SOS poziv

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Radi li ovo u Hrvatskoj?

Moj DS5 je uvezen iz Njemačke. Jedanput sam za probu stisnuo SOS tipku (a drugi put DS -poziv za ovl. servis- slučajno) i javio mi se operater neke službe u Njemačkoj. Rekao sam da je s vozilom sve u redu, da nema sudara odn. kvara i ispričao se za lažnu uzbunu...
No, zanima me kakva je situacija s vozilima opremljenim ovim BTA sustavom (boitier télématique automatique), kupljnima u Hrvatskoj. Radi li taj poziv u nuždi? Pretpostavljam da SOS upućuje poziv prema 112? Za onaj drugi poziv (prema ovl. servisu) ne znam koga bi tipka pozivala... Postoji li neki jedinstveni tel. za Citroen servis na razini Hrvatske? Ili bi nazvalo glavnog uvoznika / zastupnika? A taj se često mijenja, ne radi noću, vikendom i praznicima...

Anyway, SOS poziv bi se trebao sam uspostaviti, odn. pozvati broj dežurne službe u dotičnoj zemlji u slučaju sudara (aktiviranja air-baga). Ako vozač nije u stanju govoriti, dežurna služba dobiva lokaciju vozila i šalje hitnu pomoć. Usluga je "besplatna" i traje neograničeno te je vezana za vozilo (ne za vlasnika). Znam da je tako barem u Francuskoj, Engleskoj i Njemačkoj. Pretpostavljam i u drugim EU zamljama, ali nisam siguran za Hrvatsku? Moguće da nije svih 28 zemalja uspostavljena ta usluga...

Ima li netko to u svom vozilu kupljenom u RH? Je li probao ili imao nesreću pa je ta "kutija automatske telematike" nečemu koristila?
Ako to i u RH funkcionira, onda bi se ova moja BTA mogla telekodirati za Hrvatsku? Sigurno mi neće Njemci slati hitnu pomoć ili šlep-službu iz Karlsruhe, bude li (ne-daj-bože) trebalo...
 

Prilozi

Posljednje uređivanje:

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Sa službene stranice:

  • Citroën lokalizirani poziv za pomoć: Pokvario vam se automobil? Citroën vam priskače u pomoć gdje god se nalazili. (trenutno nije dostupno u Hrvatskoj)
  • Citroën lokalizirani poziv u nuždi: Dogodila vam se neka nevolja, prometna nezgoda ili ste svjedokom nesreće? Citroën bdije nad vama zahvaljujući najboljim tehnologijama. (trenutno nije dostupno u Hrvatskoj)

No za neke druge marke radi... za Audi znamo po onom domaćem Bondu iz Dubrave, a BMWa je frend testirao kod nas, isto se morao ispričavati :)
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Sa službene stranice
Interesnatno. Moj je iz Belgije originalno i bivši vlasnik me uputio ovako, da 112 radi u čitavoj EU i da se aktivira u stiuacijama šta su ranije opisane. Za to ne triba SIM kartica, jer 112 mora biti dostupan i sa mobitela bez kartice i zaključanog mobitela, itd. Za poziv tehničkom centru triba priko Lexije upisat broj call centra zemlje. U Hrvatskoj to Citroen šta je Ivan C/P-a, nema. Ali se navodno može upisati broj HAK-a (ne znam zašto bi to netko htio), i za to moraš imat aktivnu SIM karticu.
 

szahtila

Well-known member
Moj C3 je uvoz iz Francuske i na SOS se javlja operater na francuskom jeziku. Nakon moje isprike na engleskom prebacuo se i on na engleskom.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Moja dvojka nema te tipke jer 2011. nije bilo moguće u Hrvatskoj to imati.
Tako i frendov DS3 i od drugoga DS4, nema tipaka jer ta opcija ne postoji kod nas.
Moj C3 je uvoz iz Francuske i na SOS se javlja operater na francuskom jeziku. Nakon moje isprike na engleskom prebacuo se i on na engleskom.
Zanimljivo. Sad me golica da probam stisnut i vidit ko će se javit. :)
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Hm...
Mogao bih onda vidjeti u Diagboxu može li se barem onaj SOS broj promijeniti u 112...
Ništa od toga!
Diagbox 9.91 daje samo opcije promjene 6-7 europskih jezika (očito zemalja u kojima je usluga dostupna), ali ništa od Hrvatske.
Također, nigdje ne postoji opcija unosa nekog pozivnog broja. Pretpostavljam da je to svugdje 112 (isti je za cijeluj EU), samo se putem onog jezika odabire zemlja i jezik komunikacije...
☹
 

Prilozi

Posljednje uređivanje:

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
SOS dugme aktivira poziv ako ga držite 2 sekunde. Javlja se operater(ka) na francuskom jeziku, a onda se prešalta na engleski ako nw govorite francuski. Ako slučajno stisnete dugme, trebaa ga držati 8 sekundi za prekid poziva. Tako radi kod mene, C3 uvežen iz Fr. U Hr je beskoristan
Kod mene je ista stvar, ali na njemačkom jer je auto iz Njemačke.
Bilo bi zanimljivo znati što je s autima kupljenima u RH koji imaju ta dva gumba. Koje sulžebe se onda javljaju (i na kojem jeziku? Znaju li u ovlađtenom salonu odgovor na top pitanje?
 

Cutac

Prèkaroš
Ja sam to trebao imati u c4, ali nemam jer je za HR tržište. Jel, u mom paketu opreme to dolazi, ali ne kod nas jer nije, barem 2011., bilo funkcionalno.
 

Zagorec

New member
Kod mene je konkretno peugeot 508 kupljen u Hrvatskoj i jednom sam za probu stisnuo sos tipku i javio se operater iz Peugeot centra. Kaže on meni u čemu je problem i kako vam možemo pomoći. Odgovaram mu ma ništa, oprostite slučajno sam stisnuo tipku 😬. Pretpostavljam da oni preusmjeravaju pozive po potrebi. Znači nije bio spojen mobitel preko bluetootha i nema sim kartice, a koliko sam skužio taj sustav čak ima vlastito napajanje struje ili sam u krivu?
 

szahtila

Well-known member
Kod mene je konkretno peugeot 508 kupljen u Hrvatskoj i jednom sam za probu stisnuo sos tipku i javio se operater iz Peugeot centra. Kaže on meni u čemu je problem i kako vam možemo pomoći. Odgovaram mu ma ništa, oprostite slučajno sam stisnuo tipku 😬. Pretpostavljam da oni preusmjeravaju pozive po potrebi. Znači nije bio spojen mobitel preko bluetootha i nema sim kartice, a koliko sam skužio taj sustav čak ima vlastito napajanje struje ili sam u krivu?
Javio ti se operater u HR na hrvatskom ili negdje vani?
 
Na vrh