Novi sistem naplate autocesta

Korištenje autoceste u 🇭🇷 radije bih plaćao

  • Vinjetom u vremenskom trajanju

    Votes: 0 0,0%
  • Po prijeđenom kilometru

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0

ExOduS442xb

Racing
Ne znam jel netko pratio, ali u zadnje vrijeme se počelo više pisati o vinjetima i javio se ministar koji tvrdi da je po njihovoj anketi 70% ljudi glasalo za "plati po prijeđenom kilometru". 70%? Tko ne bih htio uzeti sustav kakav ima Slovenija pa i dio drugih EU zemalja koji jeftiniji i efikasniji. Ljudi bi puno više koristili autoceste, zar ne vide ekonomsku korist od toga i dugoročno bi država profitirala, pozitivno bi utjecalo i na sigurnost putnika jer bi se rasteretile lokalne ceste. A da i ne govorim o zastojima i gužvama tijekom ljeta.

Za primjer, ja i stari smo u 4mj otišli na put do Berlina (sa stajanjem u Pragu i Bratislavi) i nazad, napravili nešto manje 3k km (oko 2700km) - vinjete smo uzeli za Mađarsku, Češku i Slovačku, ne znam dali su skupa kostale 50tak eura (sve je trajalo nekih 6-7dana), morao bih provjeriti, ali je oko 2500km napravljeno samo na autocesti - za usporedbu cura mi je iz Zadra, i svaki put kad potegnem tamo i nazad ostavim 500kn, a radi se o nešto manje od 1200km.

Ne znam gdje su izvukli tih 70%, nitko koga znam nije za postojeći sustav.
Dali nekom ovdje paše trenutni sustav naplate? :)
 

szahtila

Well-known member
Ne znam jel netko pratio, ali u zadnje vrijeme se počelo više pisati o vinjetima i javio se ministar koji tvrdi da je po njihovoj anketi 70% ljudi glasalo za "plati po prijeđenom kilometru". 70%? Tko ne bih htio uzeti sustav kakav ima Slovenija pa i dio drugih EU zemalja koji jeftiniji i efikasniji. Ljudi bi puno više koristili autoceste, zar ne vide ekonomsku korist od toga i dugoročno bi država profitirala, pozitivno bi utjecalo i na sigurnost putnika jer bi se rasteretile lokalne ceste. A da i ne govorim o zastojima i gužvama tijekom ljeta.

Za primjer, ja i stari smo u 4mj otišli na put do Berlina (sa stajanjem u Pragu i Bratislavi) i nazad, napravili nešto manje 3k km (oko 2700km) - vinjete smo uzeli za Mađarsku, Češku i Slovačku, ne znam dali su skupa kostale 50tak eura (sve je trajalo nekih 6-7dana), morao bih provjeriti, ali je oko 2500km napravljeno samo na autocesti - za usporedbu cura mi je iz Zadra, i svaki put kad potegnem tamo i nazad ostavim 500kn, a radi se o nešto manje od 1200km.

Ne znam gdje su izvukli tih 70%, nitko koga znam nije za postojeći sustav.
Dali nekom ovdje paše trenutni sustav naplate? :)
Nisi vidio pitanja iz ankete? Od jučer se vrte po medijima, prosurfaj malo i biti će ti jasno odakle 70%
 

Pavel

Lepi™
Podmuklo su ubacili ovaj dio “i većine državnih cesta” pa je ekipa mislila da ako glasa za vinjete da će hrpa cesta doći pod naplatu. Tipična HDZ-ovska posla. Uvijek postoji iskušano i jeftinije postojeće rješenje u EU ali mi smo poznati s time da tjeramo kontra. Cijela EU je imala ujednačeno visoko obrazovanje jedino su naši eksperimentirali sa stručni vs. sveučilišni i famozni struč.spec.oec. Ne znam jesmo li ikoje rješenje EU kopirali osim onog što smo kroz Uredbe bili prisiljeni uzeti. Evo, sad smo i Zakon o kibernetičkoj sigurnosti uspjeli zakomplicirati.
 

diegos

Well-known member
Podmuklo su ubacili ovaj dio “i većine državnih cesta” pa je ekipa mislila da ako glasa za vinjete da će hrpa cesta doći pod naplatu.
Hehe tocno to, napisali anketu a u prvoj stavki indirektno piše "nemoj za ovo glasat" :)
 
Na vrh