Skidanje ručice mjenjača

Avladis

Member
Ekipica,
Vjerujem da netko ima iskustva. Radi se naravno o C4 Grand Picasso II, 2014.
Dakle,kako se skida ručica mjenjača?
Ne trebam skidati cijelu, sa kožom, nego samo okrugli gornji dio. Potrošio se a ne ih naručivao s interneta novi dok ne skinem postojeći.
Našao sam videe na internetu kako se to radi na C4 (ne Picasso) i vjerujem da je slično. Po logici bi trebalo biti.
Kod njega se kugla zakrene u lijevo za 90 i vuče gore, međutim moja ne mrda ni gore ni lijevo-desno a pokušavao sam poprilično jako.
Tko ima iskustva?

HVALA
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Nemreš do kugle bez da skineš kožu... prvo nju i onaj plastični trim okolo treba podignuti da se ne potrga kad poleti kugla van. Pa onda čupanje. Stavi ga u četvrtu, sjedni iza i daj sve od sebe... i pazi zube.
 

drmrgood

New member
Ja sam na C3 izvadio onu plastiku dole i podignuo kozu ali rucicu nisam uspio iscupati kada sam htio staviti novu. Uzeo sam skalpel i rasjekao ju po vertikali jer drukcije nije htjela van.
 

Avladis

Member
Jel i odvrćem ili samo čupam?

Kako se skida trim?
To nisam našao. Na C4 je drugačije jer mu je tamo pepeljara pa se prvo ona izvadi i onda sa te strane krene skidati trim.

Nemreš do kugle bez da skineš kožu... prvo nju i onaj plastični trim okolo treba podignuti da se ne potrga kad poleti kugla van. Pa onda čupanje. Stavi ga u četvrtu, sjedni iza i daj sve od sebe... i pazi zube.
O tome sam i ja razmišljao, ali to mi je zadnja opcija.
Koliko sam shvatio ispod ima neka plastika koja je nabijena na šipku mjenjača a na nju se montira kugla, pa ne bih želio i nju oštetiti. Ne mjenja mi se još i to.

Ja sam na C3 izvadio onu plastiku dole i podignuo kozu ali rucicu nisam uspio iscupati kada sam htio staviti novu. Uzeo sam skalpel i rasjekao ju po vertikali jer drukcije nije htjela van.
 
Posljednje uređivanje:

sir.Oliver

Well-known member
kao prvo , da razjasnimo jednu stvar , ti ne želiš skinuti ručicu menjača , već samo " kuglu " sa manžetom . a kao drugo , najprije skini onaj ram dole , koji drži manžetu , povuci ga na gore i oslobodi manžetu ( predpostavljam da imaš onu plastičnu vezicu za kablove ) ... kada to uradiš , vrati manžetu dole ( sada će ići sasvim do dole , niz ručicu ) i grubom silom povuci kuglu na gore .... ( ja sam na elysée morao upotrebiti pajser , pošto nisam imao dovoljno snage u ruci ). ona bela plastika bi trebala ostati na ručici .....
 

Avladis

Member
kao prvo , da razjasnimo jednu stvar , ti ne želiš skinuti ručicu menjača , već samo " kuglu " sa manžetom . a kao drugo , najprije skini onaj ram dole , koji drži manžetu , povuci ga na gore i oslobodi manžetu ( predpostavljam da imaš onu plastičnu vezicu za kablove ) ... kada to uradiš , vrati manžetu dole ( sada će ići sasvim do dole , niz ručicu ) i grubom silom povuci kuglu na gore .... ( ja sam na elysée morao upotrebiti pajser , pošto nisam imao dovoljno snage u ruci ). ona bela plastika bi trebala ostati na ručici .....
Ok. Shvatio sam. Ali pitanje je kako se skida taj "RAM". Pretpostavljam da misliš na onu plastiku oko kože mjenjača.
Pokušavao sam skinuti to ali sa prednje strane je ta plastika dosta čvrsto stisnuta na onaj crni plastični središnji greben, a sa stražnje strane je je onaj pretinac sa rolo zatvaranjem i tamo je malo labavije pričvršćena. Ali kad krenem vući gore plastika krcka (jer je to neka jeftina plastika,tanka, ko fol kromirana), i nisam imao hrabrosti nastaviti vući.
Jel se to drži samo na nekim štiftovima ili postoje negdje šarafi (ispod nečega)?

Drugo pitanje je da li se mora čupati koža mjenjača skupa sa tom kromiranom plastikom okolo, ili bi se možda koža sama mogla isčupati iz te plastike? I to sam pokušavao ali ne mrda.

PS- nije bilo KO. Borba se nastavlja. Za sad gubim na bodove 😂P2403AH.png
 

Avladis

Member
Da li je to ovakva kugla na ručici menjača?Pogledajte privitak 4126
Ili ovakva? Pogledajte privitak 4127
Nisam 100% siguran.
Vidim da su minimalne vizualne razlike između ove dvije kugle na slikama, ali ako sam dobro shvatio, što se tiče rastavljanja, razlika bi mogla biti velika.
Morat ću se dobro zagledati šta je kod mene.
Slikati ću pa staviti tu.
Ja znam da Peugeot i Citroen imaju slične, često i identične sisteme, ali ovaj video sam gledao i to tako ne funkcionira kod mene. Počevši od skidanja i dizanja plastike oko mjenjača pa na dalje. Zato sam gore i stavio sliku kako to izgleda.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Jel se to drži samo na nekim štiftovima ili postoje negdje šarafi (ispod nečega)?
Nema šarafa, samo kopče. Ili nabavi one plastike za otvaranje ili skupi muda i počupaj, nema ti druge :)
 
Na vrh