Zamena creva i posude hidraulike na Xantiji

Painkiller

New member
Imam Citroen Xantiu 2.0 HDI, 99. godište. Propala su mi creva što idu od posude (rezervoara) hidraulične tečnosti i sam poklopac na posudi ne dihtuje dobro. Uzeo sam druga creva i posudu pa bi da ih promenim.
Da li moram na nešto posebno da pazim prilikom izmene tih creva i posude ili samo ispustim ulje iz posude i raskačim creva i montiram drugo i sipam ulje?
 

charllie

Active member
Pa nema tu neke mudrosti:angel:,no prije operi tu posudu i filter u posudi benzinom i nalij novo ulje ak je staro.Inace ulje se menja svakih 60 000km a filtera( LHM-a) se pere na 30 000km.Pravilan ti je nivo kad je Auto dignut do kraja,da je gljiva izmedju crta.


Sretno!
 

Painkiller

New member
Da, znam za merenje nivoa ulja i za kontrolu filtera u boci. Kod mene su popucala creva na pregibu kod same boce, pa je prethodni vlasnik tu nešto budžio i nastavljao creva i tu sad flisuje ulje, a i sam poklopac posude ne dihtuje dobro, pa je i tu prethodni vlasnik nešto izgrunfovao sa diht masom,ali i tu opet curi ulje. Ja sam rešio da auto dovedem u top stanje pa ću zameniti sve što nije bilo kako treba, ali se do sada nikada nisam susretao sa hidrauličnim sistemima na autu pa zato je bolje da pitam... :grin:
 

charllie

Active member
Ti samo pitaj da nesto ne zeznes,jer kod hidraulike gdje je pritisak mozes puno da pogrijesis i da nastradas.A ovo su povratna crijeva i to nije neki problem no nemozes nista sa diht masom jer ne drzi,mozes mijenjat komad crijeva s crijevom za gorivo a izmedju neka spojnica(komad cijevi)metalna ili plasticna te selne.
 

Painkiller

New member
Veći je problem na spoju creva gde se spaja jedno drugo crevu i tu je lik sa živom gumom vezao. Na krivinama je i sada nastavljano nekim drugim crevima i stegnuto šelnama, ali i pored toga curi ulje. Pošto sam ja (malko) perfekcionista, smeta mi to budženo stanje i ne volim da mi ulje curi kojekuda.
Za sada nemam potrebe da diram ništa oko dela gde je pritisak,a li svakako i da treba, prvo ću pitati šta i kako...
Za sada, hvala puno...!
Javljam kada završim radove... :)
 

DS9

Active member
Btw, za slučaj potrebe ispiranja sistema koji koristi LHM Plus - upotrebiti HYDRAURINCAGE, po uputstvu.

[ame]http://www.total-distributor-partners.com/media/17576/hydrauincage_-_10.2003.pdf[/ame]
 

Painkiller

New member
Menjao sam samo poklopac posude i zaptivnu gumicu, očistio filtere i vratio sve lepo nazad. Ne flisuje ulje više na poklopcu. Ostaje mi još samo ta creva da promenim, nikako da uhvatim vremena i novaca da ih kupim i promenim. Malo sam dotegao šelne pa sad ne pušta na tim spojevima, ali svakako neću tako da ostavljam creva.
 

Painkiller

New member
Juče sam pokušao nešto malo da skarabudžim sa crevom, do sada je povratno crevo bilo nastavljeno samo varijantom crevo u crevo i džabe što je to bilo stegnuto i šelnom, tu je flisovalo ulje. Ja sam (za prvu ruku) hteo da ubacim bakarnu cevčicu kao umetak (nastavak ) i da iskoristim benzinsko crevo (fi 10 unutrašnji prečnik) do posude. Ono što nisam predvideo, je to da su kod mene creva poprilično trula i kada sam počeo da stežem šelnu oko creva sa cevčicom, jednostavno se zdrobilo i otpao je popriličan deo creva. E sad, ne bi bio toliki problem da nije otpalo skroz do one plastične račve (gde idu 4 creva) i onda sam morao da ubudžim neko parče creva u tu plastičnu račvu da bi to bilo ok i da ne bi curilo ulje tu. Za sada drži i ne flisuje ulje, ali sam danas poručio druga kompletna creva što idu do posude, pa ih menjam kad stignu za dan - dva...
 

Painkiller

New member
Da, ta creva, što idu do posude sa uljem, ću da kupim i da promenim. Ja sam našao na sajtu https://www.kupindo.com/
Od istog prodavca sam uzeo i kompletnu posudu sa filterima pre mesec dana. Tada nisam znao da ima i ta creva. Danas pregledao net i iskoči mi ta ponuda na Kupindu i ja uzeo.
Èovek koji je meni prodao Xantiu isto ima ta creva, ali on za njih traži 20 evra. Ovak lik na Kupindu mi ih je prodao za 1500 dinara. ;)
 

Painkiller

New member
Danas stigla creva i uspešno sam ih promenio. Bogme ima tu posla haos. Da bi se promenila ta dva ½hobotnica½ creva, mora da se skine sledeće:
Kutija filtera za vazduh, crevo od kutije filtera koje ide skroz dole do turbine (valjda je to turbina), raskače se sva creva od posude i skine se posuda za hidraulično ulje, plus razni držači creva i šelne. Najviše muke mi je zadao kraj creva što ide na letvu volana. Poprilično je na nezgodnom mestu, a obzirom da nemam kanal, niti dizalicu, morao sam se zavlačiti pod auto da bi skinuo staro crevo i namontirao drugo. Generalno su sva creva vrlo nezgodno zavučena i baš je zeznuto navući creva i staviti šelne i sve namestiti da ne curi ulje posle.
Uglavnom, sve je uspešno odrađeno, ulje dosuto na meru i nigde (za sada) ne curi... Videćemo dalje. Obzirom da prvi put radim oko hidraulike, vrlo sam zadovoljan učinkom... :weeabooface:
 

charllie

Active member
Bravo majstore,takodjer nisam imo pojma al zu malo volje,savjeta i litarature sam vecinom sam rjesavo moje Xm-e,Bx-e i Xantiju.:angel:
 
Posljednje uređivanje:

Lakii

Well-known member
Nije tako teško, ali da ti se smanje muke, pitaš nas koji se desetljećima borimo sa tim zelenim vragom!
:D

Bravo!
 

Painkiller

New member
Hvala vam, momci... :weeabooface:
Sinoć sam skontao da ipak nije sve iz prve prošlo kako treba. Oko gumice poklopca kutije ulja pušta ulje. Prvo sam mislio da na nekom od creva nisam dobro stegnuo šelnu, ali ipak na poklopcu pušta. Danas ću pokušati nešto da sredim da tu ne curi ulje. Videćemo šta će ispasti...
 

Painkiller

New member
Pa imam komplet drugu (polovnu, ispravnu) posudu zajedno sa filterima i gumicom. Našao sam gde mi flisuje ulje. Pušta na spoju plovka i poklopca. Stavio sam drugi poklopac, a gumicu koja zaptiva poklopac sam otkuvao u mešavini glicerina i vode i poprilično je omekanila pa za sada lepo zaptiva. Probao sam da dignem i spustim auto par puta i za sada ne pušta nigde. Videćemo za dalje... :)
 

Painkiller

New member
Misterija rešena... :)
Crevo (koje sam kupio polovno i neki dan menjao), što ide do pumpe, je na samoj krivini kod posude bilo naprslo i to se jedva videlo golim okom, ali dovoljno da stalno po malo slini ulje i zaliva oko poklopca pa mi se činilo da pušta na zaptivnoj gumici. To crevo sam sanirao i sada je sve suvo evo već par dana. Ja prezadovoljan. Na kraju potrošeno malo para i malo više živaca, dok se nije video konačan roblem, ali eto, uspešno rešeno na kraju... :weeabooface:
 
Na vrh