Razni problemi HDi dizela (gašenje, trzanje, slično)

bole c5

New member
C5 2010god. HDI 2.0
Motor se gasi na ler gasu
Moram sašekati 2-3 sekunde da bih ga upalio.
Auto je još u garanciji.
Više puta sam bio u ovlaštenom servisu u Banja Luci.
Da li neko ima slično iskustvo i da li ima rešenja.

Pozz
 

sharky07

New member
re: HDI se gasi na leru

Postojali su problemi sa 2.0 HDi motorima, pri usporavanju su se znali gasiti. Sve je bilo riješeno updateom koji treba biti skinut direktno na auto sa serversa iz Francuske..
budem našao kako se točno taj program zove pa to reci ljudim u servisu ;)
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
re: HDI se gasi na leru

Više puta sam bio u ovlaštenom servisu u Banja Luci.
Da li neko ima slično iskustvo i da li ima rešenja.
Kao što kolega sharky07 kaže, vjerojatno je problem u softveru. Ako si bio nekoliko puta, onda su sasvim sigurno provjeili sve mehaničke komponente i nisu našli kvara, a za ove elektroničko-sofverske nadorgradnje očito nisu dovoljno verzirani.

Mogu ti jedino preporučiti AC Cerić kraj Vinkovaca, ali to ti je oko 220 km u jednom pravcu.
 

Konrad

New member
re: HDI se gasi na leru

Kao što kolega sharky07 kaže, vjerojatno je problem u softveru. Ako si bio nekoliko puta, onda su sasvim sigurno provjeili sve mehaničke komponente i nisu našli kvara, a za ove elektroničko-sofverske nadorgradnje očito nisu dovoljno verzirani.

Mogu ti jedino preporučiti AC Cerić kraj Vinkovaca, ali to ti je oko 220 km u jednom pravcu.
Ako je ovlasteni servis mora bit verziran.

C5 2010god. HDI 2.0
Motor se gasi na ler gasu
Moram sašekati 2-3 sekunde da bih ga upalio.
Auto je još u garanciji.
Više puta sam bio u ovlaštenom servisu u Banja Luci.
Da li neko ima slično iskustvo i da li ima rešenja.

Pozz
Ako nisu slozili auto ne uzimaj ga dok ne sloze, pa neces svaki dan ic u servis
 

sharky07

New member
re: HDI se gasi na leru

evo, citirat ću sam sebe sa french-cars foruma od prije 3 godine :):):)
"
For people with the 2.0HDi, if you're car is before RP no. 11261 (RP number is found on the tyre pressure label) and you've got the none particulate filter version then there's a software update for this fault.

( ovo je citirano iz računala u servisu Citroena)

ENGINE STOPS WHILST DRIVING - Info Rapid - C4 - 1 - No. 36

CONCERNED

C4 DW10BTED4 (RHR) engine without particulate emission filter.

FINDINGS

Engine stops while driving When slowing down (such as when entering a roundabout) - when de-clutching.

DIAGNOSIS

Calibration of the engine management ecu .

AFTER-SALES REMEDY

Operating procedure:

Software downloading.


Dakle, za sve vlasnike Citroena C4 2.0 Hdi koji imaju PDF filter čestica, neka idu na sevis radi softver update-a. Problem koji se događaju meni, ispostavilo se da se događao i drugim vlasnicima u Europi. Ovaj izvadak bi trebali ljudi u servisu napisati u računalo kad se logiraju na glavni server u Parizu, tada bi se trebao downloadirati novi softver koji rješava taj problem. "

kao što sam i napisao, ja sam imao sličan problem koji je riješen na gore naveden način :whistling:
 

bole c5

New member
re: HDI se gasi na leru

Hvala svima koji su odvojili vremena za ovaj problem.
Danas (18.01.2012) sam proveo 2 sata u ovlašenom sevisu i
Naravno nista se nije desilo prikljućivali su ga na racunar , svi parametri su OK.
Ima malostupanja na dovodnom pritisku goriva.
Snimili su sve i poslali u Francusku i čekamo odgovor.Pošetkom Oktobra je auto u sevisu bilo 5 dana , mjenjali su jednu diznu i neki ventil .
Bio sam miran sve do nekidan kad se opet javio problem.
Svakako ču obavjestavati o svim dešavanjima.
Još jednom hvala svima.
Nisam baš puno vičan sa forumima pa ne zamjerite.
Pozz Bole
 

darkov73

New member
C5 2.2 HDi trza pri malom gasu

Naime u zadnje vrijeme sam primjetio da mi se nekada desi da mi auto nekada zadrhti ali veoma malo na malom gasu ali jos jedan somptom koji ide uz to je da mu se rapidno poveca potrosnja goriva tako da onda kada treba da pise 5,5 on mu digne potrosnju na 9. Ovdje govorim o trenutnoj potrosnji i kada skroz pustim gas umjsto da smanji potrosnju na nulu on ga zadrzi na 2,5 do 3 litre.
Nemam problema sa vucom jer kada mu dam jak gas on ga odlicno prima. Ovo sa povecanom potrosnjom mi ne traje non stop vec com ga malo produvam ono se normalizuje. Filter sam mjenjao prije 20.000 a ne pokazuje mi se nikakva greska na bord kompjuteru.
Ako neko ima neku naznaku sta bi moglo biti prije nego sto pdem na servis bio bih zahvalan. Zadnjih 500 kilometara sam uglavnom vozio po gradu.
 

Mrèela

New member
re: Razni problemi HDi dizela, gašenje, trzanje

Ako je sa FAP -om onda je do njega,a i egr može da to radi.
Potrošnja se poveća kada radi regeneraciju filtera.
 

darkov73

New member
re: Razni problemi HDi dizela, gašenje, trzanje

Kako mislite ako je sa fapom, pa valjda svi ovi novi citroeni imaju fap filter. Gore sam napisao da mjenja filter od goriva prije 20.000 da neko ne bi pomislio da sam mijenjao fap.
Kod pasata6 sam mjenja egr ali mi je pn pokazivao na bordu gresku za egr. Ovde mi ne izbacuje gresku. Ima li neki nacin da ispitam da li je egr a da ga ne skidam ?
Kako se moze primjetiti kada auto radi regeneraciju fapa ? Auto vozim vec godinu i pol i nosam primjetio kada radi regeneraciju.
 

Micija

Diagbox 7,57 Modrièa.Free
re: Razni problemi HDi dizela, gašenje, trzanje

Isto mi se desava a zavisi od kvalitete goriva. Probaj za pocetak da ispustis iz kucista filtera nafte decilitar onog taloga i ako filter nafte nisi mjenjao zamjeni.
 

Mrèela

New member
re: Razni problemi HDi dizela, gašenje, trzanje

Ima li neki nacin da ispitam da li je egr a da ga ne skidam ?
Ja mislim da je tvoj elektronski i da dijagnostikom možež pogledati koliki je protok. Ja sam ti ovo rekao za fap, jer ti simptomi odgovaraju opisu koji si da posle gradske vožnje,da imaš problem.A trzanje može biti iz dosta razloga ,ne bih ti nabrajao. Ovo je sigurno. Jesi li nešto u skorje vreme radio na autu?
 

darkov73

New member
re: Razni problemi HDi dizela, gašenje, trzanje

Ok, kao sto rekoh mjenjao sam prije 20.000. Probacu ispustiti i meni se cini kao da na malom gasu ne primi dovoljno goriva pa se desi to malo podrhtavanje ali skoro neprimjetno. Jeste li vi rijesili problem ili vam se kos desava. Inace auto nimalo ne dimi i sve drugo je normalno. najvise se primjeti ta povecana potrosnja koja se normalizuje kada ga malo jace provozam.
 

Micija

Diagbox 7,57 Modrièa.Free
re: Razni problemi HDi dizela, gašenje, trzanje

Kad ispustim malo nafte proradi sve normalno ali ubrzo bude isto jer ovdje djesam ja jako je los kvalitet nafte. Na leru mi isto zna da mLo cimne obrtaje ponekad ali to mi je povezano sa hidraulikom npr musterije izadju iz auta pa ga on valda. Nivelise podize spusta stali neznam ni sam.
 

Mrèela

New member
re: Razni problemi HDi dizela, gašenje, trzanje

najvise se primjeti ta povecana potrosnja koja se normalizuje kada ga malo jace provozam.
Tu ti je i odgovor na tvoja pitanja,daj gas ,ne sparaj gorivo i biće sve ok. Možeš da proveriš kućište filtera da dotegneš onaj šaraf plastični,mada je ne verujem da je do njega. Ako si opisao dobro ,šta se i kako događa ,onda je ovo što sam ti rekao. Nemoj da trošiš pare na majstore ima da te oderu,imam veliku školu što se tiče ,filtera,potrošnje,podrhtavanja... Moj savet samo gas ,ako ne bude dobro na dijagnostiku.
 

darkov73

New member
re: Razni problemi HDi dizela, gašenje, trzanje

Kupio ga u jan prosle godine sa 120.000 i uradio veliki i mali servis i nakon to ga jos jedan mali servis tj promjena ulja i filtera. Mjenjao sam samo sajlu pd lijevog prozora koja je pukla i jedan prednji amortizer mi malo pusta ali ga vozim vec 4 mjeseca i jos mi ne fali ulja u sistemu.
Kako mogu provjeriti nivo ulja i smijem li otvarati sam poklopac od ulja hodraulike da dospem ako treba ?

Ja nemam problema sa obrtajima na leru oni su konstantni ovo podrhtavanje je toliko neprimjetno da ga samo ja primjetim posto znam auto u dusu. I ja mislim da sam ga zagusio sa gradskom voznjom, kilometar dva pa stani, stalno pod cokom.
Ali vidjecemo sta ce biti, nije da sparam gorivo ali zivim u manjem gradu i ne mogu ga bas ni potjerati i produvati dobro jer je ovo jak motor koji odnese .
 

Mrèela

New member
re: Razni problemi HDi dizela, gašenje, trzanje

Ako ti posle ispuštanja nafte bolje radi ,jesi pomislio da vuče falš vazduh? Ovo na leru što ti kažeš da cimne obrtaje može biti i do regulatora pritiska,,senzora pritiska,falš vazduh. Proveri to kućište i creva na njemu od goriva.
 

darkov73

New member
re: Razni problemi HDi dizela, gašenje, trzanje

Kod mene je ler konstantan i nema oscilacija kao kod njega.
Znas li ovo za hidrauliku, smijem li otvoriti i dosuti malo ulja ili postoji neka procedura.
Cini mi se da sam vidio u servisu da ga digne na dizalicu pa otvori cep ili otvori pa ga dize nisam ni sam vise siguran. Izgleda da mi on veoma malo ulja gubi na amortizer jer ga vec 4 mjeseca vozim tako i nemam problem sa dizanjem auta i hidraulikom pa bih samo malo dosuo da ne mjenjam odmah amortizer jer i nije bas jeftin.
 

Mrèela

New member
re: Razni problemi HDi dizela, gašenje, trzanje

Kako mogu provjeriti nivo ulja i smijem li otvarati sam poklopac od ulja hodraulike da dospem ako treba ?
Ulja treba biti kada spustiš auto u najniži položaj do pola one posude,ili da ga možeš videti kroz posudu gde se sipa. Ovo je sve ok. ,to je zbog kratkih relacija. Ulje smiješ dosuti ako fali.
 

iVar

New member
Re: HDI se gasi na leru

Dakle, meni se to prvi put desilo prije nekih 2 mjeseca. Auto se ugasi u leru. Nikakve lampice, nikakvog gubitka snage...samo se ugasio kao da sam kljuc okrenuo.
Upalio sam ga naredni trenutak bez problema. Ali cim je mjenjac prebacio u ler...padne mu broj obrtaja i ugasi se. I tako par puta.
Malo ga stisnem od semafora do semafora...i vise se nije pojavljivalo.
Do neki dan.
Stojim parkiran, cekam ...i u to se auto samo ugasi.
Do garaze se ugasio jos barem 5-6 puta. Svaki put kada automatik odvoji mjenjac..broj obrtaja padne na onih normalnih 800-900 u leru...i poslije toga se samo strmoglavi i ugasi.
Znaci nema nikakvih posebnih efekata, buke, podizanja obrtaja...nista. Sve je skroz "normalno" ...ali samo se ukine ko da mu neko stisne crijevo za gorivo :)
MIslio sam da je do filtera za gorivo mada se redovno mjenja...pazim gdje tocim...
Zamjenim ga naredno vece. Slijedece jutro auto se nije ugasilo ali je malo "zatrokirao"...i odem odmah u ovlasteni servis.
Dijagnostika nije nasla nista relevantno. NAsli su prekid u radu MAF senzora ( licno sam ga skidao i cistio) i leptira EGR-a ?! to vec ne znam sta je u pitanju. I kao resetoval;i su greske pa da odem voziti auto pa cim se naredni put desi da dodjem do njih.
E da, primjetio sam jos nesto sto prethodi gasenju...kod kretanja iz mjesta, kada malo energicnije pritisnem papucicu gasa...auto kao da se na sekund zagusi...i potom ide nalet snage koji te malo trzne.
No buni me sto nema nikakve lampice da se upali ...niti pokazuje kakvu gresku.
Uglavnom cim se ponovo desi...a desit ce se sigurno (iako zadnja 3 dana radi bez problema), otici cu ponovo na dijagnostiku pa cemo valjda nesto naci.
U medjuvremenu ako ko ima kakvu ideju...pucajte ;)
I da...moj auto ima DPF pa mi lik u servisu rece da ponovno skidanje softwera nema smisla jer DPF kao radi bez problema.

Idemo dalje ;)
 

Automatic

Well-known member
Re: HDI se gasi na leru

Prekontriliraj dizne ako ti jedna dizna propišala (comonrail) onda ti e auto hoće ugasit jer gubi tlak a hoče se i ona stvar sa gasom da se dogodi.Neka ga netko stavi na epruetice ili dijagnostiku da se vide pritisak diza i da li koja puni epruvetu više od ostalih.Imao sam takav sličan problem na 206 hdi
 
Na vrh