C5 Posuda ulja hidraulike

MarioZD

New member
Postovani,

Ovih dana sam imao problema tocnije imam ih otkako sam kupio c5 ali dosad sam mislio da pusta na nakom od crijeva ulje od hidraulike. Dakle sto mi se dogodilo prije dva dana, kako mi se guma probuzala, to sam tek vidio kad sam prespavao znaci auto je bio u dvoristu, digao sam ga u najvisi polozaj i isao sam sa paletarom na sredinu auta da dignem livu stranu jer je probuzani kotac sa desne kod pumpe, uglavnom kako sam dizao paletar i auto samo sto sam bio pri kraju, odjednom je nesto prsnulo i dobra kolicina ulja od hidraulike je iscurila iz posude, auto je sam od sebe pao dole znaci spustio se u najnizi polozaj, tad sam od panike popiz...:surprised: ali snasao sam se nadolio sam lds ulja u posudu otprilike 1L koliko je iscurilo i upalio auto da ga dignem na sto nije reagirao jer je pregorio i osigurac pumpe od 40 zaminio sam i njega tad digao normalno, e sad posli sam primjetio da pusta opet ulje ne kao kad je prasnulo ali niti nesto puno manje u po ure po litre sigurno. Nista zvao sam ovlasteni servis kad mogu dovesti auto da vide sto je jer sam bez auta ka bez nogu ali naravno kod njih uvjek guzva pa da ce zvati evo proslo 3-4dana jos niko ne zove. Odlucio sam se sam ici izvadit posudu di stoji ulje jer sam promatrao par min i zakljzucio da pusta ili sa crijeva izmedu posude ulja i posude vode od hladnjaka ali nije kad sam je izvadio nasao sam malu pukotinu na plastici tj posudi sa te strane sto gleda na posudu od vode hladnjaka, ta pukotina nije velika i izgleda kao da kroz nju nemoze curit nista, neman slika nisam slikao, ali jel moguce da toliko to curi tuda kad je pod pritiskom/tlakom?? :shock: Nista da zakljucim narucio sam drugu posudu polovnu preko njuskala od poznate osobe, dosla mi je kroz 2 dana i imao sam sto vidjeti ista pukotina na istom mjestu na posudi kao na mojoj ali nesto manja, nista ja stavin tu posudu drugu sve pospajam ulijem ulje digne se auto i sve to ok ali opet i dalje ulje pusta na tom djelu. Dali im je to mana da pucaju te posude na istom mjestu, dali tko zna ?? Malo me strah ako narucin opet drugu polovnu posudu da ce biti i na njoj ista pukotina, novu neznan koliko kosta ali s obzirom da je zamjenske nema za uzeti original sigurno nije jeftina.

P.s izvinite na dugoj prici ali ja kad nesto pricam ili pisem moran sve u detalje :grin::grin: haha Lipi Pozdrav iz Zadra
 

konaroast

Citroenist
Donator foruma
Kod svakog dizanja dizalicom C5 treba dignuti u najviši mogući položaj.
Ako to nije moguće onda obavezno odvrnuti čep spremnika hidraulike.
U protivnom može doći do pucanja spremnika zbog prevelikog tlaka.
Inače je unutra stalno 0.5 bar radi lakšeg povrata ulja natrag u spremnik. Zato ti ne curi kroz pukotinu u normalnom stanju, ali kada dođe tih 0.5 bara, onda počne curiti.

Posudu traži novu u zamjenu ili ovu odnesi plastičaru na popravak.

Inače ti za promjenu gume ne treba paletar već samo čvrsti uporanj koji je dovoljno nizak da ti stane pod prag na mjesto za dizalicu. To može biti panj ili bilo što dovoljno stabilno da nosi 1.5 tonu.

Za proceduru pogledaj video: [ame]https://youtu.be/JNKLjT9m0vE[/ame]
 

MarioZD

New member
Moguce da ga nisam digao u najvisi polozaj nego samo do 40km srednji, pratim zadnja dva dana kako pusta ulje cini mi se sve manje i manje ili je moguce kako kazete kad je tlak 0.5 bar onda pusta. U svakom slucaju sam sam isa krpati staru posudu prvo lemiti pa onda lipilo stavljati, sad vidit ce mo sta ce biti, mislim da bi ipak tribalo novu posudu, a ova dok traje traje :weeabooface:
 

Jajo

New member
Problem je u cepu na posudi..zna se zacepit rupica(odušak) pa je zato preporucljivo imat ga lagano odvrnutog da ima protok zraka..

[ame]https://youtu.be/8VtVPjjZ99k[/ame]
Jedan poucni video za hidrauliku na x7..
Ako netko ne vjeruje da c5 moze na 3 kotaca vozit😎
 

Wuki

Novi èlan
Točno je da se odušak zna začepiti,ali tu gumicu na unutarnjoj strani na vrhu čepa nije nikakav problem promijeniti.Ja ne bih išao na ovu tvoju ideju da je lagano odvrnut čep jer će ti nakon kratkog perioda cijela posuda LDS biti masna.
 

MarioZD

New member
Ma kakvi, probao sam nedavno opet podigao sam ga skroz gore podmetnuo dva jednaka panja na jednu stranu i poceo spustati ali u trenutku kad su se kotaci odvojili od zemlje samo je prasnulo ulje od hidraulike, neznam tocno odakle jer nisam primjetio da je posuda ponovo napuknuta i di sam krpao nije bilo masno prije bi rekao da je negdi ispod posude, proslo je dva mjeseca sigurno od tog i sad svaki par dana kad dignem haubu pumpa je masna od ulja i ako ga ne vozim vise dana ispod auta dio di je pumpa bude od ulja fleka, isto tako i sa vozaceve strane bude fleka od ulja ali malo manja znaci pusta na dva mjesta. inace sa autom sam prezadovoljan sto se tice motora nikakvih problema samo livaj dizel i vozi ali brate ta hidraulika me izludi otkako je crkla pumpa pa do dana danasnjeg. Vise LDS-a popije nego Dizela :(
 
Na vrh