Zavojnica volana

Fastrs

Member
Problem je sa zavojnicom volana, kratko svijetlo radi kako mu dodje, kad se stavi duga svijetla ugasi ih automatski nakon par sekunda. Zavojnica dolazi u kompletu. Zanima me ako je tko probao samo rucku promijenit. Nasao sam ovako nesto, da li bi to odgovaralo
https://m.aliexpress.com/item/32691294018.html?pid=808_0000_0109&spm=a2g0n.search-amp.list.32691294018&aff_trace_key=d18e17921d7e4a99929e3d780ad43f88-1544223414463-07941-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=3866amp-2QOjDksS1PUbF0VgA5vGgw1544223474165
 

cepet

Member
Nisam znao da se uopće mogu individualne ručice mijenjati, koliko ja znam treba cijeli comms 2000 jedinicu ili kako se već zove zamijeniti. Moj isto zeza sa kratkim/dugim svjetlima i žmigavcem, ali stanje je takvo već sigurno 3-4 godine.
 

Kanader

Active member
Evo imam problem sa Xsarom i 99% da je zavojnica u pitanju. Prilikom okretanja volana čuje se zvuk sličan struganju gume o gumu. Ne radi mi truba, a ne pali se niti signalizacija za vozački zračni jastuk. Možda je netko prije izvukao lampicu. U Citroen servisu traže 3850 hrk za zavojnicu i ručice. Da nije tehničkog najrađe bi mu provukao žicu i spojio trubu na šalter ko na svjetlo u stubištu. Ili da uzmem sa stare Xsare ručicu koja je imala trubu sa strane pa nju ugradim jer ne dolazi u obzir dati tolike novce za takvu glupost. Zračni jastuk me uopće ne interesira, ali truba mora nekako proraditi.
Na otpadima nula bodova. Prijedlog? Samo nemojte da ju zapalim. Taj prijedlog već imam od sebe.😬Xsara je 2003. god. 1.4 benzinac.
 

Mrki5

Well-known member
Evo imam problem sa Xsarom i 99% da je zavojnica u pitanju. Prilikom okretanja volana čuje se zvuk sličan struganju gume o gumu. Ne radi mi truba, a ne pali se niti signalizacija za vozački zračni jastuk. Možda je netko prije izvukao lampicu. U Citroen servisu traže 3850 hrk za zavojnicu i ručice. Da nije tehničkog najrađe bi mu provukao žicu i spojio trubu na šalter ko na svjetlo u stubištu. Ili da uzmem sa stare Xsare ručicu koja je imala trubu sa strane pa nju ugradim jer ne dolazi u obzir dati tolike novce za takvu glupost. Zračni jastuk me uopće ne interesira, ali truba mora nekako proraditi.
Na otpadima nula bodova. Prijedlog? Samo nemojte da ju zapalim. Taj prijedlog već imam od sebe.😬Xsara je 2003. god. 1.4 benzinac.
Skini vazdušni jastuk i spoji žicu ako nije ili očisti kontakte - mora da radi . To je par minuta posla . Evo video od C5 treba da je isto ili slično
Screenshot 2022-10-03 at 17-14-28 Citroen C5 Steering wheel removal.png
Nisam znao da se uopće mogu individualne ručice mijenjati, koliko ja znam treba cijeli comms 2000 jedinicu ili kako se već zove zamijeniti. Moj isto zeza sa kratkim/dugim svjetlima i žmigavcem, ali stanje je takvo već sigurno 3-4 godine.
Flet kabal u ručici , ja sam kod sebe zamenio . Sve to može da se uradi ako nije crkla elektronika, mada može i ona ali to nije isplativo ako ne znaš sam. Ablednderi se mogu menjati , kao i flet kablovi u njima.
Evo video gde čovek detaljno objašnjava kako to popraviti.
Slobodno pitaj ako nešto nije jasno .
 
Posljednje uređivanje:

Kanader

Active member
Evo najnovije informacije. Bio sam kod autoelektričara i kaže da je zavojnica u redu kao i airbg , ali je prekinuta traka za sirenu i da se to ne mile popraviti već da treba sve promijeniti u kompletu. Navodno je to već netko prije radio i krivo namotao taj kabel i zato je došlo do puknuća.
 

Kanader

Active member
Kupio novu zavojnicu i radila je par tjedana. Odjednom vidim da truba ne radi. Kroz poklopac sirene vidim da je izvučen konektor zračnog jastuka i pri motanju volna krcka. Što je njgore ne mogu skinuti zračni jastuk s volana uobičajenim putem. U donjem dijelu volana ne otpušta. Vidim da ima tri rupe na volanu iza, ali prošli put ovu najdonju nismo dirali pa smo skinuli volan bez problema. Ima li još nešto što drži vozačev airbag u donjem dijelu volana. Gornji dio skoro izađe van, ali donji je kao zapečačen. Ima li tko savjet kako skinuti zračni jastuk da vidimo što se događa u pozadini? Razmišljao sam čak da više razbušim one dvije rupe sa stražnje strane upravljača kako bi vidio što se događa unutra
 

Mrki5

Well-known member
Kupio novu zavojnicu i radila je par tjedana. Odjednom vidim da truba ne radi. Kroz poklopac sirene vidim da je izvučen konektor zračnog jastuka i pri motanju volna krcka. Što je njgore ne mogu skinuti zračni jastuk s volana uobičajenim putem. U donjem dijelu volana ne otpušta. Vidim da ima tri rupe na volanu iza, ali prošli put ovu najdonju nismo dirali pa smo skinuli volan bez problema. Ima li još nešto što drži vozačev airbag u donjem dijelu volana. Gornji dio skoro izađe van, ali donji je kao zapečačen. Ima li tko savjet kako skinuti zračni jastuk da vidimo što se događa u pozadini? Razmišljao sam čak da više razbušim one dvije rupe sa stražnje strane upravljača kako bi vidio što se događa unutra
Ne može ovako ?
 

Kanader

Active member
Ovo je za Xsaru Picasso. Ja imam običnu Xsaru. Straga na volanu imaju tri rupe. Kroz te rupe kao na videu treba provući odvijač i njime pritisnuti te žice da airbag iskoči. Problem je što ne znam da li treba na dva ili tri mjesta utaknuti odvijač. Zakleo bih se da smo prošli put gurali odvijač kroz dvije rupe, a sad vidim i treću, a baš suprt od treće ne želi otpustiti jastuk. Točnije airbag iskoči u gornjem dijelu, ali kao da ga nešto drži pri dnu volana.
 

Kanader

Active member
Pomoglo je👍 Kroz sve tri rupe treba djelovati odvijačem. Nažalost zatekao sam opet puknutu žicu za trubu iako sam nedavno mijenjao zavojnicu. Našao sam i otkopčan konketor airbega pa razmišljam fa bije on prilikom zakretanja volana polomio žicu od trube. Opet sam na početku problema, ali barem znam odspojiti zračni jastuk. Hvala svima n savjetima.
 
Na vrh