Vibrira volan

mali_BB

Active member
Pojavio mi se čudan problem. Tj duže vrijeme je prisutan ali sam ga donekle ignorirao. Naima osjetim vibracije na volanu osobito pri neravninama a nema veze s brizinom kojom vozim i na oba seta felgi (ljetne/zimske). Ovjes nije jer je skroz čvrst nigdje nema lufta. Pregledao i ja i vulkanizer. Sve čvrsto. Ništa ne klima. I u zadnjih par dana baš osjetim udarce kroz volan, baš se prenosi na ruke. Sad su i neki tupi udarci prisutni. Kad na mjestu okrečem volan čuje se tup tup. Čini mi se da mi se to sve počelo događati nakon što sam auto odveo kod jednog "mehaničara" na selskoj koji mi je ispravio volan jer je stajao na krivo. Ulje u servu sam promijenio prije godinu dana i ima ga. Nemam pojma šta da radim.
 

Cutac

Prèkaroš
Provjerite sve dok je auto na kotačima. Krajnike i spone krajnika tako da na 9 i 3 mrdate kotače, spone stabilizatora i selene stabilizatora pajserom, kape amortizera stetoskopom dok netko ljulja auto i tako redom.

Ja glasam za krajnike ili spone krajnika, ali može biti španer letve volana (406238).
 

mali_BB

Active member
moguće da su krajnici. Možda ih lik nije dovoljno zategnuo. Sutra sam mislio u vulkal. Kad nemam gdje raditi na miru na autu
 

dinko1981

Well-known member
Kako ti je taj mehaničar centrirao volan? Onako od oka ili je radio špur, jer jedino se tako može pravilno centrirat volan...
 

mali_BB

Active member
Išao sam tamo gdje se radi geometrija kotača, na selskoj. I od tad me zeza. Ali od toga ima godinu dana. Sad se pogoršalo.
 

mali_BB

Active member
Bio u Vulkalu. Nigdje ništa nema lufta. Basically me proglasili ludim. Još je i provozao auto. Možda fakat brijem
 

Memphis

Active member
Pojavio mi se čudan problem. Tj duže vrijeme je prisutan ali sam ga donekle ignorirao. Naima osjetim vibracije na volanu osobito pri neravninama a nema veze s brizinom kojom vozim i na oba seta felgi (ljetne/zimske). Ovjes nije jer je skroz čvrst nigdje nema lufta. Pregledao i ja i vulkanizer. Sve čvrsto. Ništa ne klima. I u zadnjih par dana baš osjetim udarce kroz volan, baš se prenosi na ruke. Sad su i neki tupi udarci prisutni. Kad na mjestu okrečem volan čuje se tup tup. Čini mi se da mi se to sve počelo događati nakon što sam auto odveo kod jednog "mehaničara" na selskoj koji mi je ispravio volan jer je stajao na krivo. Ulje u servu sam promijenio prije godinu dana i ima ga. Nemam pojma šta da radim.
letva volana
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
ili je letva volana ime za steering rack?
Da.
Angor ih ima dosta na lageru. Kupiš letvu, kauciraš, promjeniš, doneseš svoju, dobiješ kauciju
Hidromehanika je top, ali mislim da nemaju spremnih letvi, nego im moraš nositi svoju. Neće ti nitko držati auto bez letve par dana.
Ciak zna imati tvornički reprariranih na lageru. Ne treba vraćati svoju.
 

mali_BB

Active member
To mi je prosto nevjerojatno da bi otišlo na autu od 61 000km?! Provjerio je mehaničar i letvu i nema nigdje lufta. Fakat mi nije jasno
 

Memphis

Active member
Jel letva volana podrazumijeva letvu od volana do steering rack-a ili je letva volana ime za steering rack?
ime za letvu volana
To mi je prosto nevjerojatno da bi otišlo na autu od 61 000km?! Provjerio je mehaničar i letvu i nema nigdje lufta. Fakat mi nije jasno
Ne mogu tvrdit da je 100% jer mi ne vidimo stanje tvog auta ali prema one kako opisuješ to je letva. Ako ste sve drugo oko ovjesa pregledali i sve je ok (uključujući spone i krajnike) nema drugo što bit. Osim toga kod njih ti je malo teže odredit kvar letve prema luftu jer više lupaju nego što "imaju" lufta. Ako je do letve s vremenom će se čut, lupat sve više i obično jače lupa kad ide toplije vrijeme. A to znam jer mi je frendu na B7 isto prolupala letva i dosta se dugo tako vozio dok mu više nije dosadilo to lupanje. U početku nitko mu od mehaničara na prvu nije mogao sa sigurnošću potvrdit da je letva. Na kraju je otišao u neki servis, stavili mu drugu letvu (vjerojatno repariranu) sve sa rukama ga je koštalo oko 2500 kn.

A zašto ti je volan stajao u krivo prije nego ga ti je mehaničar ispravljao? Da nije prije bio kakav udarac u kotač ili sa kotačem?
 

mali_BB

Active member
Takvog sam ga kupio. Bio je mali udarac i popravljen je ovlaštenom servisu. A vidjet ću kako će se ponašati. Ako se bude pogoršavalo budem kupio letvu pa sam promijenio. Nju koliko sam skužio drže samo 2 vijka u sub frame-u.
Provjerite sve dok je auto na kotačima. Krajnike i spone krajnika tako da na 9 i 3 mrdate kotače, spone stabilizatora i selene stabilizatora pajserom, kape amortizera stetoskopom dok netko ljulja auto i tako redom.

Ja glasam za krajnike ili spone krajnika, ali može biti španer letve volana (406238).
Jesi ti ikad mijenjao letvu volana na svom?
 
Posljednje uređivanje:

Memphis

Active member
Takvog sam ga kupio. Bio je mali udarac i popravljen je ovlaštenom servisu. A vidjet ću kako će se ponašati. Ako se bude pogoršavalo budem kupio letvu pa sam promijenio. Nju koliko sam skužio drže samo 2 vijka u sub frame-u.
To ti otvara sve mogućnosti. Inače na autu od 60k ako je sve bilo ok nemaš kaj radit na ovjesu i optici.
Nije problem to kaj nju drži nego to kaj moraš skinut ili napustit cijeli prednji most da bi ju mogao izvadit. A to onda povlači sve kaj je vezano za most i ono što ti smeta kao npr. auspuh i dr. Ima tu dosta posla.
 
Na vrh