 300 kuna. Dobra je i za brušenje većih površina.
Makar za početnike svi preporučuju ekscentričnu polirku, navodno je puno sigurnija za rad i manja je šansa da se spali lak i slično... samo su one par redova skuplje
 

Pavel

Lepi™
Auto u hladovinu, oprem ga, očistim glinom, opet operem, osušim i polako Fusso gore.
Može malo više infa za nas noobove. :D Hladovine nemam, obično sam prao na Croduxu, automatizirana praona. Full vanjsko i sušenje. Nisam nikad eksperimentirao s nečime a valjalo bi neku zaštitu il nešto staviti, malo da se sjaji. Neki savjet, sredstvo? :D
 

Cutac

Prèkaroš
Uzmi na otpadu neki blatobran pa peglaj ako imaš volje, neće te puno koštati.
Teško je naći onako savršeno zapuštenu boju kakva je bila. :D

Imam ovu, na akcijama bude oko 300 kuna. Dobra je i za brušenje većih površina.
Aj to ću si uzeti pa se zajebavati.

Makar za početnike svi preporučuju ekscentričnu polirku, navodno je puno sigurnija za rad i manja je šansa da se spali lak i slično...
To frend ima i s time svako toliko prolazi auto. Probao, nije baš nešto. Mislim odradi to posao, ali, ne znam, koristio sam Karcher profesionalnu polirku na kombiju i kraj nje je ta ekscentrična kao igračka iz kinder jajeta.
Može malo više infa za nas noobove. :D Hladovine nemam, obično sam prao na Croduxu, automatizirana praona. Full vanjsko i sušenje. Nisam nikad eksperimentirao s nečime a valjalo bi neku zaštitu il nešto staviti, malo da se sjaji. Neki savjet, sredstvo? :D
Ak si prao auto četkama na praoni, kasno je za sve :D

Ozbiljno, to ti je ko brusni papir, podere sav auto. A ako je lak uredan, operi ga nekim šamponom, očisti glinom("podmazuj" lak šamponom dok čistiš), opet operi, osuši(mikrofibra vlažna, suha oštećuje lak), onda uzmi vosak, sealant, keramiku i nanosi.
Ja koristim sljedeće:
https://partes.hr/shop/proizvodi/njega_10-1089/samponi_11-1089/sampon-i-osvjezivac-189l-koncentrat-1331i-meguiars-gold-class-car-wash-shampoo-conditioner/https://partes.hr/shop/posebne-ponude/meguiars-profesiona_11-1089/glina-srednja-meguiars-detailing-clay-mild/https://partes.hr/shop/proizvodi/njega_10-1089/unutrasnjost_20-1089/sredstvo-za-ciscenje-i-obnavljanje-koze-meguiars-gold-class-rich-leather-cleanerconditioner/https://partes.hr/shop/proizvodi/njega_10-1089/unutrasnjost_20-1089/sredstvo-za-prirodan-sjaj-unutrasnjosti-meguiars-natural-shine-protectant/https://partes.hr/shop/proizvodi/njega_10-1089/zastita-eksterijera_12-1089/vosak-za-tamne-boje-200gr-soft99-new-fusso-coat-12-months-wax-dark/
A krpe koristim od Rekord Tima mikrofibru.
Sad ne znam gradacije, ali za poliranje voska(buffing) koristim neku ful gustu, za sušenje neku gustu, ali ne tako jako, za pranje onu rukavicu sa "peteljkama", a za felge neke tanke mikrofibre.
Za kožu i kokpit koristim srednje guste krpe.

Još moram nabaviti set četkica za felge, šarke, kanale oko kedera i sl.
A za tepihe(ove tvorničke) koristim W5 sredstvo za tapacirung i plastičnu četku. To prvenstveno koristim za odmorište za nogu na VTS i Pandi jer pomični(aftermarket, ne znam kak da nazovem) tepisi ne pokrivaju isto pa se zapraši.
 
Posljednje uređivanje:

Pavel

Lepi™
Ak si prao auto četkama na praoni, kasno je za sve :D

Ozbiljno, to ti je ko brusni papir, podere sav auto. A ako je lak uredan, operi ga nekim šamponom, očisti glinom("podmazuj" lak šamponom dok čistiš), opet operi, osuši(mikrofibra vlažna, suha oštećuje lak), onda uzmi vosak, sealant, keramiku i nanosi.

A krpe koristim od Rekord Tima mikrofibru.
Sad ne znam gradacije, ali za poliranje voska(buffing) koristim neku ful gustu, za sušenje neku gustu, ali ne tako jako, za pranje onu rukavicu sa "peteljkama", a za felge neke tanke mikrofibre.
Za kožu i kokpit koristim srednje guste krpe.
Na dosta mjesta je lak ispucao još kad je kupljen. Pardon my french ak to je lak..Uglavnom tanka prozirna folija se odvaja. Ima par mjesta na prednjim A nosačima i otraga oko prtljažnika i C stupova. Ljušti se onako..Na četkama na praoni sam ga prao možda 2-3 puta godišnje. Uglavnom ga operem doma ili na praonici. Uvijek mi bude musav pa se samo naživciram s pranjem. :D


I ne znam za vas..Ali ja unutra imam onu verziju sa bež unutrašnjosti. I sad, gore gdje su komadne klime je tvrda plastika. Dolje oko tipki mjenjača je..Ne znam..Nekakav glupi materijal koji se isto ljušti i na dodir je ljepljiv..Kao smola..Dođe mi da uzmem miniwash i isperem unutra sve. Nevjerojatno koja glupa vrsta plastike/premaza. Poput karamele jbt..Ne znam jel drugi imaju takve probleme. Crna unutrašnjost je majka..Al stvarno
 

Pavel

Lepi™
To je bezbojni :D

Onda bi trebalo te elemente prefarbati, najbolje da onda cijeli auto daš lakirati.
Ima 300.000km, od 1.4. sam na novom poslu (ZG), što znači da kad sve ovo stane (sad je remote rad), putuje se SK-ZG-SK. Lakirat auto koji će do kraja godine imat 400.000km ili više.. Meeeeh.. Ako dobijem neke loto pare onda da. :D Ima tu i više ulaganja od samo laka. Jedino da ubodem neki C5 zadnja gen, s jako jako malo km (što je teško očekivati) za male novce..Ovako, tak je kak je.
 

Pavel

Lepi™
Pa znaš da i hoću. Mislim da me dosta dobro služio i da zaslužuje to. Nadam se da će se malo smiriti sve oko ovih zabrana, u miru kupim sredstva i probam po koracima kak si rekao temeljito ga počistiti. :)
 

Cutac

Prèkaroš
Mislio sam na popravak bezbojnog. Mene je kamen pogodio u krov(ne znam kako) i dignuo bezbojni. Plastičnim klinom otkinuo što se dalo, pošmirglao, prešpricao bezbojnim u spreju, pošmirglao, ispolirao i dobro.
Kad se zagleda, vidi se da je nešto rađeno(vidi se obris originalnog bezbojnog), ali sa više od pola metra se ne vidi, plus zatvoreno je, neće voda i led dizati bezbojni dalje.
 

Pavel

Lepi™
Mislio sam na popravak bezbojnog. Mene je kamen pogodio u krov(ne znam kako) i dignuo bezbojni.
Ja imam dignut bezbojni na C nosaču..Vjerojatno od vozila koje me mimoišlo. Ali šta ću. Probat ću ga sredit. Ima ga na par mjesta, barem da usporim širenje.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Bio juce do Linde(Lidl), uzeo ovaj kao sjaj za auto. Do sada sam koristio K2 vosak, i bio je odlican. ali ne mogu da ga nadjem u stanu :D.
Planirao sam verovatno sledeci vikend, pranje na onoj stanici, pa onda onaj glina sundjer, pa onda jos jedno pranje i susenje. Onda da ga premazem ovim. Cekam iz Kine korektore za crnu boju, pa da ofarbam tackice sa parkinga. 91n1XdZ32XL._SL1500_.jpg
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ok, znači u principu to je tvrda spužva (ili tako nešto) na koju je nanijet sloj gline?

Jel kvasite tu glinu dok to radite? I ako da čime, samo vodom ili još nečim?
Da, konstantno... osobno imam sprej za malo zamješanog sapuna i vode. Makar ima za kupiti i namjenskih lubrikanata, a neki preporučaju i detailere u spreju
 
Na vrh