Trese se volan na 120

sym

New member
Evo, novi sam na forumu :) ne znam je li obavezno da se predstavljam u novim članovima?

Uglavnom, uzeo sam C4 coupe 1.6 hdi 66kw prije neka 2 mjeseca. Skoro sam ga vozio prvi puta na otvorenoj cesti i primjetio sam da se volan agresivno trese na oko 120 na sat :confused:
Imao sam problem i sa gašenjem serva. Uvijek na malim brzinama, tipa na parkingu, servo se ugasi. Ugasim pa upalim auto i sve ok. Majstor dosuo ulja i nije se pojavljivalo od tada. Ne znam da li je ovo povezano :confused:
 

sym

New member
Zadnje gume su mi preloše, probaću opet kad ih zamijenim.

Još jedno nevezano pitanje- temperatura mi se rijetko diže na drugu crticu. Brzo se digne na prvu crticu i tu stoji :confused: Je li mu to radna temperatura?
 

brezC4

New member
Još jedno nevezano pitanje- temperatura mi se rijetko diže na drugu crticu. Brzo se digne na prvu crticu i tu stoji Je li mu to radna temperatura?
nije dobro. tri crtice su ti radna temperatura. treba mu cca po ovakvom vremenu i vanjskoj temepraturi 3-4 km da bi se temperatura popela na treću crticu.

je li obavezno da se predstavljam u novim članovima?
dakako :)
 

dejan

New member
Ak ti trese volan onda su prve gume, Kak ti je servo, ak je na elektromotor bi znal biti akumulator, to dase ne zagrije je termostat.
Avto rabi dobar servis.
 

Lima

Member
Zadnje gume su mi preloše, probaću opet kad ih zamijenim.

Još jedno nevezano pitanje- temperatura mi se rijetko diže na drugu crticu. Brzo se digne na prvu crticu i tu stoji :confused: Je li mu to radna temperatura?
Isto pitanje, šta je sad crklo?
Meni se digne na drugu crticu samo kad vozim 120 i više, čim usporim eto opet na jednu crticu?
 

deda

New member
Ak ti trese volan onda su prve gume, Kak ti je servo, ak je na elektromotor bi znal biti akumulator, to dase ne zagrije je termostat.
Avto rabi dobar servis.
Nije točno ako trese volan pri večoj brzini tresu zadnje gume.Da tresu prve,osjetio bi na maloj brzini ,već kod 50km/h.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Meni je kriva poluosovina krivac bila... treslo samo od recimo 110-130. Zadnji kraj ispravan.
 

Citru

New member
Ako trese volan znaci da je problem na upravljackoj osovini.

Jesu gume balansirane? Ja sam imao na C3 krivo balansirane gume kod montaze pa je volan tresao na vecoj brzini
 

deda

New member
Sve vibracije se uvjek prenose na volan,ako govorimo o gumama.Druga je stvar ako je greška o nećem drugom.Kad ne štima nešto sa prednjim kotačima na volanu se osjeti kod malih brzina i što je brzina veča vibracije postaju manje.Kad nema nikakvih vibracija kod malih brzina,već nastaju pri većim,preko stotke,to je pokazatelj da nešto ne štima sa zadnjim krajem.Prvo što treba provjeriti jer je to u najviše slućajeva,pritisak u gumama,ako je premali počinju trest,a svi odma čačkaju po svemu i traže grešku na nečem što ne postoji.
 

Cutac

Prèkaroš
Trese volan

Dakle,

Ovo proljece stavio ljetne gume na auto, rotirao naprijed nazad, napumpao ih i na 112 na sat je volan treskao. Prebacio opet zadnje naprijed(vratio), otisao u autolab, felge proglasene savrseno ravnima, sve balansirano, kaze nema greske, meni treska na 125. I treskalo je to do nekidan kad sam skuzio da je pocelo tresti kad kocim na autocesti. Isto negdje na 125. Kad stavim drugi set guma, sve pet. Koji vrag moze biti? Gume i felge su proglasene da su bez greske(na roadforce balansirki), kod kocenja samo volan trese, papucica ne, ovjes je pregledan i sve je u redu.

Ima netko kakvu ideju?

P. S. Lani ni traga nikakvom treskanju nije bilo.
 

Dalibor

Dado Tornado
onda valjda diskovi nisu ok ili odi na balans negdje drugdje.

vulkanizer BAT u zagrebu je na glasu kao legenda, iako sam ja imao podjednaka iskustva sa svima
 

Cutac

Prèkaroš
Sa drugim kotačima toga nema.

Na forum.hr sam napisao detaljnije, pa evo kopirano.

2018. uzete nove SportMaxx RT2 gume, cijelu sezonu sve pet. 2019. ih montirao, rotirao naprijed nazad i volan je treskao na 112 km/h. Otišao u Autolab, felge proglašene savršeno ravnima i okruglima, na jednom kotaču je guma zakrenuta o odnosu na felgu(ali taj kotač je na zadnjoj osovini), sve izbalansirano, majstor kaže - nema greške. Kotači stavljeni na auto, ali opet su zarotirani, znači onako kako su bili 2018. su i sada. Sada treska na 125 km/h. To je bilo u 3. mjesecu ove godine. Treskalo na 125 cijele godine(prešao sam oko 4000 km ovu sezonu, prošlu isto tako), ali postojali su periodi kada nije. Pred tjedan - dva se pojavilo treskanje na 125, ali i kod malo jačeg kočenja na toj brzini, ali samo na volanu, ne i na papučici!
Po ovome bi mogli biti diskovi, pločice, poluosovine, krajnici, svašta. Ali, kada stavim drugi set guma(probao sa svojim zimskima i sa leginima ljetnima), ništa ne trese. Znači da je do ljetnog seta. Diskove sam čisto, felge sam čistio, ne pomaže.
Jel može biti da je zato jer su vožene na cca. 2.1 bar umjesto na 2.4(ali tako su vožene možda 1200 kilometara, p.s. TPMS nije javljao grešku(ja nemam prikaz tlakova, samo javi grešku kod neadekvatnog tlaka))? Bio sam na špuru u Autolabu, kaže bez greške, nije ništa ni namještao. Komplet ovjes pregledan, novi amortizeri i kape(Bilstein i SNR), kočnice su ATE sa cca. 30 tisuća km i 4 godine starosti.

Èini se da je do ljetnog seta, ali što može biti da vulkanizer(i to po iskustvima drugih i mojih na druga dva auta, izuzetno dobar) ne vidi?


vulkanizer BAT u zagrebu je na glasu kao legenda
Budem otišao kod njega.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Jesu ih u Autolabu balansirali sa pritiskom na gazni sloj? Jel bila još koja varijabla, jesi mjenjao šarafe naspram prve sezone, dosjedi na felgama čisti ravni?
 

dinko1981

Well-known member
Mozda neka minimalna tvornicka greska na gumama koja nije vidljiva na balansu, jer koliko kuzim problem je uocen nakon montaze guma na postojece felge.
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Kod mene matador hectora 245/45 18" dot2019 volan trese pri brzini 120+km/h Ovjes 1/1 felge ravne ko slavonija! Pri balansiranju me vulkić zovnuo da gledam gazni sloj, ima se šta vidjet, gume idu u jaje 😱 kad sam ih tek stavio bile su ok, na 180km/h volan miran..
 
Na vrh