C4 Grand Picasso - problem sa navigacijom

Avladis

Member
Ako sam dobro shvatio, ako skinem + klemu onda kasnije mogu imati problema sa kodom radija, kodiranjem ključa, podizačima prozora i sa raznim drugim sranjima. Dok skidanjem - kleme do toga nebi trebalo doći.
Ili se varam?
 

visaluteju

Well-known member
Ne ne u mom prethodnom postu sam ti objasnio zasto minus, pronadji i procitaj, zbog uzemljenja. Mozes ti i plus ali pazi dobro da ne dotaknes kad skines klemu nista metalno na autu, zamotaj je u nesto, resetovace ti se sat datum i te dzidzabidze, e sad da li ce ti kod traziti to stvarno ne znam
 

gambler072

C5 enthusiast
99% ti nece trebati nikakav kod, a da li ces uraditi bsi reset skidanjem + ili - kleme je svejedno u smislu reseta, samo moras paziti na ovo sto je kolega u postu iznad napisao. Da bi bio siguran da si odradio bsi reset proceduru kako treba, pronadji na forumu tutorial za to, mislim da je u sticky temama.

edit: evo tema - https://www.citroenforum.hr/citroen-opcenito-38/bsi-reset-8392/

A evo i procedura koje sam se ja uvijek drzao i sa kojom nije bilo nikakvih problema:

You could first of all try a BSI reset to reinitialise the ECUs:

Put the driver's window down, lift the bonnet and ensure all equipment is switched off.
Ensure all doors are closed and remove key from the ignition.
Wait for 4 minutes, disconnect the vehicle battery and wait for 5 minutes.
Reconnect the vehicle battery, wait a further 2 minutes minimum (do not open doors, boot, or press any switches)
Switch on the ignition only and check system's functionality.
Hold lock button on key down for 10 seconds.
Remove key open & close door test central locking system.
Start the engine and complete the system's check.
Failure to follow this procedure could result in incorrect operation of many BSI related items.
 
Posljednje uređivanje:

gambler072

C5 enthusiast
Skidao sam minus, ali kod mene je akumulator na normalnom mjestu :) Skinuo plus ili minus, isto ti je, ne zna bsi koju si klemu skinuo, zna samo da ne dobija struju vise :D uzmi neku deblju rukavicu, navuci je odmah preko plusa i miran si
 

Milosh

Test
Skidao sam minus, ali kod mene je akumulator na normalnom mjestu :) Skinuo plus ili minus, isto ti je, ne zna bsi koju si klemu skinuo, zna samo da ne dobija struju vise :D uzmi neku deblju rukavicu, navuci je odmah preko plusa i miran si
Tako je, svejedno je koju skineš.
 

Avladis

Member
Napravio sam sve prema gore opisanoj proceduri.
Ništa se nije dogodilo osim što se sat resetirao.
Radio sam i veće vremenske pauze od onih gore napisanih. I iako ga još nisam provozao, čini mi se da je sve isto. U svakom slučaju, greška sa GPS-om je i dalje tu.
Ne znam da li ono navedeno u proceduri "check system's functionality" odnosno "system check" znači neka propisana procedura ili samo da se provjeri funkcioniranje prema vlastitom nahođenju?
Nekako sam stekao dojam da je to neka procedura kroz koju te vodi kompjuter/sustav a meni se to nije pojavljivalo.
Da li je to tako trebalo biti?
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Rekao bih da je sad na redu opcija Update Firmware-a na samom navigacijskom uređaju.
Utvrditi točno koji je uređaj u pitanju (SMEG ili SMEG+), preuzeti i provesti Update pa vidjeti ima li rezultata...
 

Avladis

Member
To sam već napravio. Ništa od toga.
Ni novi firmware ni karte ne pomažu.
Sa novim firmwareom sam samo dobio to da mi sada piše i Satellites visible 0 i satellites in use 0.

Danas sam išao pogledati antenu.
Gps receiver je u bazi antene na krovu.
Prema Googlu do njega idu 2 kabela. Am/fm i GPS. GPS bi trebao biti plavi fakra konektor.
Provjerio sam napon na njemu i dobivam 5v. To valjda znači da je kabel ispravan i da ima vezu sa sistemom, zar ne?
Ili se varam? Ne znam da li dobro zaključujem ali sve auto gps antene su 3v-5v.
Ako to imam na kablu onda znači da je vod do tuda dobar, zar ne?
Ako je tako, ostaje sumnja u antenu.
Skinuo sam ju i rasklopio. Izgleda ok.
S obzirom da je GPS modul na dnu baze od antene, moguće da je da je malo vode ušlo unutra i da je zbog toga izgubio kontakt/pregorio.
Dakle, moj zaključak je da je do gps recievera.
Molim da me ispravite ako mislite drugačije
 

gambler072

C5 enthusiast
S obzirom da je GPS modul na dnu baze od antene, moguće da je da je malo vode ušlo unutra i da je zbog toga izgubio kontakt/pregorio.
Taman sam krenuo da ovo napisem, cuo sam i ja da ih zna voda ostetiti... Mozes li neku drugu gps antenu spojiti na taj kabl, pa ako proradi, znas do cega je...
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Je li taj auto "provučen" kroz dijagnostiku? Ovlašteni servis ili netko tko ima Lexiju? Možda bi dijagnostika otkrila neki nedostatak u sustavu...

Meni je i dalje misterij kako se na karti vidi ikakav pomaka vozila (makar i netočan) ako uređaj ne koristi niti jedan satelit? :confused:
 

Avladis

Member
Bio je na dijagnostici prije nego je uvezen prije 2 mjeseca. Nije bilo greške.
A s obzirom da sam novi u Citroen krugovima ne znam nikog tu tko bi mi to napravio.
Ne znam ni ja kako registrira pomak. Negdje sam citao da gps ima veze i sa nekim senzorom abs-a. Ne mogu se sad sjetiti gdje i kako je to povezano.
Zna li netko nešto o tome?

Naručio sam gps antenu koja se stavlja u auto. Kinezi to prodaju za 25kn. Pa ću nju priključiti na postojeću instalaciju na krovu i vidjeti da li to šta mjenja.
Ako je to rješenje onda bi ju mozda i ostavio, samo je kroz tapecirung krova provukao ponovo naprijed i stavio negdje na prednje staklo. Ne da mi se raskapati prednju konzolu da je tamo uključujem.
Pretpostavljam da je to vise posla.
Ako nije do antene, onda mi dijagnostika ne gine.
Imate nekoga za preporuciti?
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Da, najjednostavnije je probati s novom antenom.
Nju je u "normalne" C4 i C5 lako provući iza radija i pretinca za rukavice kroz A stup do panela prednjeg svjetla u kabini i tamo se ona svojom magnetnom stranom lijepi za limeni krov.
Pretpostavljam da bi i kod tebe mogla tamo (da ju ne provlačiš skroz iza)?
Ali lovit će ona 5-6-7 satelita (dovoljno) i ako ju samo gurneš negdje iza radija...
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
To je posao niske kompleksnosti. Trebao bi biti sat rada: 130kn + PDV = 162,50 kn ako uzmu cijeli sat. Realno, obavit će to u 15-ak minuta i mogu uredno zaračunati stvarno utrošeno vrijeme ili eventualno pola sata.
Ne mogu te (tj. Avladisa) oderati samo za dijagnostiku kompletnog auta, a kamoli samo radio-navigacijskog uređaja...
 

Avladis

Member
Da, ali ne znam kako se vadi radio. Ako tko zna objasniti, i nije neka komplicirana priča, mogao bi tako.

Povjeriti softverski problem ljudima koji u 2019-oj nisu u stanju svoj servis umreziti s ostalima (da se može provjeriti povijest održavanja) kao sto to ne može CIB, hvala, ali nebi, ako bas ne moram.
Takvo poslovanje ne mislim podupirati.
Za antenu koja u Brezicama kosta 40 € oni tu traže ravno 100!

PS- ako se ne varam, u CIB-u je najniža tarifa 200kn + PDV
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Pozdrav svima, nije me bilo neko vreme. Elem, procitao sam sve i dalje mi nije jasno iz kog razloga ne pronalazi satelite. Ja sam sebi bio narucio od braće kineza tu gps antenu sa fakra konektorom. Taman narucio, sutra dan skidajuci klemu + problem se resio sam od sebe. Na tvom mestu, narucio bih tu antenu za 4$.
 
Na vrh