Brujanje kompresora klime

perulika

New member
Pozdrav, opet ja gnjavim :)
Naime, klima mi je slabije hladila (ali je sve bilo normalno, tipa osjetio sam opterećenje kao da radi, ali ne hladi, hladilo je slabo, pa mi je neki zaključak bio treba napuniti sistem plinom i to, nemam pojma kad je zadnji puta punjen, imam auto 4 godine a prije kad je punjeno tko zna).

I sad odem do servisa za auto klimu, spoji ga na neki tamo uređaj (vakumira, ispuše, čisti, stavi boju i plin, sve automatski uređaj radio, ovaj samo prikopčao), čekao sam oko 45 min dok to sve sredi taj uređaj, na kraju probali hladi (na mjestu), ok odoh hvala bok.

Međutim kako sam se vozio 5 min (znači od kad je on napunio), čuje se zvuk naprijed iz motora / oko motora / motor klime / kompresor što već, tipa ono prva druga, ubrzavam, dosta jak zvuk, bruji naprijed itd, prebacim u treću ok smiri se ... Rekoh odvezem se do doma, bit će to ok i stalo lagano nakon nekoliko metara, ali opet mi se pojavilo nakon 2 dana (jest da se nisam baš vozio)

Može neka procjena što bi to bilo informativno prije neka odem čovjeku da pogleda to opet ?
Izgleda mi kao da ta klima, ovisno o okretajima / brzini prebacuje sebe u neku drugu brzinu stanje. Znači na leru je neka jedna kad klima radi, kad počneš prva druga, prebacuje (barem meni laiku to tako izgleda). A sada u mom slučaju ne prebaci pa se čuje.
Znači prva druga, radi klima, čuje se to brujanje, treća ok smanji se, četvrta ugasi se klima.

Znači ovaj problem / zvuk / brujanje (kao da ono vozim mercedes ili jeep to se zna čuti ono misliš da avion ide :D)
Hvala.

EDIT: zna netko koliko grama plina ide u Xsaru 2004 1.5dci ?
 

ZlatkoC4

Well-known member
ne bih ti znao reči sigurno ali trebao bi se vratiti u servis jer može biti lako da nema dovoljno ulja u kompresoru. ali četiri godine ne pregledati klimu helo:shock: samo ti otjeraj nazad auto, ovo šaltanje brzina nema veze sa klimom. kad je upaljena klima auto može samo osjetno slabije vući i ništa drugo.
 

perulika

New member
Ok da naučim znanje, svakih koliko treba servisirati / pregled klimu ? Da otići ću kod čovjeka, rekoh da se informiram i napišem topic, pa kad nekome zatreba u sličnom problemu, ima informaciju :)

Da kad je upaljena klima, osjetno slabije vuče, to mi je jasno ...
 

ZlatkoC4

Well-known member
treba ju pregledati svake dvje god.To ne znaći i da je treba puniti. a filter kabine mjenjati svaku godinu i odmah izvršiti i dezinfekciju klime a taj dio može svako sam sa sprejem za dizenfekciju koji se otpusti u kabini dok je klima u zatvorenom krugu. :grin:
 

perulika

New member
@ZlatkoC4
ok navedeno ću napraviti čim osposobim normalan rad klime (bez brujanja i tih zvukova). Evo danas upalio klimu na semaforu, radi, ali kad ubrzam, druga da ga prebacim u treću, bruji / zuji dosta ono ... vidjet ćemo (vozit ću se bez klime da ne zeznem još nešto dodatno, dok ne odem do servisa)
Dezinfekciju radim kojim sprejem ? Neka preporuka ?
Možeš pojasniti što je zatvoreni krug ?
Znam gdje je filter kabine, dolje ispod onog suvozačevog pretinca, treba maknut onu zaštitu (tepih / kako god to zvali), ispod, ima vijak jedan koji maknem i pomicanjem tog uskog poklopca se otvara taj prostor (ako nekome zatreba nekad). Da mijenjao sam to, ali sad ću isto kad sredim ovu klimu

@quadrolg
istina da imam i renault 1.5dci pa pomiješao
ovdje se radi o 1.4hdi :)
 
Posljednje uređivanje:

ZlatkoC4

Well-known member
Sprej imaš kupiti po svim trgovinama autoopreme pa i kaufland, pevec itd. Piše ti na spreju za dizenfekciju klime. maleciki sprej koji se stavi ispred konzole u kabinu stisne se do kraja i izađeš iz auta.
Zatvoreni krug je kad zatvoriš da ti klima ne usisava vanjski zrak, treba biti uključen samo zrak iz kabine tako se onda sprej usisava kroz kanale otvora klime i sve otvore dizinficira.

S tim da klima treba biti na jačem hlađenju kad to radiš.
1. zatvoriš dovod zraka iz vana.
2. Upališ klimu na jače
3. kad je klima počela dobro hladiti aktiviraš sprej i odmah van iz auta
nek sprej iscuri klima odradi. A u uputama ti piše koliko minuta treba raditi da sve prođe kako treba. jer nisu za sve sprejeve iste vrjednosti.:grin:

Još jedan savjet kod klime. znači inače kad je upotr:cenzura::cenzura::cenzura:avaš naravno sa zrakom izvana. prije odredišta kad negdje ideš ugasi dvje tri minute raniije klimu prije gašenja auta. tako da ti ventilator isuši kondezat u sistemu, tako sprječavaš razvoj bakterija u sistemu pouhanja. :grin:

Valjda sam bio jasan:grin:
Ako mogu još kako pomoći tu sam:cool:
 

perulika

New member
@ZlatkoC4
ok super, dosta si pomogao, pogledati ću za taj sprej. Eto čim osposobim klimu imam posla (filter i sprej da dezinfekciju)
maleciki sprej koji se stavi ispred konzole u kabinu stisne se do kraja i izađeš iz auta
znači samo ga aktiviram, složim klimu da vuče zrak iz kabine i neka radi koliko piše da treba, ok primljeno na znanje :)

a ovo za brujanje ću vidjeti ... nadam se da treba nešto dopuniti (kratko i jeftino :D haha), valjda mi nije kompresor taj otišao (ode moje $$$) :)
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh