Prljava rashladna tekućina

Kotalini

Member
Dakle hladniji dani kucaju na vrata, pa ja na svom saxiću krenuo provjerit stanje s antifrizom.. drzi do -15..ali je toliko prljav da mu se boja ni ne raspoznaje..pretpostavljam da je zbog obicne vode koja je bila u sistemu doslo do nekakve oksidacije..kako se riješiti toga??
 

sax

New member
u sistemu se stvara korozija ako nije destilirana voda i antifriz pa s vremenom ti voda potamni
jel ima masnoce?
 

Lakii

Well-known member
Ne mora nista znaciti!
ako nema emulzije na cepu, boja ovisi o cistoci samog sustava, koliko je prljavstine i korozije unutra skupljeno. i naravno kilerdihtovi i slicne stvari ne pomazu!

Ali pitanje!
Kada je zadnji put mjenjana rashladna tekucina? koliko je stara?
jer to sto drzi i na -273 nis ne znaci ako je stara i izgubila je svoja antikorozivna svojstva! motor i kileri pate zbog toga!

Mjenjati svake 2 godine, ili gotovu mjesavinu ili koncentrat s destiliranom vodom...
 

Dujo

New member
Famozne price o destiliranoj vodi...(tri tockice)
Antifriz i sa obicnom vodom je ista stvar (naravno samo ne sa slanom/morem)..
Ukoliko je voda sama ikada bila u sistemu napravit ce se korozija,mulj,zaprljati ce cijeli sistem..Preporucljivo je antifriz i u ljetnom periodu imati (ne samo zimi) i to se nebi dogodilo..Antifriz radi grijanja,vremena se "istrosi" i trbalo bi ga bar svake 3g.promijeniti.Idealno je nekih -25 napraviti jer nema potrebe do -40 zbog naseg podrucja,nema tih sibirskih zima kod nas..A to ce cuvati sistem od toga sto ti se sada desilo,bilo bi dobro isprazniti cijeli sistem (ukoliko zelis ponovno samo cistu boju antifriza u sistemu) uliti vodu provozati (moze i rad u mjestu ali da se dovoljno zagrije da termostat otvori,procirkulira sva tekucina)..Ponovno isprazniti sve,uliti 1 litru antifriza a ostalo koliko treba vode,voziti dan/dva da i to pocisti sve sto ima i ispustiti pa onda tek uliti pravi omjer (sada po zelji koliki minus zelis) i ozraciti sistem da sve bude ok i nemas problema sl.2-3 godine..
 

Dujo

New member
Ne znam cemu ironija ako netko zeli imati uredan,cist sistem rashladne tekucine..??
To nije nikakva sema za uradit (sve sam moze) a lijepo je vidit "cistu" boju antifriza u posudi..
 

Lakii

Well-known member
Famozne price o destiliranoj vodi...(tri tockice)
Ne razumijem zasto tri tockice.

Najjednostavniji primjer je pegla. Ili bojler. A kamenac nije jedina stvar koja se nalazi u vodi iz spine.

To sto kemijski tretiras vodu (u ovom slucaju antifrizom) pomaze, ali jos vise pomaze kada imas destiliranu vodu u samom pocetku. Tih par kuna koliko kosta kanta demi-vode zbilja nije neka usteda, pa makar realno poboljsanje bilo mjere tri tockice.
 

Dujo

New member
Nista osobno.. :D
Nije radi par kuna gore/dole..Vec o tome sto nije "velika" ili uopce nije pomoc..Bas kada si spomenuo peglu,super..Moja stara otada postoji glacalo na paru ima ga,vodu liva uvijek sa slavine/spine i nema problema,kada se "zacepi" ulije malo octa,ostoji i opet radi..
Radi takvih prica o vodi pocela je kupovati i lijevati je u peglu..Istina,trajalo bi dulje nekih 15dana da se "zacepi" ali kamenca isto toliko koliko i sa obicnom vodom..Znaci isto pakovanje je to obadvoje.nece pomoc ne/stvaranju kamenca ta destilirana voda niti znacajan koji postototak,sve zanemarivo..
Antifriz i voda od kada ja livam cca 20ak godina i u teretna vozila i u osobna ali promjena svakih 2godine je bila dok sam boravio cesce u BiH,sada svake 3g.koliko i "garantira" proizvodjac "antifriza"...Nikada nisam imao problema,znalo se desiti da procuri hladnjak,vozi se na vodi,ispere se ponovno ulije "misung" i "cista" rashladna bez mulja/kamenca/hrdje tzv.prljave boje...
 

deda

New member
Zezao sam se naravno,ćemu si uvjek netko komplicira život nepotrebnim stvarima.Jel piše kada se antifriz mjenja,piše jel tako,jel ima za kupit gotov antifriz ,ima i kaj te briga kolko drži,ne mjenja se samo zato da se ne smrzne,uostalom kaj te briga,promjeniš i mir.Ispustiš stari i naliješ novi,ak ti nije kaj jasno što i kako,fala bogu ima servisa i mehaničara ko šodra,odeš i sve ti naprave.
 

Lakii

Well-known member
Bapske price, ha? Aj dobro...
Malo mi je zao sto si spreman cijelu granu tehnike svesti na praznovjerje ali nema veze.
 

Marko

Well-known member
na yugićima se znale raspadati pumpe vode
Yugići! Nije bilo ljepšeg nego na sunčano subotnje jutro skočiti do obližnjeg otpada, veselo odskakuti do kontejnera s mašinama od jugića/zastava malo razgledati ponudu - na sjajnome suncu ugledati još nove sjetlucave dijelove na odloženim mašinama.
Uzeti sa mašina odabrane vodene pumpe / anlaser / fergazere ... odšetati do stričeka na vagi, vagnuti i dati 6-10 kuna za spomenute dijelove! :D

Malo sam skrenia s komentarom s teme. izvinjavam se... :oops:
 

Dujo

New member
U mojoj kuci/obitelji su svi antialkoholicari (popije se za Bozic,Uskrs;n.Godinu,rockas ili festi i to je to.) te svi konzumiramo najvise vodu,naravno sa slavine,ne kupujemo..
Znaci u mojoj obitelji koliko ja poznajem i pretke nije imao bubrezni,zucni itd kamenac...Prema tome nismo jos dosli na ideju da konzumiramo destilate,pa i takvu vodu.. :D :D :D
Btw.tehniku ne volim,prinudjen sam na to,stara skola mi bolje lezi.. ;) :D :D
 

Krky

Lakerski profesionalac
Yugići! Nije bilo ljepšeg nego na sunčano subotnje jutro skočiti do obližnjeg otpada, veselo odskakuti do kontejnera s mašinama od jugića/zastava malo razgledati ponudu - na sjajnome suncu ugledati još nove sjetlucave dijelove na odloženim mašinama.
Uzeti sa mašina odabrane vodene pumpe / anlaser / fergazere ... odšetati do stričeka na vagi, vagnuti i dati 6-10 kuna za spomenute dijelove! :D

Malo sam skrenia s komentarom s teme. izvinjavam se... :oops:

Uzo mi rijeći iz usta i zanat moje mladosti:D:D

..meni je 90-tih prijašnji vlasnik u stojadin nalijal soc od kave pa mi zaštopal mali kiler i imo sam belaja u zimi sa grijanjem:D:D

..ja sam očistil sistem tako da sam stavil grijanje skroz na crveno, otpoil čurku izlaza iz velikog kilera i u nju ugural šlauf i okolo njega zaštopal sa starim najlonskim vrećicama i pustil 10min ful vodu, stim da mi je termostat uvjek na stojadinki i fići bil šarafcigerom probušen jer je svako malo kuhal poradi žestoke gradske vožnje vrućim ljetnim danima..:D:D
 

Kotalini

Member
Zezao sam se naravno,ćemu si uvjek netko komplicira život nepotrebnim stvarima.Jel piše kada se antifriz mjenja,piše jel tako,jel ima za kupit gotov antifriz ,ima i kaj te briga kolko drži,ne mjenja se samo zato da se ne smrzne,uostalom kaj te briga,promjeniš i mir.Ispustiš stari i naliješ novi,ak ti nije kaj jasno što i kako,fala bogu ima servisa i mehaničara ko šodra,odeš i sve ti naprave.
Ne kompliciram si ja zivot, vec volim kad je sve na svom mjestu. vidim da ima ekipe koja stvarno pokusava pomoc, i hvala im na tome. a tebe kolega ako nemas neki dobar savjet, molim, da mi ne spamas post. hvala:)
 

deda

New member
Ne spamam,nego samo savjetujem da što napraviš bez puno kompliciranja.Svugdje se u servisu tako radi i svi se voze bez problema,što jednostavniji postupak to bolje,imaš manje problema.Kada stalno skidaš šelne,crijeva i kopče,samo si napraviš još većih sranja.Ispusti to što je unutra,sve će iscuriti zajedno sa antifrizom,ono malo taloga što ostane nikada neće nićemu smetat,nalij gotov antifriz,ne gnjavi se sa koncetratom i destiliranom vodm,sve odzraći kako treba i nemaš brige sljedećih nekoliko godina.Kada treba dolijat,opet doliješ gotov antifriz,nikako vodu i nikada neće biti problema sa time.
 

Kotalini

Member
Famozne price o destiliranoj vodi...(tri tockice)
Antifriz i sa obicnom vodom je ista stvar (naravno samo ne sa slanom/morem)..
Ukoliko je voda sama ikada bila u sistemu napravit ce se korozija,mulj,zaprljati ce cijeli sistem..Preporucljivo je antifriz i u ljetnom periodu imati (ne samo zimi) i to se nebi dogodilo..Antifriz radi grijanja,vremena se "istrosi" i trbalo bi ga bar svake 3g.promijeniti.Idealno je nekih -25 napraviti jer nema potrebe do -40 zbog naseg podrucja,nema tih sibirskih zima kod nas..A to ce cuvati sistem od toga sto ti se sada desilo,bilo bi dobro isprazniti cijeli sistem (ukoliko zelis ponovno samo cistu boju antifriza u sistemu) uliti vodu provozati (moze i rad u mjestu ali da se dovoljno zagrije da termostat otvori,procirkulira sva tekucina)..Ponovno isprazniti sve,uliti 1 litru antifriza a ostalo koliko treba vode,voziti dan/dva da i to pocisti sve sto ima i ispustiti pa onda tek uliti pravi omjer (sada po zelji koliki minus zelis) i ozraciti sistem da sve bude ok i nemas problema sl.2-3 godine..
Hvala Dujo. napravio sam kako si rekao..doduse trebalo je 2-3 puta uliti vodu pa ispustiti, ali sad je skoro sav mulj vani, a antifriz ima svoju boju:)
 

DJM

New member
Kotalini da li je tvoj saxo slučajno 1,1i, i ako je koliko je molim te stalo rashladne tekučine u sistem ,tvorničko uputstvo navodi 5,7 lit
 
Na vrh