Radio shema, ne gasi se radio.

madox4444

New member
Pozdrav. Dal netko ima shemu od zica za radio. Malo su mi cudno postavljene po rasporedu, a kada stavim drugi radio on mi se ne gasi prilikom gasenja auta i vadjenja kljuca. Hvala
 

sir.Oliver

Well-known member
stvar je jednostavna . zamijenjene su žuta i crvena žica . zamijeni im mesta i stvar je rešena . ( radi se o + napajanja ... jedna je + sa ključa a druga je stalan plus ( očuvanje memorisanih stanica ))
 

madox4444

New member
Probao i nista.. mislim da cu morat do elektricara, radio je bio u corsi i vidim da ni raspored pinova nije isti, tj ne preklapaju se.
 

sir.Oliver

Well-known member
jel imaš euro konektor na radiju ? kakav je u autu ?
možda se može prepinovati ....

aj molim te , poslikaj radio i konektore ... mora biti samo ono što sam rekao . teoretski nema što drugo biti .... jer kod novijih radija imaš napajanje za memoriju i klasično napajanje ... kod nekih automobila ( primer Signum ) sam morao prespojiti žice ... crvena na žutu a žuta na crvenu ..... i radio normalno radi ....
 

madox4444

New member
Evo sad cu, euro konektori su, ima onaj za zvucnike i napajanje, al bune me zice tj raspored na jacku od auta.. nest zbrkano mi izgleda pa se bojim previse prebacivat (mogao bi prebacit na radiu one zice, izvuc i na drugi pin samo ubacit)



1

2

3

4
 

sir.Oliver

Well-known member
potraži na netu spajanje ISO konektora .... ne znam postaviti fotku .... koliko se sećam , trebalo bi da su to pinovi 4 i 6 .....
 

madox4444

New member
Gledao vec i jedini problem je sto nemam shemu tj knjigu od radija i ne znam koje je koja zica u autu a boje su nekako cudno poredane
 

sir.Oliver

Well-known member
a na gornjoj strani radija nemaš odštampan raspored pinova / boje kablova ?
a kao drugo .... nismo proveravali ... imaš li na obe žice + ( mislim na crvenu i žutu , kada je okrenut ključ )? proveri i to ... trebao bi na obe imati plus .... onda izvadi ključ , + bi morao ostati na jednoj ....
 

Mr Neutron

New member
Tvornički permanentni plus ti, bar na mojoj XP, ide preko BSI. Tako da radio ostaje uključen još, nisam siguran, desetak minuta nakon gašenja...

Povuci si plus sa nekog izvora koji se gasi čim se ugasi auto i spoji umjesto ovoga. Oprezno, vidi da je na dovoljno jakom osiguraču i lijepo to pospajaj, da ne zapališ auto.

Ovo je standardni pinnout ISO Konektora. Ali to ovisi i o tome koji HU koristiš. Neki imaju zamijenjena mjesta stalnog i plusa kad je auto upaljen.


 

madox4444

New member
Jesam zeznuo, kako sam skidao jack omaknuo mi se sarafciger i izazvao kratki spoj izmedju dvije zice, (jedna pod stalnim naponom) i sad mi nece upalit auto, i ne funkcionira mi elektronika ni centralni displej ni svjetla..nist nist..

Edit: rijesio, bio je osigurac..a posto nemam ni semu od radija ni osiguraca isao vadit jedan po jedan.. i naravno prvo ispod haube nista, pa ispod volsna zadnji koji sam pregledavao.. nisam znao bil poludio il bio sretan sto je ipak samo osigurac :D

I da, provjerio napon i imam dvije zice pod stalnim naponom (i to na mjestima gdje dolaze zuta i crvena iz radija) i onda sam spojio originsl radio i ugasio ga i tek onda kljuc i nakon toga je samo jedna bila pod naponom. A ponestalo mi je vremena pa cu se morat pozabavit time kasnije.
 
Posljednje uređivanje:

madox4444

New member
Provjerio napon, 4 i 7 su mi pod stalnim naponom od 12v a ovaj drugi za zvucnike pod stalnim od 6v tj.nakon vadjenja kljuca. I dal to znaci da ako dobro spojim radio bi se ugasio nakon 10min od gasenja auta.. koliko je to pametno ostavit i dal moze izvuc alumulator 20-40min radija dnevno u razmacima od par sati.
 

sir.Oliver

Well-known member
zaboravi na onaj konektor gde su zvučnici ( audio konektor , svih 8 pinova popunjeno ) usredsredi se na takozvani Power konektor ( napajanje ... mislim da imaš samo 5 pinova zauzetih ) .... imaš li na onoj debeloj zelenoj i ružičastoj žici stalan odnosno + pol posle ključa ?
 
Na vrh