Problem sa navigacijom - Citroen C5 2011.

Faris

New member
Pozdrav svima, istražujem probleme koji me zadesio sa navigacijom kod Citroena C5 2011. god. Inače motor je 1.6. e-HDi sa 82kw.

Naime, već neki period, navigacija se sama od sebe restartuje, svakih 5-6 minuta, nisam u stanju ništa poslušati na radiju bez prekida. Često su me znale komšije zvati da mi je ostala navigacija upaljena, čak radio u tom trenutku se čuje. Znači, koncert u autu, a da toga nisam ni svjestan. 😂 Također, kada otključam auto zna se desiti da se navigacija upali, dešava se i da navigacija zaštopa, pa nisam u stanju ni da utišam muziku ako je u tom trenutku glasna, sve dok se ponovo ne restartuje. Nadam se da ste shvatili probleme i na takve načine se to odvija, sama se pali/gasi/restartuje. Srećom, akon nakon izvjesnog vremena, upali se eco mod i ona se ugasi skroz, naravno ako ja nisam u vozilo, to kad se sama pali dok mi je auto na parkingu. Možda je neko od vas imao i iskustva sa ovim, pa da mi je znati šta činiti, koji su načini za rješavanje ovog problema. Hvala unaprijed svima koji na bilo koji način pomognu. Lp
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ne kužim se pretjerano u struju, al mi je čudno da se na ugašenom autu na parkingu može upaliti radio sam od sebe, šta nebi trebao kontakt za to?
Od mekanog dijela bi mogli probati sa resetom ili novim firmwareom, ali nekako se bojim da je hardware u pitanju
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ma ne moraš do njega, kažem ti da ga samo kontaktiraš pošto je velika šansa da će ti odmah dati dijagnozu.
Mislim da je taj servis u Srbiji
 

Faris

New member
https://www.citroenforum.hr/threads/c5-update-sw-a-i-navigacije.5333/
Pročitao sam ovo i hocu da pokušam isto, sa updateovanjem fw na zadnju verziju. Ako neko ima link nek proslijedi ovdje, hvala unaprijed.
Ako neko ima iskustva kako je instalirao preko SD kartice jer u mom vozilu ne postoji port za USB, pa da mi objasni sta je sve potrebno uraditi prije same instalacije, tj. nakon što prebacim fw na SD karticu.

Btw, ovako izgleda moja navigacija, identično ista.



Koliko sam skontao kod mene je RNEG nije RNEG2 jer mi nije dole radio iz 2 dijela nego ima kao ostavica za telefon.
 
Posljednje uređivanje:

Faris

New member
Ma 1000 % auto je kod mene već 3 godine, tražio sam to otkad sam ga kupio i dan danas znam pogledati, na svim mogućim mjestima sam tražio i nisam uspio naći.
Danas sam provjerio i verziju: rneg_D_R28a_R28.01
Kada sam uklonio SD karticu nijednom se više nije restartovao ni zaledio, provjerit ću danas još jednom pa javim, moguće da je do SD kartice.
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
R.28 je jedan od početnih firmwarea za RNEG. Definitvino ovo nije RNEG2 jer on ima drukčije oznake fw-a, na tipki Esc je samo simbol, nema utor za SD karticu i ima USB priključak.

Ovi restart problemi koje Faris opisuje simptomatični su samo za Harman-Becker verziju RNEG navigacije. Onaj dio o samostalnom paljenju uređaja mi nije poznat, ali ovo s restartom sam prošao. I na sve moguće načine (bezuspješno) pokušavao riješiti. Zadnja verzija fw-a za tu navigaciju je R50.03 ali meni to nije pomoglo. Prošao sam svih 5 dostupnih verzija fw-a (upgrade i downgrade), ali restart problem je na svakom fw-u i dalje bio prisutan. Te fw-e ćeš naći ovdje.

Problem restarta nije pregrijavanje ili njegov software, već nešto drugo. Mislim da se radi o EEPROM chipu koji je trebalo zamijeniti, ali nisam siguran (to samo Koya Servis u Beogradu zna). U svakom slučaju, Koya ga je sredio i radio se od tada niti jednom više nije restartao... 😎
 
Na vrh