Elektricna ručna + disk pločice

gambler072

C5 enthusiast
Pozdrav svima,
znam da ima nekoliko clanova na forumu sa c5 koji ima elektricnu rucnu, pa me interesuju njihova iskustva sa zamjenom zadnjih disk plocica. Buduci da jos nisam mijenjao zadnje plocice interesuje me je li to posao za ovlasteni servis ili moze manje-vise svaki majstor to uraditi. Ovo pitam iz razloga sto sam na nekim forumima (a i neki prodavci autodijelova su me upozorili) citao da nije bas najjednostavnije, tj. da se auto mora prije skidanja skopcati na Lexiu da se rucna stavi u polozaj za zamjenu plocica, i da se mora nakon zamjene kalibrirati, i da se klijesta moraju rasiriti posebnim alatom.
Kakva su vasa iskustva?
 

Brruno

Well-known member
To sam i ja cuo za zadnje. Zaheban taj nas C5 :)
Najbolje za si nabavis pločice ako mozes jeftinije i pravac ovlašteni ako mozes do njega i do servisa koji voli citroene :)
 

Milosh

Test
Ja nemam konkretno iskustva oko zamjene, ali vrlo lako moguće da je tako. Znam da se u Diagbox-u može pročitati hrpa parametara o ručnoj kočnici, uključujući dužinu hoda kočnice u mm i silu pritezanja u Nm, što me prilično iznenadilo.

Kad sam pročitao naslov teme mislio sam da se radi o pretjeranom trošenju zadnjih pločica.

Ne znam kakva su vaša iskustva po tom pitanju, ali kad je moj kolega, prethodni vlasnik mog C5 preuzeo auto od prvog vlasnika, tada je imao 35000 km na satu, ustanovljeno je da su zadnje pločice skroz potrošene. Tada su mu u ovlaštenom rekli da C5 inače pretjerano troši zadnje pločice ako se kreće sa automatskim otpuštanjem ručne. On je od tada uvijek ručno spuštao prije kretanja a ja sam skroz isključio autom. pritezanje ručne. Auto sad ima 80000 km i još ima dosta materijala na tim pločicama koje su stavljene na 35000 km.
 

gambler072

C5 enthusiast
Huh, izgleda da cu ja probijati led :) Danas ili sutra idem do ovlastenog svakako po vodilicu rucne, pa cu usput pitatii koliko bi bila zamjena i da li mogu donijeti svoje dijelove na ugradnju. Moje prednje su promijenjene, zadnje jos imaju mesa, ali pocele su da cvile kada se zagriju, sto mi se bas i ne svidja :) A sto se tice trosenja plocica, to stvarno ne znam jer je auto kod mene tek cca 2000km, a automatska rucna mi je iskljucena svakako ne toliko zbog trosenja plocica koliko zbog "postede" citavog sistema rucne. Isto tako, logicnim mi se cini da mora na lexiu na kalibraciju jer zatezanje sajli ne moze biti isto kod potrosenih i novih plocica.
Ako neko ima iskustvo, cekamo i dalje, a i ja cu svakako javiti update kada budem mijenjao plocice.
 

Milosh

Test
automatska rucna mi je iskljucena svakako ne toliko zbog trosenja plocica koliko zbog "postede" citavog sistema rucne.
Jel imaš na tabli upozorenje o tome da ti je isključena ručna?

Ja sam kod sebe isključio ručnu, tj. automatsko pritezanje, ali sad imam na tabli upozorenje "Handbrake not applied" svaki put kad ugasim auto. Zasvira par puta pa se ugasi. Samo sam na brzinu pogledao ali nisam vidio gdje se gasi to upozorenje.
 

gambler072

C5 enthusiast
Upozorenje se ne moze ugasiti u opcijama, svijetli non-stop na instrument tabli i kada je auto upaljen a otvore se vozaceva vrata zvucnim signalom upozorava da rucna nije podignuta, ali na to sam se vec navikao :) ne znam moze li se upozorenje iskljuciti preko lexie, provjerit cu zajedno sa zamjenom plocica.
inace na tabli mi je ovakva ikona
 

Cutac

Prèkaroš
logicnim mi se cini da mora na lexiu na kalibraciju jer zatezanje sajli ne moze biti isto kod potrosenih i novih plocica.
Zar ne bi trebalo biti riješeno da motor zateže do određenog momenta, nevezano koliko to sajle zahtjeva?
 

gambler072

C5 enthusiast
Zar ne bi trebalo biti riješeno da motor zateže do određenog momenta, nevezano koliko to sajle zahtjeva?
Vjeruj da ne znam, nisam proucavao sistem rucne, mozda i jeste tako, ali opet ovi forumi koje sam listao kazu da je lexia "must have" za zamjenu zadnjih plocica.
 

Milosh

Test
Zar ne bi trebalo biti riješeno da motor zateže do određenog momenta, nevezano koliko to sajle zahtjeva?
I meni bi to bilo logično.
Upozorenje se ne moze ugasiti u opcijama, svijetli non-stop na instrument tabli i kada je auto upaljen a otvore se vozaceva vrata zvucnim signalom upozorava da rucna nije podignuta, ali na to sam se vec navikao :) ne znam moze li se upozorenje iskljuciti preko lexie, provjerit cu zajedno sa zamjenom plocica.
inace na tabli mi je ovakva ikona
https://i.imgur.com/utLLXgY.jpg
Da, i kod mene je identična ikona i identično se ponaša. Prilično me to nervira. I mislio sam na gašenje upozorenja preko dijagnostike, tako sam i ručnu ugasio. :D
 

gambler072

C5 enthusiast
Zasto si je iskljucio preko Lexie? Ja sam to uspio preko parametara vozila (dugi pritisak na lijevi tockic na volanu), tu su izmedju ostalog postavke za dnevna svjetla, automatsku rucnu, guide-me-home svjetla, i sl... Koliko znam samo prve serije C5 to nisu imale, ali se moglo i to ukjuciti preko Lexie.
 

Milosh

Test
Ja čak mislim da imam tu opciju u meniju preko tipki na volanu, ali eto isključio sam je preko dijagnostike. :D Iskreno, u taj meni sam samo par puta ušao i zaboravio za to. :D
 

pokra89

Well-known member
Izgleda da se u lexiji mogu namjestiti parametri koje će biti u tom malom izborniku, a između ostalih i automatska ručna kočnica.
 

Cutac

Prèkaroš
Meni je lega pričao da je negdje nešto tražio za Mečku i naletio na nekog Rusa koji piše vlastite naredbe za aute. Spoji se na komp, hakira i piše što hoće da mu auto radi i kada.
 
Na vrh