Video nadzor - što i kako?

Cutac

Prèkaroš
Pozdrav,

u kvartu se zadnjih dana svakodnevno prijavljuju provale i pljačke i zelim sto prije uvesti video nadzor. Ima netko friska iskustva ili kakav savjet?
Radi se o kuci sa dvoristem i dvorisnim prostorijama, da ne nabrajam koliko ima alata, strojeva, setova kotaca...
Trebao bih barem dvije kamere, ali ne znam niti koje niti na sto da ih spojim. Ideja je da uzmem kamere i stavim stari komp kao stanicu i spojim na njega dva WD Purple diska.

Cijenio bih svaku pomoc. Budzet je oko 2-3 tisuce kuna. Imam dosta svjetala na senzor, psa(iako je maza, laje), dobre susjede, ali zivi samo dvoje ljudi, tj. Nije obiteljska kuca da je skoro uvijek netko doma.
Pumperica na vratima nije opcija.

Hvala. :)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Par tabli ''objekt je pod video nadzorom'' i one falše kamere šta samo blinkaju bi vjerovatno bile dovoljno za preventivu. Druga linija obrane može bit svjetlo na senzor... Ne mora bit ništa jako, ima baterijskih sa ledicama. Sa tim si 99% siguran od tih klinaca šta operiraju. To ti je parsto kuna troška.

No za taj buđet bez problema kupiš dvije wifi kamere i umrežiš ih ako ti je baš želja. Znam da ima u Bauhausu IR wifi vanjskih kamera za nekih 1000kn/kom... spojiš ih na komp i složiš 0-24 pristup preko mobitela.

PS

Evo sad sam izguglao, nekako je slaba rezolucija na ovoj iz Bauhausa, treba se malo potruditi oko potrage...

https://www.svijet-medija.hr/art/nadzorna-ip-kamera-foscam-fi9900p-srebrna-1080p-wifi-vanjska-ugradnja/76886

ili ova, sa uljim dometom noćnog snimanja

https://www.svijet-medija.hr/art/nadzorna-ip-kamera-tiandy-tc-nc23v-1080p-2mp-poe-dual-icr-50m-ir-ip67-bijela-bullet/87997
 

Cutac

Prèkaroš
Isao bih na sigurno. Lampe imam posvuda, imam alarm na kapiji, ali moze se uci preko ograde, susjedovog dvorista, ...
Da vucem alarm po dvoristu mi je preskupo, a kamere vec dugo planiram, a sada imam i razlog.
Nasao sam neki set, 4 kamere i centralna jedinica/NES za 1500 kn. Full hd, IR...
Da se pokrijem, trebale bi mi 3, ali lako 4. negdje stavim.
http://www.genius.com.hr/video-nadzor-komplet-sa-4-ir-kamere-1080p-i-hard-diskom-1tb/NETWORK4/product/
Ovo je taj set.
Jos cu se malo raspitati, ali mogao bih naruciti.

Ne bih htio nista bezicno i na SD kartice. Zica i sve na server. Kamere bi bile na dosta metara visine, a ja se iste bojim :D
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Onda si nemaš šta misliti ako si odlučio, samo treba krenuti na posao :D
Set djeluje OK ;)
 

Cutac

Prèkaroš
znači ni ti ne smiješ višlje od " venerinog brijega "
Nagnem se sa balkona i razmišljam jel to zaista kraj :D

Set djeluje OK
Budem naručio pa ću vidjeti. Jedino bih ih kontaktirao da vidim kakvi su kabeli jer mi treba više od 18 metara za neke kamere.

To i ja gledam napraviti na dvije kuce
Nije najbolja stvar, ali bolja nego ništa.
Alarm koji je povezan sa sekjuritijem bi bio bolji, ali to košta jako puno.
 

Milosh

Test
Imam ti ja dobar savjet. :)

Nemoj bacati pare na te glomazne sisteme, može se to danas riješiti puno elegantnije i jeftinije.

Mi imamo kući jednu kućnu ip kamericu (plastična obična) od kineskog proizvođača Digoo i ok je kamerica, zadovoljan sam, ali ništa posebno.

A onda sam prije 3-4 mjeseca naručio jednu njihovu kameru, novi proizvod, i ugradio vani kod mojih u Dubici. I malo je reći da sam oduševljen.

Kamera je inače predviđena za vanjsku instalaciju, kućište je metalno a staklo naprijed je, pa, staklo, ili barem tako djeluje. Cijela stvar je teška i čvrsta, kao mala ručna bomba. Komunicira preko wifi-a ili kabla, u mom slučaju preko wifi-a, automatski radi upload video strima na kineske servere i možeš sve pratiti real time preko njihove aplikacije, koja je isto na zavidnom nivou.

E sad, za pravi video nadzor, može se koristiti na dva načina.

* Prvi način je da radi kako su kinezi i zamislili, ona radi upload na njihove servere, ti možeš to pratiti sve real time u aplikaciji ili u browser-u na kompjuteru. Ako uz to u nju ubaciš micro sd karticu, onda imaš i funkciju snimanja. Može da snima stalno ili samo kad detektuje pokret/događaj. Detekcija radi super, a snimanje se aktivira na osnovu detektovanog pokreta ili zvuka. Možeš i kupiti neki cloud hosting pa na njega raditi snimanje.

Inače kod video nadzora, ako ti je uključeno da stalno snima, tu se onda javlja problem pronalaženja događaja u velikom snimku (npr. dođeš kući i nađeš nešto kako ne treba - muka je to onda naći u velikom snimku jer ne znaš kad se tačno desilo), tako da je snimanje po detekciji pokreta poželjno. Ili treća opcija je da snima stalno ali da imaš nezavisan log detektovanih događaja pa onda možeš po tim vremenima tražiti, ali to nema svaki sistem.

Što se tiče njenih mogućnosti detekcije, evo par primjera. Kod mojih u selu ona gleda na samo jedan dio dvorišta. Rano ujutro budu video zapisi jer je 30 m iza kamere pijetao počeo da kukuriče, ona to detektuje. Druga stvar, gleda i na put, ali je nekih 40 m od puta. Kamera je okrenuta pod blagim uglom u odnosu na put (ne gleda na put pod 90 stepeni, više je paralelna sa putem). Kada auto ide prema njoj, ona naravno to snimi. Ali čak i kad auto ide iz drugog smjera, ona započne snimanje čim se auto čuje, nekih 10 sekundi prije nego auto dođe u njeno vidno polje. Super stvarno. Slika i zvuk su odlični. Ja sam stavio karticu od 32 GB i trenutno najstariji snimci koje mogu pogledati su od 6. februara, dakle od prije 22 dana. Inače, sam slot za karticu je zaštićen sa dva vijka i gumenom brtvom. Po noći je isto dobra, samo što kod mojih gleda na dio vinove loze, pa onda noću reflektuje dobar dio IC zraka i onda je cijeli taj dio svijetao.

* Drugi način je, za one koji ne vole da im snimci idu u Kinu na servere, da se ubaci micro sd kartica na koju se stavi jedna skripta koja onda blokira taj upload video strima. Strim je naravno i dalje dostupan u lokalnoj mreži onda radiš s njim šta želiš. Najbolje rješenje je stari laptop ili RPi i na njemu instaliran ZoneMinder sa kojim podesiš zone, snimanje, detekcije, i sve ostalo. Podešavanja ima mali milion. Još jedna prednost ovog načina je da ti onda taj upload ne zauzima upload tvoje konekcije. Što se toga tiče, moji imaju neku običnu konekciju, možda je download 2-3 Mbps a upload mislim da je max 1 Mbps. Ova jedna kamera se ne osjeti na konekciji, sve radi normalno kao i prije. Video pozivi bez problema rade dok radi i kamera. Dodatna komplikacija kod ovog načina je što onda trebaš napraviti neki DDNS da možeš svojoj kućnoj mreži pristupati izvana, što nije uvijek jednostavno, a nije ni besplatno.

Po mom mišljenju, ne treba se zamarati sa činjenicom da strim ide u Kinu, ovaj prvi način je sasvim dovoljan za video nadzor. Da ne pričamo koliko je to jednostavnije od klasičnog sistema gdje imaš kamere i snimač koji su međusobno povezani kablovima.

E da, sve to zadovoljstvo (po kameri) košta čitavih 50 KM.

Kamera:

https://www.banggood.com/DIGOO-W01f-720P-Color-Night-Vision-Version-Cloud-Storage-Outdoor-3-6mm-Lens-Waterproof-WIFI-Security-IP-Camera-25m-IR-Distance-Motion-Detection-Alarm-Support-Amazon-Web-Service-Onvif-Monitor-p-1312390.html


Da te uvjerim kako to dobro funkcioniše, daću ti share kamere od mojih kući. Za početak instaliraj ovu aplikaciju i napravi nalog pa se čujemo privatno za daljne detalje:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ancloudDigooCloud.aws&hl=en

Da, još jedna zanimljivost je što u istoj aplikaciji možeš dodati razne senzore, pokreta, vode, vrata i prozori, dim, daljinske upravljače, i vjerujem da onda možeš input sa tih senzora koristiti kao dodatni okidač za snimanje, ali nisam to još isprobao.
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
2014. u firmi je bile provala. :) Sve pokriveno alarmom i 1080p kamerama. Ušli i izašli maskirani. Fora je što su dva km dalje skinuli maske i tu su snimljeni. Znači negdje moraš skinuti masku. :) Oću reć, džabe ti nadzorni sustav u kući i od 5000€, ako je ostatak sela/kvarta "slijep".
 

Cutac

Prèkaroš
kao mala ručna bomba
Jel ovo neki suptilni prijedlog? :D
Ono, uleti u garažu, čuje klik, pogleda na pod i vidi osigurač :D

automatski radi upload video strima na kineske servere
Ne želim da Kinezi mogu pratiti moj dnevni raspored. Ozbiljno, htio bih sve držati offline.

tako da je snimanje po detekciji pokreta poželjno. Ili treća opcija je da snima stalno ali da imaš nezavisan log detektovanih događaja pa onda možeš po tim vremenima tražiti, ali to nema svaki sistem.
Ili nešto između. Kada vidi pokret, šalje fotografiju na mail i onda po vremenu fotografije lakše nađem snimku.

...
Kako čitam, vidim da si me preduhitrio za Kineze :D

Iako ovo sve što si rekao zvuči primamljivo, ne bih htio riskirati sa Banggood-om, prvenstveno radi reklamacija, te me ne privlače bežičnost i SD kartice.
Radije razvučem žice i ne sekiram se za signal i smetnje(jer bi mi trebale barem tri kamere da efikasno pokrijem posjed i ulaze), a i htio bih da snimke mog posjeda ostanu isključivo kod mene.

Kad smo kod toga, zaboravio naručiti ono... Možda opet bude akcija...

Fora je što su dva km dalje skinuli maske i tu su snimljeni. Znači negdje moraš skinuti masku. Oću reć, džabe ti nadzorni sustav u kući i od 5000€, ako je ostatak sela/kvarta "slijep".
Istina.
No bolje išta nego ništa. Sa videom se barem može nešto, pitati prijatelje, poznanike jel prepoznaju auto, ljude, popričati sa susjedima...
 

Milosh

Test
@Cutac:

Ako ne želiš upload, samo staviš tu skripticu na karticu i sve je offline.

A što se tiče Banggood-a, ništa ne brini, odlični su što se tiče komunikacije, refundiranja i garancije.

A što se tiče kablova, ne volim ih baš uvijek. Wifi kamere staviš na malo više mjesto i niko ih ne može dohvatiti. Sa kablovima uvijek imaš metre i metre potencijalnih mjesta gdje ti lopov može onesposobiti sistem.
...kupi volva i odma ga pod video nadzor... :D
Salu nastranu, svaka cast milosh ;)
Ne bude Volvo tu. :)
 

Cutac

Prèkaroš
@toma, jel me ti spijuniras? :D

@Milosh, citao sam o Banggoodu i ima raznih iskustava. Takve skuplje stvari bih uzimao samo u "pravim" trgovinama.
A za kablove... Sumnjam da bi ih dohvatili jer bi kamer bile visoko, a kabeli bi isli u zid. Tj. Kroz zid do interijera.

@Markan, o tome sam prije rasmisljao, ali imam dojam da je to vise pametna kuca nego video nadzor. Mislim bilo bi fora imati pametnu kucu, ali za to bih trebao pola kuce promijeniti, a to ne bum radio :D
 

bbozak

Active member
Džaba sve te kamere kad stvari nestanu, koliko puta ostanu snimljena lica na raznim kamerama, ili se ne ulovi počinitelja,ili kad se ulovi, već su ukradene stvari otišle...

Pogotovo ako neka rumunjska i slična krema operira, takvi završe van zemlje za dan dvai papala maca, kamera ostane ko tužan dokaz kako netko odlazi sa tvojom imovinom...

Rođaci imaju kuću, cijela u kamerama, sve na i internet spojeno, došla bagra, onemogućila i poharačila kuću u par sati.

:oops::confused::shock::eek::wtf:
 

Cutac

Prèkaroš
Ma to su ovi lokalni lopovi. To se lako nadje ako policija zakaze. Ne impliciram nista, da ne bi bilo :whistling:
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Kakvi crni rumunji, pljačke, pa di vi živite :D
Nisam imao predođbu da je to pljačkanje po kućama tako rašireno.
Bolje ni da ne govorim što meni sve na otvorenom stoji... a part-time security je samo mačka :)
 

Cutac

Prèkaroš
Kakvi crni rumunji
Cigani.
Ima ih 1000, imaju djecu kao pomagače. Bez zahebancije, susjedu su ušli lik i ženska sa troje djece. Djeca su se rastrčala po dvorištu, susjed ih je tjerao i pazio da nešto ne uzmu, a za to vrijeme su ovo dvoje protuha uzeli neke stvari iz garaže i pobjegli. Drugoj susjedi su ušli u kuću i ciganka se sakrila ispod kreveta u nadi da ju ova neće skužiti pa da kasnije izađe i operira.
Ne znam, odjednom se mirni kvart pretvorio u divlji zapad. Ali i po još nekim kvartovima su krenule pljačke, uglavnom cigići.
 
Na vrh