Misteriozna polugica na motoru

dares

New member
Pozdrav Citroendzije :)
imam mali problemcic sa svojim ljubimcem.
Naime,pukla mi je plastikica na poluzi koja pomjera leptir za zrak (valjda sam dobro uspjeo objasniti) ne znam njen pravi naziv niti kako zapravo funkcionise.
Na kraju se zavrsava plasticnim dijelom koji se kaci na dio metala u vidu kuglice.
I to je bilo skarabudzeno nekakvim limicem (takvog sam ga kupio) i sad je to puklo skroz,a ne zelim da improvizujem.Zna li neko kako se taj dio strucno zove,cemu zapravo sluzi i gdje se moze nabaviti polovan ili nov?
Unaprijed hvala!



Sliku sam skinuo sa neta,ali identicno izgleda.
Surfao sam pokusavao naci njegov naziv,ali nista.
 

Konrad

New member
to ti je medu majstorima zvana dijafragma, imas polugu koju vuce vakum membrana s druge strane preko elektroventila...

taj plasticni komad je mana tog dijela, a da zamijeni cijelu dijafragmu trebas spretnosti i vremena...

ja ti imam komad bez te plastike, inace ti ide to sve u komadu i kosta cca 208 kuna

 

Mrèela

New member
Ja sam imao isti problem,isto tako kupio auto sa slomljenom tom plastikom,mnogo sam se namučio svašta sam probao dok nisam popi....o i otišao u servis i sredio to.
Deo košta oko 30 e i ruke 15e. Ja mislim da bi plastičar to mogao zavariti,napraviti taj vrh i uštedeli bi bar 30e,ako ne i više.
Da ovo majstori zovu dijafragma,služi za otvaranje klapni.;) Sa tom slikom tog dela odete na otpad,prodavnicu,servis i eto rešenja.Pozdrav!
 

Konrad

New member
u servisu pretezno naplate cijeli dio a zamijene samo tu plasticnu kopcu jer za zamjenu kompletnog dijela treba malo se pomucit :D
 

Mrèela

New member
Meni su promjenili cijeli deo,nisu me mogli prevariti jer sam znao kako moj deo izgleda,a čudno da nisu pokušali.:whistling:

Meni izgleda da su ovo namerno loše napravili kako bi servisi uzimali pare.
Kako je moguće da je to tako slabo,loše napravljeno?
 

Konrad

New member
nije slabo, pretezno puca nakon 100 000km, svaki put kod ubrzavanja se ta polugica pokrece...koliko puta dnevno se ona aktivira?
 

Mrèela

New member
Ma znam,kako to radi.
Ja sam taj deo rastavljao,ona žica je jako kruta ,a plastika je samo na vrhu,a vrh je baš oslabljen .Mislim da je to mnogo bolje moglo da se uradi.;)
 
Na vrh